Új magyar bogárfajt fedeztek fel, tündéri nevet kapott
2022. szeptember 1. 13:11
Szénási Valentin, a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakembere bukkant rá.
A National Geographic írta meg, hogy Esztergom közelében, a Kincses-hegyen végzett felmérés során Szénási Valentin, a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakembere bukkant rá egy bogárra. Mivel az állatka a szakértő szem számára gyanúsan idegen volt és a közelben áll a Suzuki gyár, felmerült, hogy esetleg egy idegenhonos, ázsiai bogárról van szó, így a szakember alapos vizsgálatnak vetette alá a kis ormányosbogarat. A vizsgálatok és összehasonlítások alapján kiderült: a tudomány számára új fajt fedezett fel.
A lap szerint az ormányosbogarak a világ talán legsikeresebb bogarai, névadójuk, a megnyúlt „ormányuk” a szájszervük módosulásával alakult ki, a nőstény bogarak ezzel fúrnak bele – a zsuzsókák esetében a tápnövényük fejlődő termésébe, ahová a petéiket aztán elhelyezik.
A magyarul zsuzsóka néven ismert nemük (Curculio) világszerte körülbelül 400 fajból áll, Magyarországon eddig tíz faját ismerték, ám a felfedezéssel ez 11-re bővült.
Az új faj, a rövidormányú zsuzsóka nevet kapta, a tudományos neve a felfedező felesége, Szénásiné Demeter Gyöngyi tiszteletére Curculio gyongyiae lett.
Az állatka eddig megismert egyedeit molyhos tölgyeken találták, e fákon más zsuzsókák is előfordulnak, ám az új faj rendkívül ritka, és csak igen kis egyedszámban bukkantak rá a tipikus, dombvidéki mészköves, dolomitos élőhelyén, hazánk középső tájain, jórészt a Pilisben.
A bogár sárgás-barna színű, a testhossza átlag 6,5 (hím) – 6,7 (nőstény) milliméter, a jellegzetes ormánya még 2,5 millimétert hozzátesz ehhez, így közel egy centis az állatka.
Nyitókép: Keresztes Gábor, Forrás: izeltlabuak.hu, LICENC CC BY 4.0