Videó

Zsákmánynak nézte a kamerát – így készült ez az egyedülálló felvétel a mélytengeri lényről

rtl.hurtl.hu

2024. május 17. 11:34

Ritka felvételeket készített május elején a Nyugat-Ausztráliai Egyetem (UWA) és a brit Kelpie Geosciences kutatócsoportja egy mélytengeri tintahalról természetes élőhelyén.

A tintahalat május 8-án a Csendes-óceán déli részén, a Szamoai-átjárónak nevezett területtől északra, egy süllyesztett kamerára csavarodva látták, amelyet zsákmánynak nézett.

A tintahal két karjának végén a zsákmány elriasztására használt fényes biolumineszcens fények voltak láthatók, amelyeket Heather Stewart vezető kutató „fényszórókhoz” hasonlított.

Biolumineszcenciáról beszélünk, ha valamely élő organizmusban egy kémiai reakció fény (foton) kibocsátásával jár. A világításnak számos, a túlélést segítő szerepe van: a táplálék csalogatása, a támadó elijesztése, lehet továbbá párválasztási segédeszköz is, illetve akár egyszerre több funkciót is betölthet ezek közül.

A tintahalat, amely Stewart becslése szerint körülbelül 75 centiméter hosszú volt, az UWA szerint valamivel több mint 1 kilométeres mélységben filmezték le.

 

#Videó#tintahal#tenger#kamera#kutatók#csendes-óceán#élővilág