A nap, amikor néhány glasgow-i fiú lefocizta a Nagy Intert
2025. május 28. 17:46
Szombaton az Inter úgy mehet neki a PSG elleni BL-döntőnek, hogy nagy tettet hajtana végre, ha győzne. Voltak idő, amikor az olasz csapat a BL (vagy akkori nevén: Bajnokcsapatok Európa-kupája) legnagyobb esélyének számított. Ez volt az edzőzseni, Helenio Herrera Grande Interje. Amely azonban az 1967-es BEK-fináléban egy legendás vereségbe is beleszaladt. A focihistória egyik nagy csodáját, a „kis Celtic” Inter-verését A futballtörténelem 100 legendás mérkőzése című könyvem nyomán elevenítem fel.
Lisbon Lions
Az, hogy futballcsapatnak beceneve van, a legkevésbé sem szokatlan. Az viszont, hogy valamelyik gárda egy mérkőzés hatására kap nevet, sokkal ritkább. A Celtic-kel pontosan ez esett meg, a Lisbon Lions (lisszaboni oroszlánok) elnevezés egy fantasztikus csapat fantasztikus teljesítményének állít emléket.
A ’67-es Celticnek, amelyet csupa-csupa skót játékos alkotott, akik szinte mind a Celtic Park közelében nőttek fel, de 30 mérföldnél messzebb Glasgow-tól senki. Mesébe illő történet az övék, ahogy egygólos hátrányból fordítva győztek a szinte verhetetlen mini-világválogatott, a BEK-serleget ’64-ben és ’65-ben is elhódító Inter ellen, és ezzel első brit csapatként megkaparintották a legrangosabb európai kupát. Következzen tehát egy futballmese: hol volt, hol nem volt, volt egyszer 11 glasgow-i legény és egy edzőzseni…
A szombati BL-döntőt az RTL-en is nézheted, de javasoljuk, hogy láss többet a mérkőzésből, hiszen az RTL+ Premiumon már 19:45-kor indul a stúdiós felvezetés, tele helyszíni, exkluzív anyaggal.
A mesterötös reményében
Jock Stein nem akármilyen sikert ért el játékosaival 1967-ben. A szezon végéhez közeledve négy aranyéremnél jártak, miután megnyerték a skót Ligakupát, a skót kupát, a Glasgow-kupát, valamint a bajnokságot is. A futballtörténelemben példátlan mesterötöshöz azonban Helenio Herrera Interjét kellett volna legyőzni.
Azt az Intert, amely ugyan évek óta a catenacciót, a nem túl látványos „rúgunk egy gólt, majd beállunk bekkelni”-taktikát követte, azt azonban szinte a tökélyre fejlesztette.
Stein–Herrera 1:0
A két edzőnagyság először egy edzésnapon „csapott össze”. A csapatok egymást váltották a döntő leendő helyszínén, és Herrera ott maradt kémkedni. Stein gyorsan parancsba adta játékosainak, hogy cseréljenek posztot. A védők csatárt játszottak, a középpályások védőt. HH hamar rájött, csak a bolondját járatják vele, úgyhogy távozott, Stein pedig fülig érő szájjal mondta az övéinek, hogy most már mindenki a helyére mehet. Stein–Herrera 1:0.
A skót edző nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy tanítványai felszabadultak legyenek. E célnak tökéletesen megfelelt az estorili Palácio Hotel, ahová kis túlzással bárki bemehetett, így a játékosokon nem lehetett úrrá az elszigeteltség nyomasztó érzete, és mivel luxuskörülmények között lakhattak, még fontos embernek is érezhették magukat.
Volt például egy remek kerti úszómedence is, más kérdés, hogy a napszúrástól tartó Stein mindenkinek legfeljebb félórás pancsolást engedélyezett.
