Információs elrettentés lehet a Szuverenitásvédelmi Hivatal újabb támadása mögött
2024. november 6. 12:31
A Szuverenitásvédelmi Hivatal közzétette 28 oldalas, Az Átlátszó tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra című, „vizsgálati jelentését”, ami az oknyomozó portál főszerkesztője szerint egy kémregény. A Reggeliben Rácz András, Oroszország-szakértő, egyetemi oktató elemezte ki a Reggeliben a jelentést.
- A Szuverenitásvédelmi Hivatal újabb támadást indított az Átlátszó nevű oknyomozó portál ellen. Mit gondol az Átlátszóról szóló jelentésről?
Október 28-ai hír: Újra az Átlátszót támadja a Szuverenitásvédelmi Hivatal, politikai károkozással vádolják a lapot
- Hónapokkal ezelőtt szállt rá az egyik legnagyobb magyar oknyomozói műhelyre a kormány bunkósbotja. Friss jelentésében egy olyan hálózat tagjaként láttatja az Átlátszót a Szuverenitásvédelmi Hivatal, mely az amerikai befolyás kiterjesztésével foglalkozik.
- „A vizsgált szervezet tagja az Amerikai Egyesült Államok 1980-as években megfogalmazott, új nemzetbiztonsági és külföldi befolyásszerzési doktrínája szerint kiépített nemzetközi hálózatnak, amely a világ minden pontján az amerikai érdekeket képviseli a célország (jelen esetben Magyarország) érdekeivel szemben” – írja friss, mindössze 28 oldalas jelentésében a kormány által február elején felállított, Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszó oknyomozó portálról. A jelentéssel később részletes cikkben is foglalkozunk, most azonban annak főbb állításait ismertetjük.
- Láncziék szerint az előbb említett hálózat a „korábban fedett amerikai titkosszolgálati tevékenységek egy részét a legális térbe emelte, illetve az állami források mellé magántőkét is bevont, ezzel megsokszorozta a külföldi beavatkozási tevékenységek hatékonyságát”. Szerintük egy ilyen hálózathoz kapcsolódik Magyarország egyik legnagyobb, a kormánytól független oknyomozói műhelye. De itt nem állnak meg: főbb megállapításaik között szerepel az is, hogy „az Átlátszó külföldi érdekhez igazodva és külföldi állami finanszírozás bevonásával végzi tevékenységét”, sőt, azt is írják, hogy a „hálózat által tematizált «átláthatóság», «korrupcióellenesség» végső soron nem a közélet tisztaságát, a piaci résztvevők közötti kiegyenlített versenyt szolgálja, hanem az amerikai gazdasági és politikai érdekek rendkívül hatékony fegyvere”.
- De eljutnak odáig is, hogy kimondják: az „Átlátszó az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat”. Azt is sérelmezik, hogy a portál több ezer „közérdekűadat-igénylése és az «oknyomozó» újságírói tevékenysége során megszerzett dokumentumokat nem pusztán a cikkeinek megírásához használja fel, hanem több mint 9000 dokumentumot a hálózat amerikai központi szervezetének szerverére is feltölt, ezzel muníciót szállít a külföldi félnek a hírszerzési és befolyásolási tevékenységéhez”. Láncziék szerint mindemellett a szervezet finanszírozása nem átlátható, de ők azért megállapították, hogy „az Átlátszó tevékenységéből eredő károkozás mértéke jelentős”.
- A Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrég a Transparency International Magyarországról is készített jelentést. Mivel a hivatalnak valós hatásköre nincs, jelentéseiből nem következik semmi – sem büntetőeljárás, sem semmilyen felelősségrevonás.
Bepereli a Szuverenitásvédelmi Hivatalt az Átlátszó
- Személyiségi jogi pert indít az Átlátszó oknyomozó portál a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, mert a lap „alaptalannak és jelentős részükben kifejezetten hazugnak” tartja a hivatal jelentésében megfogalmazott megállapításokat. Az Átlátszó oldalán megjelent közleményben az áll, hogy a lap szerint a hivatal „önmagában azért vonta vizsgálat alá, mert forrásainak egy része külföldi intézményi támogatóktól származik”, pedig a szuverenitásvédelmi törvény csak más állam vagy külföldi szerv, illetve személy „érdekében” végzett végzett tevékenységeket, illetve külföldről származó támogatásból finanszírozott pártpolitikai tevékenységet enged a hivatal által vizsgálni. A lap szerint a hivatalnak a szuverenitásvédelmi törvény alapján sincs hatásköre sem az Átlátszó tevékenységének vizsgálatára.
- Mindez érdemben arra vezet, hogy egy, az Alaptörvény által deklaráltan jogállamban jogszerűen végzett újságírói tevékenység ellen lép fel közhatalmi eszközökkel egy alkotmányellenesen létező és működő állami szerv– írta a lap.