Öt évig lakott egy New York-i szállodában, kétszáz dollárt fizetett a szobáért
2024. március 29. 11:19
Egy mentálisan ingatag férfi egy alig ismert, 55 évvel ezelőtti rendelet alapján érte el a bíróságon, hogy ne tehessék ki abból a szállodai szobából, amit egyetlen éjszakára fizetett ki. Ezzel azonban nem elégedett meg, és az ítéletet lobogtatva sikerült neki a saját nevére íratni az egész szállodát. Egészen vad dolgokat kezdett állítani, majd titkos észak-koreai kapcsolatok után kutakodott, és a Fehér Házat is megpróbálta bevonni. De nem biztos, hogy ezt az egészet börtön nélkül megússza.
2018-ban, egy júniusi délutánon egy Mickey Barreto nevű férfi besétált Manhattan egy valaha fényűző, mára kissé megkopott szállodájába, a New Yorker Hotelbe, és társával, Matthew Hannannel kivett egy kétágyas szobát egy éjszakára 200 dollárért. Másnap azonban nem távoztak, hanem a következő öt évet ott töltötték anélkül, hogy egyetlen további centet fizettek volna.
A New York Times részletesen beszámol az esetről – a lap szerint a város lakhatási helyzetét figyelembe véve Barreto remek lehetőségre akadt, bár ezt némileg árnyalja, hogy börtönbe kerülhet miatta.
Az ügyet nagyrészt bírósági iratok alapján dolgozták fel: nagy bajban lettek volna, ha Barreto elmondására kell hagyatkozni, a férfi ugyanis azt állítja magáról, hogy Brazíliában alapított egy indián törzset, aminek ő a főnöke, emellett pedig Kolumbusz Kristóf legidősebb fiának tizenegyed-unokatestvére.
Bár szoktak lenni rohamai, mentális betegséggel nem diagnosztizálták.
Ilyen nincs, és mégis van
A New Yorker Hotel 1930-as megnyitásakor nem csak New York legnagyobb szállodája volt, de a világon is a második legnagyobb. 1976-ban a koreai Egyesítő Egyház vette meg, az épület nagy részét ők foglalják el, a szobák kevesebb mint fele fogad vendégeket. Ide költözött be Barreto, aki azt állítja, hogy Hannannel csak az első – tisztességesen kifizetett – éjszakán fésülték át azt az 1969-es helyi rendeletet, ami a bérleti díjakat szabályozza New Yorkban.
A rendelet alapján azokban a szállodákban, amelyek 1969 előtt épültek és 1968 májusában heti 88 dollárnál olcsóbban lehetett bennük szobát bérelni, a vendég kezdeményezheti egyfajta kedvezményes lakásbérleti jogviszony létesítését az általa kivett szobára vonatkozóan.
Másnap Barreto lement a recepcióra és átadott egy levelet a szállodaigazgatónak címezve, amelyben hathónapos bérlést kezdeményezett. A recepciós felhívta az igazgatót és rövid beszélgetés után közölte Barretóval, hogy nincs ilyen lehetőség, és ha nem fizet ki egy újabb éjszakát, délig el kell hagynia a szobát.
Barreto és Hannan nem pakolt össze, így a hordárok tették ki az utcára a holmijukat. Barreto ezután a bíróságra ment és beperelte a szállodát arra hivatkozva, hogy kérvényével tartósan a szálloda lakója lett, és illegálisan lakoltatták ki. Egy július 10-i tárgyaláson, amelyen a szálloda képviselői nem vettek részt, a bíró Barreto javára döntött és felszólította a szállodát, hogy adják át neki a szoba kulcsát.
A két férfi újra és újra átolvasta a végzést, ami nem korlátozta a tartózkodásukat és azt sem írta elő, hogy bérleti díjat kellene fizetniük, ellenben az szerepelt benne, hogy Barreto „birtokolja” a szobát. A férfi még a bíróságra is betelefonált, hogy magyarázzák el neki, hogyan kell ezt értelmezni: azt mondták neki, hogy a szobának nem bérlője, hanem birtokolja azt.