Bandukolás a vaksötétben
A BEK-döntő előestéjén az egész csapat eleget tett egy Brodie Lennox nevű skót golfozó meghívásának, így a hotelben elköltött vacsora után az ő hegyi villájában nézték meg az angol–spanyol válogatott összecsapást. Igaz, vesztükre hallgattak Neilly Mochan edzőre, aki azt javasolta, vágják le az utat, és menjenek az erdőn keresztül – ebből az lett, hogy szó szerint árkon-bokron keresztül bandukoltak a töksötétben; minden további nélkül kimehetett volna bármelyiküknek a bokája… Szerencsére mindenki megúszta ép bőrrel, és végül jó hangulatban telt el az este – a meccsnézés elterelte a figyelmüket, feloldódtak.
Stein arról is gondoskodott, hogy a katolikus játékosok vallásgyakorlása ne szenvedjen csorbát: megkérte egy, a városban tartózkodó pap barátjukat, tartson misét nekik.
A május 25-ei döntőre csak 45 perccel a kezdés előtt érkezett meg a Celtic, mert a busz forgalmi dugóba keveredett. Az ennek ellenére végtelenül nyugodtnak tűnő Stein útravalóul azt mondta játékosainak, hogy érezzék jól magukat a pályán.
Már a játékoskijáróban elkezdődött a döntő
A felszabadultsággal nem is volt probléma; ebből az interesek hamar kaptak egy kis ízelítőt.
Hosszú alagút vezetett az öltözőkből a pályára. Az olaszok többsége tökéletes, már-már filmsztárokat idéző külsővel bírt, a skótoknál több játékosnak is hiányos volt a fogsora, avagy műfogsort viselt. Johnstone-ék jókat poénkodtak, szó szerint foghíjas szájukkal rávigyorogtak Facchettiékre, akik
már ekkor meglehetősen furcsán néztek rájuk, hát még amikor ellenfelük rázendített a „Celtic Song”-ra!
Stein tette fel a koronát
Amikor a skót szakmai stáb tagjai kiértek, döbbenten látták, hogy Herreráék szemrebbenés nélkül elfoglalták a helyüket. A Celtic vezetőedzője nem hagyta magát, és előbb szép szóval figyelmeztette az ellenfelet, hogy az az ő helyük, majd amikor látta, hogy ez nem fog használni, odahívta egyik tartalékját, John Cushley-t, és az ő igencsak tekintélyt parancsoló fizikuma már hatott.
Az interesek megszégyenülve oldalogtak a másik kispadhoz. Ez egyfajta jelzés is volt a nézők felé: a Celtic nem rettent meg a nagy nevektől!
Ha már nagy nevek: az Internél két sztár is sérült volt. A brazil balszélsőt, Jairt térdsérülés, Luis Suárezt combizomhúzódás tartotta távol a döntőtől. A Celticnél ezzel szemben a régóta nem bevethető Joe McBride kivételével mindenki a fedélzeten volt.
A semleges portugál nézők a Celticért szorítottak
Délután, nagy hőségben kezdődött a mérkőzés a lisszaboni Nemzeti Stadionban. Szinte az egész aréna zöld-fehérbe öltözött, és a portugál szurkolók is a Celticért szorítottak. Egyrészt ők sem szerették az Inter defenzív játékstílusát, másrészt pedig ’65-ben éppen a Benfica maradt alul Helenio Herrera csapatával szemben.
Itt kell közbevetni, hogy rengeteg skót szurkoló volt a lelátón! Egyes források szerint hétezer, mások szerint 12 ezer szimpatizáns utazott Lisszabonba, a legkülönfélébb közlekedési eszközökkel.
Korai Inter-vezetés
A döntőből alig hat perc telt el, és máris a skótok kapujába került a labda. A 6. percben Mazzola szöktette Corsót, ő átengedte a labdát Cappellininek, akit Craig a 16-oson belül elsodort. A játékvezetô 11-est ítélt. Mazzola állt a labda mögé, és jobbal a balra vetődő kapus mellett a jobb alsó sarokba helyezett (0:1).
