Volt, hogy elment a szívhang – Ráthonyi-Palácsik Tímea megrázó vallomása a béranyás szülésről
2025. május 9. 18:00
Ráthonyi-Palácsik Tímea Pataki Zita új műsorában őszintén beszél arról, hogyan élte meg a béranyaságot: eleinte ellenezte az eljárást, féltékenységet érzett, mégis meghozta élete egyik legnehezebb döntését, amit nem bánt meg. Timi őszintén beszél arról, milyen volt a béranyával a szülőszobán, milyen komplikáció lépett fel és milyen volt elvágni a köldökzsinórt. Ráthonyi-Palácsik Tímea azóta egy kislányt hord a szíve alatt, akinek a nevét is elárulta a fenti beszélgetésben, valamint az is kiderül, terveznek-e még férjével közös gyermeket.
Ráthonyi-Palácsik Tímea számára az anyává válás útja hosszú és érzelmileg megterhelő volt. Timi a Néma tünetek című műsorban arról is beszélt: nagyon nehezen fogadta el, hogy nem ő hordja ki a gyermekét.
Nagyon elleneztem az elején, lelkileg nehéz volt. Féltékeny is voltam a béranyára – azt éreztem, hogy ő fogja világra hozni a kisfiamat.
Szerinte az anyaság nemcsak biológiai, hanem spirituális élmény is, és félt attól, hogy a kapcsolat nem lesz ugyanolyan szoros a gyermekével, de szerencsére az élet mindenre rácáfolt.
Miért döntött Ráthonyi-Palácsik Tímea a béranyaság mellett?
A döntés mögött orvosi és jogi nehézségek, valamint sok kudarc húzódott meg.
Inkább lemondtam arról a vágyról, hogy én hordjam ki, csak hogy végre megszülethessen a gyermekem.
Az USA-ban található béranya fiatal, kiegyensúlyozott nő volt, aki maga is édesanya, és „imád terhes lenni”. Tímeát az is megérintette, hogy a béranya nemcsak pénzért vállalta a feladatot, hanem elhunyt édesanyja emlékére szeretett volna valami jót cselekedni.
A szülés napja: „Mintha a férjemet láttam volna megszületni”
Ráthonyi-Palácsik Tímea meghatódva beszélt arról Pataki Zitának, milyen volt, amikor kisfia Ben megszületett.
Nagyon ijesztő volt, mert volt, hogy elment a szívhang. De amikor megláttam a kisfiamat, mintha a férjemet láttam volna megszületni.
– mesélte Timi, aki ő maga vágta el a köldökzsinórt, és végig a babával maradt – de fontosnak tartotta, hogy a béranya is méltó búcsút vehessen Bentől.
Szülés 40 felett
Tímea története túlmutat a statisztikákon: 15 hormonkezelés, 17 műtét és négy elveszített baba után sikerült a lombikprogram – most pedig már a szíve alatt hordja a kislányát.
Vizesedem, fáj a csuklóm, ég a gyomrom – de most érzem, hogy rúg, és változik a testem (…) Nagyon sokszor elképzeltem, milyen lesz, amikor a kislányt a kezembe fogom.
– meséli Timi, aki bár kicsattan a boldogságtól, aggódik is, hiszen a 40 felett a terhesség komoly fizikai kihívásokat hoz. Időzített császármetszéssel fog szülni, csípőproblémái és sérve miatt az orvosok más megoldást nem engednek. A család júliusra várja a kislányuk születését, és már most tudják: ez a csoda minden fájdalmat megért.
Még mindig tart a Semmelweis Egyetem adománygyűjtése
Ráthonyi-Palácsik Tímea ötmillió forintos támogatással indította útjára azt az akciót, amelynek keretében egy világszínvonalú laparoszkópos eszköz beszerzését tervezi a Semmelweis Egyetem. Aki szeretne csatlakozni a kezdeményezéshez még gyermeknapig megteheti, a következő számlaszámon:
A kampány kedvezményezettje:
Név: Semmelweis Egyetem Alapítvány
Semmelweis Egyetem, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Asszisztált Reprodukciós Centrum
Az Alapítvány főbb adatai:
Székhely: 1085 Budapest, Üllői út 26.
Számlavezető bank: OTP Bank Nyrt.
HUF számla:
Bankszámla száma: 11708001-20361060
IBAN: HU0811763842 0107 7883 0000 0000
EUR számla:
Magyarországról: 11763842-01077883
IBAN: HU08 11763842 0107 7883 0000 0000
Ha téged is érint a meddőség, vagy ismersz valakit, aki hasonló cipőben jár, oszd meg ezt a cikket, hogy minél több nőhöz és párhoz eljusson ez az információ!
A Néma tünetek első részében részt vettek a Semmelweis Egyetem orvosai is: Prof. Dr. Ács Nándor és Dr. Sipos Miklós gyakorlati tudással és meglepő adatokkal segítenek eligazodni a meddőség kérdéskörében. Az adást itt lehet visszanézni: