Miért ilyen magas az élelmiszer-infláció Magyarországon?
2025. január 13. 12:55
Az élelmiszer-infláció mértéke az elmúlt négy évben Magyarországon meghaladta a 70 százalékot, szemben a nyugat-európai 21–22 százalékkal. Egy négytagú család éves élelmiszer-költsége több mint egymillió forinttal emelkedett. Mi áll a háttérben, és milyen megoldások lehetségesek?
Miért nőtt ennyire az élelmiszer-infláció?
Magyarországon az élelmiszer-infláció mértéke kiugróan magas, ami több tényezőre vezethető vissza. A kormány által bevezetett ársapkák és a különböző adók jelentősen hozzájárultak a dráguláshoz. Az ársapkák miatt keletkezett veszteséget a kereskedők más termékek áremelésével igyekeztek pótolni, ami tovább növelte az inflációt.
Az élelmiszerárak hatása a családokra
A drágulás leginkább a kisjövedelmű családokat érinti érzékenyen, akik számára az élelmiszerköltségek jelentős részt tesznek ki a havi kiadásokból. Egy négytagú család éves élelmiszer-költsége 2020-ban 1,248 millió forint volt, 2024-re azonban 2,352 millió forintra nőtt, ami havi szinten közel megduplázódott.
A gyengülő forint és a jövőbeni kilátások
A gyengülő forint tovább rontja a helyzetet, mivel az importált élelmiszerek ára jelentősen emelkedik. Bár a nemzetközi alapanyag-árak csökkenése és a mezőgazdasági támogatások emelkedése javíthatja a helyzetet, ezek hatása legkorábban 2025 második felében érezhető.
Vásárlási szokások változása
Az áremelkedések miatt a fogyasztók vásárlási szokásai is átalakulhatnak. Előtérbe kerülhetnek a hazai termékek, amelyek ár-érték arányban kedvezőbb alternatívát jelenthetnek. A vásárlók egyre inkább árérzékennyé válnak, ami hatással lehet a kereskedelemre és a hazai termelőkre is.