Azt gondolná az ember, rosszabb dolog nem is történhetett a Celtic-kel, hiszen nyilvánvaló volt, vezetés birtokában az Inter be fog állni bekkelni, ahogy mindig tette. Ezzel szemben a korai gól kifejezetten Gemmelléknek kedvezett!
Megnyugodtak, immár felszabadultan játszhatták mindenféle nyomás nélkül a maguk mindent elsöprő támadófutballját. Még az is nekik kedvezett, hogy akkor és ott jogtalannak tartották a büntetőt, és mivel úgy érezték, igazságtalanság érte őket, megkettőzött erővel vetették bele magukat a küzdelembe.
(Az esetet később visszanézve a többség már úgy vélte, Jim Craig tényleg szabálytalankodott Cappellinivel szemben, egyedül a tettes hajtogatja azóta is, hogy nem ért 11-est a megmozdulása.)
Minimális módosítások a szünetben
Stein a szünetben csak apróbb változtatásokat eszközölt, egyébként azt kérte tanítványaitól, hogy folytassák az addig mutatott játékot, és bátran lövöldözzenek távolról, előbb-utóbb eredményre vezet. A játékosok engedelmeskedtek, és a sokadik átlövés meghozta az egyenlítést.
A 63. percben Craig keveredett a jobbösszekötő helyén a 16-oson belülre, és bár az olaszok minden csapattársát szorosan őrizték, észrevette, hogy középen Gemmell gyorsvonat módjára robog. Elé gurította a labdát, Gemmell pedig állítás nélkül, 17 méterről jobbal a kapu jobb oldalába bombázott (1:1).
Tommy Gemmell találata teljesen megtörte az olaszokat, akik leszegett fejjel, vert seregként mentek a középkezdéshez, mintha vesztésre állnának. Ekkor még nem álltak, de sejtették, csak idő kérdése, mikor kapnak újabb gólt.
És eljött a fordítás ideje
A 85. percig állták a sarat. Akkor Gemmell hozta fel a labdát a bal szélen, majd Murdochot játszotta meg, aki futtából, 18 méterről lőtt, Stevie Chalmers az ötösnél belelépett a lövésbe, így a labda a bal sarokban kötött ki (2:1).
Chalmers gólja után akkora fölényben játszott a Celtic, hogy nem lehetett kérdéses a győzelem. A fekete-kékek alig álltak a lábukon, alighanem magukban ők is hálát adtak a sorsnak, hogy Chalmers betalált, mert egy 2x15 perces hosszabbításból aligha jöttek volna ki jól.
Stein nehezen bírta az izgalmakat
Ám a másodpercek csigalassúsággal peregtek, Stein pedig nehezen viselte az izgalmakat. Szép csendben felállt a kispadról, elindult az oldalvonal mentén, és – hátat fordított a pályának! Nemsokára fellélegezhetett. Felharsant a hármas sípszó, tizenegy glasgow-i labdarúgó a „mennybe ment”. Ezen az estén senki sem emelkedett ki közülük, sem pozitív, sem negatív értelemben. Ahogy a The Guardian szakírója fogalmazott: „Nem lehet egy hőst megnevezni, mindannyian azok.”
A sikerkovács
Jock Stein nevét a mai futballkedvelő ifjúság döntő többsége nem ismeri. Pedig a valaha volt egyik legnagyobb brit edzőlegendát tisztelhettük a személyében. Első hat teljes szezonjában hat bajnoki címre vezette a Celticet, emellett ötször bejutott a FA-kupa döntőjébe, hármat meg is nyert, a Ligakupában hat döntő/öt győzelem volt a mérleg. Legendává azonban akkor vált csapat – és edzője –, amikor 1967-ben összejött a mesterötös. A BEK-döntő után tett nyilatkozata szintén legendás. „Pillanatnyilag nincs nálam boldogabb ember a földön. A győzelem fontos volt, hogyne, de engem az tölt el igazán elégedettséggel, ahogy elértük. Futballal. Tiszta, szép, kreatív futballal. Az Inter a kezünkre játszott. Rossz látni, hogy tehetséges labdarúgókat olyan rendszerbe kényszerítenek, amely teljesen elveszi a szabadságukat. A mi szurkolóink sohasem fogadnának el hasonló hozzáállást. A mi célunk mindig az, hogy stílusos játékkal nyerjünk.”
