7 gomb a távirányítódon, amit ha ma elkezdesz használni, holnap már másképp tévézel

rtl.hurtl.hu

2025. május 7. 6:10

A TV-távirányító az egyik leggyakrabban használt eszköz otthonunkban, mégis tele van titkokkal. Sokszor évek óta nyomkodjuk ugyanazt a néhány gombot – hangerő, csatorna, ki-be kapcsolás – anélkül, hogy felfedeznénk, mi rejlik a többi mögött. Pedig a távirányítónk ennél sokkal többet tud! Most bemutatjuk a hét legrejtélyesebb gombot, amelyek meglepően hasznosak lehetnek a mindennapokban, ha egyszer végre kipróbálod őket.

1. „Source” vagy „Input” – a titkos váltógomb

Ez a gomb sokak szemében egyszerűen csak ott van, de valójában kulcsfontosságú, ha több eszközt is csatlakoztatsz a tévédhez. A „Source” vagy „Input” segítségével tudsz átváltani például a HDMI-portok, az AV bemenet vagy az USB között. 

A 7 legrejtélyesebb gomb a TV-távirányítón – és mire jók valójában
A távirányító „Source” gombja, amely sokak számára rejtélyes, pedig kulcsfontosságú: ezzel válthatsz a tévén lévő különböző bemenetek – például HDMI, AV vagy USB – között, így pillanatok alatt átkapcsolhatsz a játékkonzol, laptop vagy médialejátszó képére.

 

Ha laptopról néznél filmet (természetesen az RTL+-t), játékkonzolt kapcsolsz be, vagy egy pendrive-ról játszanál le tartalmat, ez az a gomb, amit keresned kell. Sokan azért bosszankodnak, mert nem jelenik meg a kívánt kép a tévén, de gyakran csak egyetlen „Source” gombnyomás választja el őket a megoldástól.

2. „Sleep” – automatikus kikapcsolás

A „Sleep” gomb talán az egyik leginkább alulértékelt funkció a távirányítón. Ezzel az időzítővel beállíthatod, hogy a tévé 15, 30 vagy 60 perc múlva automatikusan kikapcsoljon, így nem kell attól tartanod, hogy elalszol a film vagy sorozat közben, és reggelig megy a készülék. 

Ez nemcsak energiatakarékos megoldás, hanem a készüléked élettartamát is meghosszabbíthatja. Ráadásul azoknak is ideális, akik szeretnek halk háttérzaj mellett elaludni, de nem akarják egész éjjel működni hagyni a tévét.

Nem minden távirányítón érhető el közvetlenül ez a funkció. A Samsung TV-n például így kell beállítani a sleep funkciót:

 

3. „SAP” vagy „MTS” – rejtett hangsávok

A SAP (Secondary Audio Program) és az MTS (Multichannel Television Sound) gombok igazi ritkaságnak számítanak a tudatos felhasználás szempontjából, pedig sok készüléken ott lapulnak. Ezekkel lehetőség nyílik másodlagos hangsávok bekapcsolására, például eredeti nyelvű hang vagy akár audiokommentár meghallgatására, ha a csatorna támogatja. 

A 7 legrejtélyesebb gomb a TV-távirányítón – és mire jók valójában
Samsung távirányító ritkán használt gombokkal, mint például a „P.MODE” (képbeállítás), „SLEEP” (időzített kikapcsolás), „MTS” (másodlagos hangcsatorna) és „CC” (feliratok) – ezek sokak számára rejtélyes funkciók, pedig igazi kincsek a kényelmesebb tévézéshez.

 

Ha valaha is kíváncsi voltál egy sorozat vagy film eredeti szinkronjára, de nem tudtad, hol lehet átváltani, valószínűleg ez a gomb segíthetett volna. Külföldi sportközvetítéseknél vagy idegen nyelvű műsoroknál kifejezetten hasznos lehet.

4. „CC” vagy „Subtitle” – feliratok bekapcsolása

A „CC” (Closed Captioning) vagy „Subtitle” gomb sokkal több embert szolgálhatna ki, mint gondolnánk. Nemcsak a hallássérültek számára fontos, hanem zajos környezetben is életmentő lehet, például ha a gyerekek játszanak a nappaliban, vagy épp porszívózol a Pokoli rokonok alatt. Ráadásul, ha idegen nyelvű műsort nézel, könnyebben megértheted a történetet, ha a felirat is bekapcsolható. Érdemes egy próbát tenni vele – sokan meglepődnek, mennyire élvezetesebbé teheti a tévézést.

5. „P.Mode” vagy „Picture” – látványra hangolva

A „P.Mode” gomb lehetőséget ad arra, hogy a tévé képe a nézett tartalomhoz igazodjon. 

A 7 legrejtélyesebb gomb a TV-távirányítón – és mire jók valójában
Samsung távirányító „P.MODE” gombbal, amely sokak számára ismeretlen, pedig ezzel lehet gyorsan váltani a tévé különböző képüzemmódjai között – például mozi, sport vagy dinamikus mód –, hogy a nézett tartalomhoz legjobban illeszkedő képet kapjuk.

A Bajnokok Ligája meccsekhez élénkebb, gyorsabb képfrissítést kínáló üzemmódot választhatsz, míg filmekhez lágyabb, moziélményt idéző beállítást. 

Ha sosem próbáltad ki, érdemes végigmenni a lehetőségeken – sokszor döbbenetes a különbség, főleg egy új tévén, ahol a gyári beállítások sokszor nem hozzák ki a maximumot a készülékből.

6. „3 pont” vagy „More” – rejtett gyorsmenü

Az okostévé-távirányítók egyik leginkább alulhasznált gombja a „3 pont” vagy „More”. Ezzel juthatsz el a gyorsbeállításokhoz, ahol a képméret, a hangmód, a Bluetooth-eszközök kezelése vagy az éjszakai mód található. Ahelyett, hogy bonyolult menükön keresztül keresgélnél, ezzel a gombbal villámgyorsan elérheted a legfontosabb funkciókat. Azok számára, akik szeretik testreszabni a nézési élményt, ez a gomb igazi aranybánya.

7. „PIN” vagy „Lock” – alkalmazások zárolása

A szülői felügyelet kulcsa sokszor egy apró gomb formájában lapul a távirányítón. A „PIN” vagy „Lock” gombbal beállíthatod, hogy bizonyos csatornákhoz vagy alkalmazásokhoz csak kód beírásával lehessen hozzáférni. Ez különösen hasznos, ha gyerekek is használják a tévét, és szeretnéd kontroll alatt tartani, mit néznek. Bár sokan nem is tudják, hogy a tévé képes ilyesmire, egy egyszerű PIN-kód beállítása jelentősen megnövelheti a háztartás biztonságát.

Legközelebb, amikor a kezedbe veszed a távirányítót, nézd meg alaposabban ezeket a gombokat! Könnyen lehet, hogy olyan funkciók rejlenek benne, amelyek új szintre emelik a tévézést – akár kényelmi, akár élmény, akár biztonság szempontjából. Persze, vannak műsorok, amikről nem kell elkapcsolni. Ilyen az RTL vadonatúj reality-je, a Határtalan szerelem!