Királyként élt börtönében a drogbáró, majd egyik nap eltűnt, azóta pedig elszabadult a pokol az országban
2024. május 1. 15:12
Háborús helyzet alakult ki Ecuadorban, miután eltűnt börtöncellájából a csak Fito néven emlegetett José Adolfo Macías Villamar. Az ország legveszélyesebb bűnözőjének tartott bandavezér luxuskörülmények között élt abban a börtönben, ahol raboskodott, amit mindezek mellett kiskirályként irányított. Még azt is megtehette, hogy a börtön falai között videóklipet forgatott saját dicsőítésére. Éppen át akarták szállítania egy szigorúan őrzött börtönbe, amikor nyoma veszett.
„Jobb, mint otthon. Úgy él, mint egy király.” Így jellemezte az ecuadori hadsereg egyik katonája a Los Choneros bűnbanda vezetője, José Adolfo Macías, azaz Fito börtöncelláját, és a hozzá tartozó kis füves kertet egy videóban. Az ország leghíresebb bűnözője, akit egy elnökjelölt ellen elkövetett merénylettel is kapcsolatba hoztak, 2011 óta töltötte 34 évig tartó börtönbüntetését a Guayaquil városában található börtönkomplexumban, mielőtt januárban nyoma veszett.
A 14 vád alapján – egyebek közt gyilkosság, drogkereskedelem és szervezett bűnözésben való részvétel – elítélt Fito nem rejtegette, hogy milyen luxuskörülmények között élt a rácsok mögött, és a közösségi oldalakon dörgölte a hatóságok arcába hatalmát. Rendszeresen tartott bulikat, 42. születésnapját tűzijátékkal és születésnapi tortával ünnepelték meg a börtön falai között, amiről videók és fényképek készültek – írta a CNN.
A börtöncellája olyan volt, mint egy hotelszoba, ahova nőket vittek neki – mondta a Sky Newsnak Annette Idler, az Oxford Egyetem globális biztonságpolitikával foglalkozó professzora. A két cellából egybenyitott szobájához külön zuhanyzót kapott, internetelérése és mobilja volt, amin keresztül irányíthatta szervezetét, és hozzájutott fegyverekhez, alkoholhoz és kakasokhoz, amikkel kakasviadalokat rendezett. „Több elektromos aljzat volt a cellájában, mint egy luxushotelben – jelentette ki Ecuador októberben megválasztott elnöke, Daniel Noboa egy interjúban.
Cellájában még róla készült falfestmények is voltak, az egyiken gépfegyverek között látható, a másikon a plata (ezüst) és plomo (ólom) szavak mellett. Ez utóbbi magyarázatot ad arra, hogyan élhetett kiskirályként a börtönben. „Ez Pablo Escobarra utal – a választás az ezüst és az ólom között: vagy elfogadod a kenőpénzt, vagy agyonlőnek” – mondta a Sky Newsnak Idler professzor.
Fito bandája, a kilencvenes években alapított Los Choneros egy kolumbiai drogkartell fegyveres szárnyaként vált híressé, majd véres háborúkat vívott a drogkereskedelmi útvonalak birtoklásáért a világ két legnagyobb kokaintermelő országa, Kolumbia és Peru között fekvő Ecuadorban, ami nagy kikötői miatt a kokaincsempészek kedvelt útvonala lett. Azonban ahogy a banda egyre több tagját, köztük akkori vezetőjét is elfogták, a 2010-es években Ecuador legjelentősebb börtönbandájává alakult át – írta az Insight Crime. Fito azután lett a banda vezetője, hogy az akkori főnököt 2020 decemberében megölték, majd a banda társvezetője is gyilkosság áldozata lett, amikor szabadult a börtönéből.
Az emberhiánnyal és túlzsúfoltsággal küzdő ecuadori börtönök az elmúlt tíz évben teljesen a bűnbandák uralma alá kerültek. „Mindent ők irányítanak” – mondta a CNN-nek az ecuadori büntetésvégrehajtás egykori helyettes vezetője. A börtönőröket vagy lefizették, vagy családjuk megölésével fenyegették meg, így a bűnözők gyakorlatilag bármit megtehetnek. A Guayaquil városában lévő börtönkomplexum azon épületébe, ahol Fito ült, a börtönlázadások ellen fellépő rendőrök például soha nem tették be a lábukat – írta az El Pais.
A bandák az elmúlt években többször is megmutatták hatalmukat. 2021 nyarán például két börtönben is lázadások törtek ki, ezekben több mint 20-an meghaltak, és legalább 70-en megsebesültek. A rend helyreállításához a hadsereg segítségére is szükség volt:
Pár hónappal később pedig több mint 1000 katonát és rendőrt kellett bevetni Ecuadorban, hogy be merjenek hatolni egy börtön szigorított részlegébe, ahol egy héttel korábban több mint 100-an haltak meg egy lázadásban.
