Videó

Felmerült, hogy mesterségesen idézték elő az apokaliptikus dubaji árvizet

rtl.hurtl.hu

2024. április 18. 12:44

A héten az Egyesült Arab Emírségekre és Ománra lecsapó vihar rekordmennyiségű csapadékot hozott, amely elárasztotta az autópályákat, elöntötte a házakat, megakasztotta a forgalmat, az emberek pedig otthonaikban rekedtek. Felmerül a kérdés, mi okozhatta a heves esőzéseket. Gyanúba keveredett az az eljárás, amikor vegyi anyagokat juttatnak a felhőkbe, hogy növeljék a csapadékmennyiséget olyan környezetben, ahol vízhiány van. 

Az Egyesült Arab Emírségek, amely a Föld egyik legforróbb és legszárazabb régiójában található, élen jár a csapadékmennyiség növelésére irányuló erőfeszítésekben. 

Az Emírségek meteorológiai hivatala azonban a Reutersnek elmondta, hogy a vihar előtt nem végeztek ilyen műveleteket.

A hatalmas esőzés valószínűleg egy normális időjárási rendszer következménye volt, amelyet a klímaváltozás súlyosbított – mondják a szakértők. Esraa Alnaqbi, az Emírségek Nemzeti Meteorológiai Központjának vezető előrejelzője szerint egy alacsony légnyomású rendszer a felső légkörben, a felszínen uralkodó alacsony nyomással párosulva úgy hatott a levegőre, mint egy „nyomásprés”. Ez a szorítás, amit a talajszint melegebb hőmérséklete és a magasabb levegőrétegek hidege közötti kontraszt erősített fel, teremtette meg a feltételeket az erőteljes zivatarhoz – mondta.

A rendellenes jelenség nem volt váratlan áprilisban, mivel az évszakváltáskor a légnyomás gyorsan változik 

– mondta a szakember. Hozzátette, hogy valószínűleg az éghajlatváltozás is hozzájárult a viharhoz. A klímakutatók szerint az ember által okozott éghajlatváltozás következtében emelkedő globális hőmérséklet szélsőségesebb időjáráshoz vezet.

Az Egyesült Arab Emírségek a negyedik a legtöbb szén-dioxidot kibocsátó országok listáján – 2022-es adatok szerint, az egy főre jutó kibocsátást vizsgálva.

#Videó#dubaj#árvíz#esőzés#Egyesült Arab Emírségek