Külföld

„Napi ezer dollár alatt ki se kelek az ágyból” – női testőrök, akik ultragazdagokat és hercegnőket védenek

rtl.hurtl.hu

2024. május 4. 16:24

A testőr szóról általában impozáns külsejű és elrettentő testalkatú marcona férfiak képe jelenik meg az emberek fejében. Bemutatunk három nőt, akik cáfolják a sztereotípiát. 

Izgalmas, de kimerítő élet. Egy csodás munka, de a hosszú munkanapok és kihívást jelentő körülmények miatt könnyen megerőltetővé válhat. Így jellemezte a holland Miranda Coppoolse a testőrök életét a Security Journal UK című biztonságtechnikai lapnak, valamint a New York Times-nak nyilatkozva.

Az MC Global Security Consulting nevű cég alapítója, és a viselkedéskutatás világszinten elismert szakértője a Times-nak elmondta, azért kezdett el személyvédelemmel foglalkozni, mert „nem akartam, hogy mások is átessenek azon, amin én”. Coppoolse fiatal korában szexuális támadás áldozata lett, majd, ahogy egy podcastben elmondta, „rossz társaságba” keveredett, aminek tagjai drogokkal és fegyverekkel kereskedtek. És nőkkel.

Elrabolva

Emberrablás áldozata lett, ahonnan sikerült megszöknie, és elhatározta, hogy életét arra használja, hogy hasonló sorsú nőknek segít, felhasználva a múltjában szerezett tapasztalatait. Karrierjét a biztonságtechnikai iparban kezdte profilozóként egy repülőtéren (ahol segített elfogni egy izraeli miniszter, aki csokival bevont ecstasyt csempészett Hollandiából Izraelbe), majd elfogadta a holland rendőrség felkérését, és egy rendőri egység vezetője lett.

„Napi ezer dollár alatt ki se kelek az ágyból”  – Női testőrök, akik ultragazdagokat és hercegnőket védenek
Miranda Coppoolse. Fotó:MC Global Security Consulting 

A közben kriminálpszichológiát és terrorelhárítást is tanuló Coppoolse végül egy nemzetközi biztonságtechnikai céghez csatlakozva dolgozott személyvédelemben szerte a világon. Melózott világsztárok Los Angeles-i buliajain és luxusházakban is. Fegyvert nem szokott hordani, inkább a harcművészeti kiképzésére hagyatkozik, mert a testőri munka „nem annyira a fegyverekről szól”, hanem a magabiztosságról, ami biztonságérzetet ad a kliensnek – mondta el a Times-nak.

Coppoolse a Security Journal UK-nek elárulta, hogy nőként sokkal keményebben kellett dolgoznia, hogy bebizonyítsa, van keresnivalója egy férfiak dominálta szakmában, és ugyanazt mondta az amerikai Monica Duperon Rodriguez a Circuit Magazine-nak nyilatkozva. 

A Chicago egyik kemény negyedében felnőtt Rodriguez már fiatal korában elkezdte „kiképzését”, amikor legidősebb gyerekként védte kistestvéreit a lakóhelyüket uraló bűntől, elsősorban a drogoktól és a lövöldözésektől.


Rodriguez főiskolás korában, a helyi rendőrkapitányság támogatásával végezte el a rendőrakadémiát. Mint elmondta, a rendőrségnek szükséges volt egy spanyolul is beszélő női rendőrre. Ezután 15 éven át dolgozott főleg Floridában drognyomozóként, túsztárgyalóként és betörési nyomozóként. Később emberkereskedelemmel is foglalkozott, így épített ki kapcsolatokat személyvédelmi cégekkel.

Végül egyik kapcsolata kereste meg egy állásajánlattal. A Times cikke szerint egy világszerte ismert, ultragazdag család egyik tagjára kellett vigyáznia, majd királyi hercegnőket védett Abu Dhabiban, Szaud-Arábiában és Dubajban. Rendőrként évente nagyjából 42 ezer dollárt (15 millió forint) keresett. Testőrként már kétszázezer dollárt, azaz nagyjából 71 millió forintot.

A Times cikke szerint az éves fizetések jellemzően a több százezer dolláros kategóriában vannak a személyvédelemben, de egyes megbízások ára nagyban függ a helyszíntől, a védett személytől és a veszély nagyságától. Amber Haddock testőrnő a lapnak elmondta:

Napi ezer dollár alatt ki sem kelek az ágyból.

Csak, hogy érezzük a nagyságrendet: ez napi 360 ezer forintot jelent. A karrierjét szintén a rendőrségnél kezdő texasi nőt egy 14 napos testőrtanfolyam elvégzése után egy 17 éves közel-keleti hercegnő védelmére bérelték fel Washingtonban. A három hónapos próbaidő után két éven át védte a meg nem nevezett hercegnőt: főiskolára fuvarozta őt és barátait, illetve magángéppel repült vele nemzetközi utakra. 


Haddock ezt követően főleg közel-keleti királyi családoknak dolgozott. Mint azt a Times-nak elmondta, amikor 15 éve elkezdte testőrkarrierjét, ez volt a női testőrök számára az egyetlen elérhető megbízás, mert vallási és kulturális okokból női testőrökre volt szükségük.

És közben láthatatlanná is kellett válniuk. „Meg kell tanulnunk kaméleonként viselkedni” – mondta Rodriguez a Times-nak, közölve, hogy a luxushoz szokott ügyfelek etikett és kulturális elvárásaiknak is meg kell felelniük. Haddock ezt megerősítette, közölve, hogy a női testőrök „eltűnnek” egy felvett szerepben, ami lehet egy nagynéni, egy asszisztens vagy egy dadus, és csak akkor tűnnek elő, amikor „már megtörtént a baj, és evakuáljuk a klienst”.

Az elmúlt években egyre több és több lehetőségük van a női testőröknek. Már nemcsak közel-keleti királyi családok keresik szolgálataikat, hanem egyre több női felső vezető kéri, hogy ne férfiak, hanem nők vigyázzanak a testi épségükre – írta a Times.

És közben már nem számít szokatlannak az sem, hogy nagy cégek biztonsági részlegét nők irányítják. Mielőtt megalapította volna saját cégét, Monica Duperon Rodriguez évekig volt a LinkedIn biztonsági szenior menedzsere, az AMD biztonsági igazgatója szintén nő, Camille D’Angerio, csakúgy, mint a Ford autógyártó cég globális biztonsági igazgatója, Mary Fleury.

Nyitókép: Getty Images

#Külföld#testőr##ma