Illegális adatkereskedő áruházat kapcsoltak le globális rendőrségi razziában
2023. április 5. 16:42
A brit Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) szerint világszerte mintegy kétmillió áldozata lehetett az oldalnak, ahol bejelentkezési azonosítókat, böngésző előzményeket és IP-címeket is árultak.
Globális rendőrségi akció keretében kapcsolták le a világ egyik legnagyobb, illegális online adatkereskedelemmel foglalkozó oldalát – írja a BBC.
A kedden hajnalban kezdődő összehangolt razziában 17 ország bűnüldöző szervei vettek részt. A Genesis Market online bejelentkezési azonosítókat, böngésző előzményeket, cookie-ka, IP-címeket és a felhasználók tartózkodási adatait értékesítette online. Szerdára elérhetetlenné vált az illegális adatbolt hivatalos oldala is.
Az áruházban többek között a Facebook, a PayPal, a Netflix, az Amazon, az eBay, az Uber és az Airbnb oldalaihoz tartozó felhasználók adatait árulták.
A 2017-ben létrehozott szolgáltatás nevetségesen felhasználóbarát volt, gyakorlatilag percek alatt lehetett elkövetni kiberbűncselekményeket. Ráadásul nem csak dark web mélyén, hanem a bárki számára könnyen hozzáférhető hagyományos neten is működött. Már kevesebb mint 1 dollárért is meg lehetett venni bizonyos azonosítókat.
A brit Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) szerint világszerte mintegy kétmillió áldozata lehetett az oldalnak, ami összesen 80 millió hitelesítő adatlapot és „digitális ujjlenyomatot” kínált eladásra.
Vállalkozások adatait is értékesítették a weboldalon, ami megkönnyítette az online csalásokat, a mobiltelefonszámok feltörését és a zsarolóvírusos támadásokat világszerte. Az NCA nyomozói hozzátették, a razzia során világszerte mintegy 200 házkutatást tartottak, valamint 120 embert tartóztattak le.
A holland rendőrség időközben elindított egy ellenőrző portált a honlapján, ahol a lakosság megnézheti, érintettek-e az adatlopásban. Szakértők szerint a baj elkerülhető, ha a felhasználók naprakészen tartják az operációs rendszereiket, valamint kétlépcsős azonosítást és erős jelszavakat használnak.
Nyitókép: Pixabay