Így nevetteti meg az országot A mi kis bakink
2025. április 21. 8:00
Van valami különleges abban, amikor az egész család a kanapéra kucorodik, és már az első jelenetnél sírva nevet. Ezt a varázslatot hozza hétről hétre A mi kis bakink című videósorozat, amely nemcsak a nézők szívét hódítja meg újra és újra, hanem a statisztikákban is sorra dönti a rekordokat. Minden új epizód – vagyis minden új baki – valóságos kattintáscunamit indít el.
Vajon miért nevetünk ennyire szívből, amikor más hibázik (és persze jól veszi)? És miért olyan ellenállhatatlanul vonzó a nevetés maga? Ennek jártunk most utána – tudományosan is.
A nevetés mint szupererő
A nevetés a legjobb orvosság
– tartja a mondás, és bár ez elsőre csak egy szellemes frázisnak tűnik, valójában meglepően sok igazság van benne. A humorfogyasztás – legyen az egy elszúrt jelenet, egy kínos elszólás vagy egy szándékosan bugyuta poén – aktiválja az agy örömközpontjait, oxigéndús vért pumpál a testünkbe, csökkenti a stresszhormonokat, és közben kalóriát is égetünk. (Igen, nevetve is lehet fogyni!)
Baki = boldogság?
Ez magyarázza azt is, hogy miért olyan népszerűek A mi kis bakink videók. Mert ott van bennük az élet – az esendőség, az őszinte röhögés egy félrement mondat miatt, egy rossz irányba guruló bicikli, vagy épp egy szándékoltan túl nagyra nyitott szájjal elkiáltott „tessék!” után. Ezek a pillanatok közelebb hozzák a színészeket a nézőkhöz, mert megmutatják: ők is emberek. És az emberség mindig viccesebb, mint a tökéletesség.
A mi kis falunk 9. évadának 18. részének forgatásán a színészeknek rendesen meggyűlt a bajuk a szövegtanulással: Erdélyi Tímea és Debreczeny Csaba káromkodásaitól visszhangzott Pajkaszeg, miután elrontották a jeleneteiket. A Lacit alakító Bánki Gergely pedig nem szégyenlősködött, és szabadjára eresztette büffentését. Nézd meg a parádés videót!
A nevetés ragadós (és szemmel látható)
A nevetés ráadásul ragadós – és ezt szó szerint kell érteni. Ha valaki nevet, az agyunk úgy van huzalozva, hogy ösztönösen vele akarunk nevetni. Főleg, ha az illető szeme is nevet – mert, mint Wild kiemeli, a valódi nevetés a szemekben tükröződik. Nem véletlen, hogy egy-egy A mi kis bakink epizódban a legjobb részek azok, amikor a színészek már képtelenek megállni a nevetést, és próbálnak komolyan maradni, de a könnyezésük mindent elárul.
A mi kis falunk 9. évadának 16. részének felvételén a színészek és az egész stáb is dőlt a nevetéstől. Lengyel Tamás kiparodizálta Schmied Zoltánt, Szabó Győző mókás táncra perdült, Peller Anna pedig nem bírta visszafojtani kirobbanó kacagását. Az tuti, hogy ezt te sem bírod ki nevetés nélkül!
Humor, mint terápia
És hogy mindez mit jelent a mindennapjainkban? A humorkutatás szerint rengeteget. A jókedv és a nevetés segít átvészelni a nehézségeket, oldja a szorongást, sőt, még a fizikai fájdalmat is enyhítheti. Egy friss tanulmány szerint a humortréning például kimutathatóan javított szívbetegek állapotán. Nem csoda, hogy a világon egyre több helyen alkalmaznak nevetésterápiát – mert a közös nevetés közösséget épít.
A mi kis bakink: Peller Anna megbotlott forgatás közben – a stáb dőlt a nevetéstől! A mi kis falunk 9. évadának 15. részében a Zsófiát játszó Peller Anna egy pajkaszegi réten festette le a papot alakító Schmied Zolit. Természetesen a minden lében kanál Bazsó nem bírta ki, hogy ne üsse bele az orrát a művészeti alkotásba.
Miért működik A mi kis bakink?
A válasz egyszerű: mert őszinte. Nem próbál tökéletes lenni. Aki nézi, az megkönnyebbül – „jaj, más is bénázik”, „haha, velem is megtörtént”. Ez az élmény felszabadít. És közben szórakoztat, gyógyít, összekapcsol.
Szóval igen, minden kattintás egy nevetés – és minden nevetés egy apró győzelem a stressz felett.
AJÁNLÓ: Meglepő tények a nevetésről – Ezt biztosan nem tudtad!