Így forradalmasítanák az áramtárolást az óceánban
2025. április 28. 11:00
Német kutatók új módszert tesztelnek: betongolyókkal tárolnák a felesleges zöldenergiát az óceán fenekén. Kalifornia már megkezdte az első nagyszabású kísérletet.
Egy német kísérlet bebizonyította: a betongolyók kiválóan alkalmasak áramtárolásra. Most Kalifornia is csatlakozott a kezdeményezéshez, és egy kilenc méter átmérőjű golyót süllyesztettek le az óceán fenekére – a jövőben akár 30 méteres változatok is készülhetnek.
Az energiahatékony tárolási megoldások iránti igény egyre sürgetőbb. Német kutatók egy új módszerrel álltak elő, amely a tengerfenéken elhelyezett üreges betongolyókat használja energiabankként.
Golyóalakú energiatárolók a mélyben
A Fraunhofer Energiagazdasági és Energiarendszer-technológiai Intézet (Fraunhofer IEE) a StEnSea projekt keretében fejlesztette ki az innovatív tárolórendszert. A rendszer lényege egyszerű: néhány száz méteres mélységben üreges betongolyókat helyeznek el. Minden golyó elektromos csatlakozással és szeleppel ellátott pumszivattyúval rendelkezik. Amikor a rendszer „üres”, a víz a környezeti nyomás hatására beáramlik az üregbe. Fenntartható forrásból származó energiával a vizet kiszivattyúzzák a golyóból, így feltöltik azt. Amikor energiára van szükség, a szelep kinyílik, a víz nagy nyomással áramlik vissza, meghajtva a turbinát, ami villamos energiát termel.
A Fraunhofer IEE szerint egy-egy golyó élettartama 50–60 év, míg a turbinát és a generátort körülbelül 20 évente kell cserélni. A technológia lehetővé teszi az alkatrészek víz alatti cseréjét is. 2026-ra a kaliforniai partoknál egy 400 tonnás, 9 méter átmérőjű betongolyót terveznek telepíteni 500–600 méteres mélységbe. Egyetlen feltöltéssel 0,4 megawattóra (400 kilowattóra) energiát képes tárolni – ami egy négyfős német háztartás éves energiaigényének körülbelül egytizedét fedezné.
A technológia előzetes tesztjeit a Boden-tavon végezték, ahol három méteres golyókat használtak. Az eredmények megerősítették az elméleti számításokat. A jövőbeni cél: a jelenlegi méreteket jelentősen növelve 30 méteres átmérőjű „energiaóriásokat” telepíteni.
Globális potenciál és környezetbarát előnyök
Bár a hagyományos szivattyús tárolóerőművek már elterjedtek, ezek általában hegyvidéki területeken működnek, és jelentős környezeti hatással járnak. Ezzel szemben a tengerfenéken elhelyezett betongolyók minimális környezeti beavatkozást igényelnek. Dr. Bernhard Ernst, a Fraunhofer IEE szakértője szerint a hagyományos szivattyús tárolókkal szemben a tengeri rendszernek sokkal nagyobb bővítési lehetőségei vannak:
„A hagyományos szivattyús tárolók bővítési lehetőségei korlátozottak, míg az óceánfenéken gyakorlatilag korlátlan hely áll rendelkezésre.”
A tengerfenéki betongolyók tehát új lehetőségeket kínálnak a fenntartható energiatárolásra, miközben csökkentik a környezeti hatásokat is. A jövőben talán a világ számos partvidékén találkozhatunk majd ezekkel a szürke, de annál hasznosabb óriásokkal.
Fotó: AI által generált / chatgpt