A statisztikák önmagukért beszélnek. Az Inter egyetlen szögletet sem rúgott, míg a Celtic tízet is. Ronnie Simpsonnak csak kétszer kellett védenie, ezzel szemben a Celtic kétszer döngette meg a kapufát, ezenkívül volt még 39 gólszerzési kísérlete, ebből 13-at Giuliano Sarti védett, hetet leblokkoltak, 19 célt tévesztett – kettő viszont a kapuban kötött ki.
A lefújás után többezer skót szurkoló özönlött a pályára, többségük ereklyékre vadászott, de olyanok is voltak, akik a földet csókolgatták örömükben, vagy a gyepből szedtek ki egy kis darabot.
A győztesek csak nagy sokára jutottak el az öltözőig, ahol edzőjük, a nagy örömködést nem kedvelő Jock Stein húzta meg magát szerényen. Nyugtalanul számolgatta játékosait, de végül mindenki előkerült. És miután az utolsó futballista is megérkezett, feltûnt a színen Bill Shankly, a Liverpool szakvezetője, aki csak anynyit mondott:
John, halhatatlan vagy!
A portugál rendőrség úgy ítélte meg, nem lenne biztonságos, ha a játékosok visszamennének a pályára az eredményhirdetéshez, ezért Billy McNeill csapatkapitány a díszpáholyban emelte magasba a serleget. Az érmeket az este folyamán egy étteremben ugyanő osztotta szét.
Eljött a hazaút ideje
A helyiek (köztük sok gyerek és nagymama) kivonultak az utcára, és dörgő tapssal búcsúztatták a repülőtér felé induló Celtic-buszt. Történt mindez hajnali kettőkor! A repülőtéren saját szurkolótáborukkal is egymásra találtak a lisszaboni oroszlánok – játékos és drukker együtt énekelte, hogy „Hail Hail, the Celts are here”.
Glasgow-ban megteltek az utcák, a centrumtól a Celtic Parkig mintegy 65 ezren ünnepeltek. A hősök a tiszteletkört saját stadionjukban egy kamion platóján teljesítették, természetesen többször is „visszatapsolták” őket.
Tíz nappal a megnyert döntő után a skótok a Real Madridot is legyőzték, méghozzá saját pályájukon, némiképp belerondítva a nagy Alfredo di Stéfano búcsújába. A hozzáértő közönség azonban értékelte a teljesítményt, különösen Jimmy Johnstone-ét – a 135 ezer néző hangos ollézásba kezdett, valahányszor a vörös hajú cselkirály faképnél hagyta valamelyik madridit.
A skót labdarúgás legnagyobb sikerét elérő csapat dicsősége mit sem fakult az azóta eltelt évtizedek során. Amikor a ’67-es csapat még élő tagjai 2006 szeptemberében, a Benfica elleni BL-meccs előtt ellátogattak egykori sikerük helyszínére, Bertie Auld megfogalmazása szerint úgy fogadták őket, mint egy hosszú idő után hazalátogató gyereket.
Nyitókép: Getty Images
REKLÁM
Egy év, amit nem hagyhatsz ki: még több sport, új realityk és sorozatok az RTL+ Premiumon! 12 hónap élmény 9 áráért 26 910 Ft-ért, már csak június 1-ig! Az éves előfizetés ára 9 havi díjnak felel meg, amely egy összegben előre fizetendő. Az előfizetés lemondásig évente automatikusan megújul. Az ár a legkésőbb 2025. június 1-ig elindított éves RTL+ Premium előfizetés 1 éves időtartamára érvényes. Kattints ide a részletekért!