Kultúra

A tavalyi után az idei irodalmi Nobel-díjasnak is megvan a véleménye Orbán Viktorról

rtl.hurtl.hu

2022. október 6. 16:50

Még a nevét sem hajlandó kimondani, annyit ártott Európának. 

„Ellenállónak születtem, nem tudok megbékélni a társadalmi igazságtalanságokkal. Nyugtalanít, hogy ki lesz Macron kihívója, Le Pen vagy a jobbközép Köztársaságiak jelöltje, Valérie Pécresse. 

Zemmour óriási károkat okoz a fejekben, sokfelé hívják, az önök miniszterelnöke is, akinek a nevét sem vagyok hajlandó kimondani, mert annyit árt a működése Európának. 

Félelmet, undort kelt bennem Zemmour, a revizionizmusa, populista, szélsőséges nacionalizmusa. Az antiszemita Pétain marsall alakját igyekszik „szalonképessé” tenni, rehabilitálni. Sajnos, van rá kereslet”

– nyilatkozta még januárban a HVG-nek a friss irodalmi Nobel-díjas Annie Ernaux. A lap most újraközölte az interjút, amelyet Ernaux az Évek címmel megjelent, a francia történelem elmúlt évtizedeit dokumentáló könyvével kapcsolatban adott. 

A dolog pikantériája, hogy már a tavalyi győztes is bírálta Orbánt: Abdulrazak Gurnah-val annak idején a 24.hu készített interjút, amelyben felvetették neki, hogy a könyvei azért is különösen aktuálisak, mert számos országban, mint például nálunk, Magyarországon, a migrációról és a menekültkérdésről szóló közbeszédet sztereotípiák, indulatok és vaskos előítéletek dominálják. A lap megkérdezte Gurnah-t, hogy szerinte mi a legjobb módszer arra, hogy kicsit elemelkedjünk ezektől. 

A tavalyi győztes úgy felelt, hogy „egy világjelenség tanúi vagyunk, amelynek csak egy szélsőséges példája az, amilyen embertelenséggel a magyar kormány reagál a bajba jutott emberek érkezésére. A lényegét tekintve nem kivételes, mindössze úgy tűnik, hogy van egy vezetőjük, aki politikai karriert épített magának a gyűlölködésből”. Azt tudom, hogy például Nagy-Britanniában sok ember egyetért a kirekesztő állásponttal, és sejtem, hogy Magyarországon is ez a helyzet. Ennek oka legtöbbször a tudás hiánya, ezért lenne fontos, hogy tájékoztassuk és meggyőzzük az embereket, hogy humánusabb hozzáállásra van szükség. Fontos lenne megérteni, miért jönnek ide ezek az emberek. 

Ám addig nem látom megoldhatónak a helyzetet, amíg a kormányok a társadalomban rejlő félelmekre és sötét indulatokra apellálnak, a média jelentős része pedig partner ebben, sőt, sokszor nyomást is helyez a politikusokra, hogy fokozzák a kirekesztő beszédmódot

– tette hozzá az író. 

Nyitókép:  Leonardo Cendamo/Getty Images

#Kultúra#annie ernaux#irodalmi nobel-díj#nobel-díj

Címlapról ajánljuk