24 év után elfogták Till Tamás gyilkosát – Milyen jogi vitákat eredményez az ügy?
2024. december 16. 10:18
Hatalmas visszhangot váltott ki, hogy a rendőrség a napokban elfogta F. Jánost, aki a vallomása szerint 1999-ben, 16 éves korában elkövette Till Tamás meggyilkolását. Az ügy azonban jogilag korántsem egyértelmű, hiszen a gyilkosság büntethetősége az elévülési szabályok miatt megszűnt. Az ügy kapcsán Borbély Zoltán ügyvédet kérdeztük a fejleményekről, a jogi viták lehetséges következményeiről és a társadalmi reakciókról.
Az elfogás és a kihallgatás
Csütörtökön délután a rendőrség elfogta F. Jánost, és gyanúsítotti kihallgatására sor került. Bár az ügyészség szerint az ügy nem évült el, a rendőrség korábban szabadon engedte a férfit, ami hatalmas közfelháborodást keltett. Az események jogi szempontból újabb kérdéseket vetettek fel, különös tekintettel arra, hogy Tuzson Bence igazságügyminiszter egy interjúban az elévülést tényként kezelte.
Mi a jogi helyzet?
A magyar jog szerint a gyilkosságok elévülési ideje 15 év, amely Till Tamás ügyében már 2015-ben lejárt. Bár az ügyészség próbált jogi kibúvót találni, ez nem változtat azon, hogy a gyilkosságért F. János már nem vonható felelősségre. Az ügy ugyanakkor precedenst teremthet, különösen, ha a közvélemény nyomására törvénymódosítás következik.
Társadalmi és pszichológiai kérdések
F. János kihallgatása során részletes beismerő vallomást tett, amelyből kiderült, hogy manipulatív viselkedésével másokat is belekevert az ügybe. A múltja – amely rossz gyermekkorról és problémás kamaszkorról árulkodik – szintén sok kérdést vet fel. Borbély Zoltán szerint azonban a férfi az elmúlt 24 évben példás életet élt, ami csökkenti a bűnismétlés veszélyét. Ugyanakkor az ügy rámutat arra, hogy az elévülési szabályok átgondolása szükséges lehet.
Törvénymódosítások és a közvélemény szerepe
A Till-gyilkosság ügyében keletkezett közfelháborodás valószínűleg a törvényalkotó figyelmét is felkelti. Az elévülési szabályok módosítása olyan esetekben, mint ez, segíthet megelőzni, hogy gyerekgyilkosságokban az elkövetők felelősségre vonás nélkül megússzák tettüket.
A történet tragédiája és bonyolultsága túlmutat egy egyszerű bűnügyi eset határain: a jog, az etika és a társadalmi reakciók kereszteződésében áll. Az ügyvéd szerint ugyan a jogi keretek jelenleg nem teszik lehetővé az igazságszolgáltatást, a társadalmi igény változást hozhat a jövőben.