Nagyjából egy évvel később legalább 15 rendőr sebesült meg, amikor rabok egyebek közt gránátokkal kezdték el dobálni őket, mert megpróbálták átszállítani őket egy másik börtönbe. Az összecsapásokban legalább 6 rab halt meg.
Fito tavaly nyáron azután vált világszerte híressé, hogy merénylet áldozata lett az ecuadori elnökválasztás egyik jelöltje, aki a korrupció és a bűnözés elleni küzdelmet helyezte kampánya középpontjába. Fernando Villavicenciót, a neves újságírót kevesebb mint két héttel az általános választások első fordulója előtt lőtték le, amikor a fővárosban, Quitóban egy kampányrendezvényről távozott. Videó a merénylet helyszínéről:
Megölése előtt párhéttel azt nyilatkozta, hogy Fito megfenyegette, megöli, ha továbbra is megemlíti őt és szervezetét kampánybeszédeiben. A jelölt erről az ügyészségen is bejelentés tett rendőrtestőreinek javaslatára – írta az El Pais. A testőröket a kormány utalta ki mellé, miután egy vizsgálat arra jutott, hogy 97 százalékos esély van arra, hogy meg fogják ölni – tette hozzá a lap. A gyilkosság miatt 6 kolumbiait tartóztattak le, akiket nem sokkal később a börtönben megöltek. A hatóságok azt nem közölték, hogy ki volt a megbízójuk.
Az elnökjelölt elleni merénylet után Fitót nagy médiafelhajtással átszállították a börtönkomplexum legszigorúbban őrzött, La Roca (Szikla) nevű részébe, amiről a hatóságok videót is készítettek, amiben félmeztelenül látható, hátrabilincselt kézzel.
Az átszállítását olyan veszélyesnek ítélték, hogy az akcióban 3600 rendőr és katona vett részt.
Az ecuadori kormány közlése szerint az akkor tartott kutatások közben majdnem 3,5 kilogramm marihuánát és közel egy kilogramm kokaint foglaltak le, valamint 195 tűzijátékrakétát, 147 darab lőszert, valamint hűtőgépeket, fagyasztókat, mobiltelefonokat, hangszórókat és légkondicionálókat.
Fito azonban még ekkor is meg tudta mutatni, hogy milyen hatalma van. Nem sokkal átszállítása után egy videóklip jelent meg a YouTube-on, amiben egy mariachi együttes Fito testvérével együtt énekel egy róla szóló narkoballadát. A klip egy részét a börtönben forgatták, természetesen hivatalos engedély nélkül.
Magas szintről súghattak neki
Aztán nem sokkal átszállítása után már vissza is került régi lakrészébe, ahonnan idén januárban szökött meg, pár órával azelőtt, hogy egy titkos akció részeként visszavitték volna a szigorúan őrzött börtönépületbe. Az eset annyira kellemetlen volt, hogy az ecuadori hatóságok egy ideig még azt sem mondták ki, hogy megszökött, és csak annyit közöltek, hogy „nem volt a cellájában”, amikor át akarták szállítani.
Az elnök szóvivője a szökés után közölte, hogy „nagyon valószínű”, hogy Fito fülest kapott a tervről. „Ez egy igazán kínos pillanat volt az új elnök számára: Fito valahogyan tudomást szerzett egy magas szinten tervezett akcióról, és egy lövés nélkül meg tudott szökni” – mondta a Sky Newsnak John Murdy, a Chicagói Egyetem ecuadori börtönöket kutató PhD-hallgatója.
Fito szökése után az ecuadori elnök szükségállapotot hirdetett, a főváros és Guayaquil utcáin tankok és katonák jelentek meg, amit a bandák hadüzenetként értékeltek, és az országban elszabadult a pokol.
Lövöldözések, gyilkosságok, gyújtogatások, bombarobbanások voltak, börtönőröket ejtettek túszul, rendőröket raboltak el és gyilkoltak meg, valamint megöltek egy ügyészt, aki a szervezett bűnözés ellen küzdött. A legmerészebb támadást az egész ország élőben nézhette végig, amikor egy banda fegyveresei betörtek egy helyi televízióba, ahol a stúdióban lövöldözni kezdtek és egy operatőrt is megsebesítettek.
Rejtély, hol lehet
Három hónappal eltűnése után az ecuadori hatóságok még mindig a sötétben tapogatóznak, és fogalmuk sincsen arról, hogy a veszélyes bűnöző – akiről felmerült, hogy Kolumbiába, Peruba, Bolíviába vagy Mexikóba szökött át – merre lehet. Idler professzor a Sky Newsnak nyilatkozva kijelentette, hogy megtalálását nehezíti az Ecuadorban „mindent ellepő korrupció”, ennek ellenére szerinte azért meglepő, hogy még mindig nincs nyoma, mert az ecuadori hatóságok munkáját a jó hírszerzéssel rendelkező Egyesült Államok és Kolumbia is segíti.
Nyitókép: José Adolfo Macías, azaz Fito, egy őt éltető videóklipben, amit részben a börtönben forgattak. Fotó: YouTube