Barreto és Hannan az ítéletet lobogtatva bement az illetékes hivatalba, hogy a New Yorker Hotel 2565-ös szobáját Barreto nevére írassák. Ott viszont azt mondták, hogy ez nem lehetséges, a szálloda ugyanis osztatlan tulajdon, nincs úgy felosztva, mint a társasházak lakásokra. A férfi úgy gondolta, hogy akkor az egész szállodára igényt tart, és hetedik próbálkozásra el is fogadták a bejegyzési kérelmét.
Hazafias kötelesség
2019. május 17-én, kevesebb, mit egy évvel azután, hogy először betette a lábát, Mickey Barreto szerepelt a nyilvántartásban a 110 ezer négyzetméteres, 41 szintes New Yorker Hotel tulajdonosaként.
Ezek után emailt küldött a szálloda ügyvédjének, amelyben a létesítmény pénzügyi helyzetéről követelt tájékoztatást, és közölte, hogy tartoznak neki 15 millió dollár profittal, amire soron kívül igényt tart. Ezután ki akarta lakoltatni a 38. emeleten lakó vendégeket arra hivatkozva, hogy át akarja vizsgáltatni az épületet, és felújítások elvégzését követelte. Bejelentkezett a szállodát üzemeltető Wyndhamnél is, tájékoztatva őket, hogy ő az épület új tulajdonosa, de ezt nem firtatta, miután a cég jelentős mennyiségű okiratot kért ennek igazolására, ahogy attól is elállt, hogy a hotel számláit írják át az ő nevére.
Barreto még a szállodában működő gyorsétterembe is lesétált és átadott egy levelet, amiben azt kérte, hogy a bérleti díjat a 2565-ös szobába küldjék. Az étterem egyik üzemeltetője felismerte Barretót, aki rendszeresen evett náluk és felhívta az Egyesítő Egyházat, ahol közölték vele, hogy hagyja nyugodtan figyelmen kívül a kérést. Barreto és Hannan ezután is jártak az étterembe, és soha nem emlegették újra a dolgot.
A szálloda ügyvédje ezután bíróságon próbálta elérni, hogy Barretót végzésben tiltsák el attól, hogy a szálloda tulajdonosaként járjon el. Néhány hónap múlva ez sikerült is, a férfi azonban ettől még lakóként a hotelben maradhatott. A munkanélküli Barreto a napjai nagy részét azzal töltötte, hogy a családfáját kutatta, és állítása szerint közvetlen kapcsolatra bukkant Kolumbusz Kristóffal, így bírósági beadványaiban már a Muniz Barreto Columbus családnévvel tüntette fel magát.
Tengernyi szabadidejében az Egyesítő Egyház gazdasági ügyeit is vizsgálni kezdte. Az egyház 2012-ben elhunyt alapítója a mai Észak-Korea területén született, valaha gyárakat és szállodát is működtettek ott, de nem világos, hogy ma van-e bármilyen kapcsolatuk a rezsimmel.
Barreto azonban arra kezdett gyanakodni, hogy az egyház vezetői Észak-Koreába küldik a szállodából származó bevételeiket, megsértve ezzel az Egyesült Államok által elrendelt szankciókat.
Azt állította, hogy hazafias kötelessége ennek a végére járni, és ez a fő oka annak, hogy nem költözik ki a szállodából. A szálloda próbálta volna rendezni az ügyet és bérleti szerződést kötni Barretóval, de ő visszautasította ezt, az egyház pénzügyeivel kapcsolatos aggodalmaira hivatkozva.
Telefon a Fehér Házba
Végül az egyház pert nyert Barretóval szemben: arra hivatkozva, hogy fizetni sem hajlandó és a szerződéskötést is elutasítja, tavaly júliusban kitették a szállodából. A férfi ezután sem adta fel: megint megpróbálta a nevére íratni az ingatlant egy olyan ügylettel, ami miatt a szálloda elvesztette ingatlanadó-mentességét, és 2,9 millió dolláros kárt szenvedett.
Egy februári hajnalon rendőrök jelentek meg abban a lakásban, ahová Barreto és Hannan költözött. Barreto ellen még aznap reggel vádat emeltek összesen 24 vádpontban, köztük 14 rendbeli csalás miatt. Az ügyészek szerint gondosan kitervelte a szálloda tulajdonjogának megszerzését. Hannant nem vádolták meg semmivel, Barreto szerint neki nem volt köze a bűncselekményhez azon túl, hogy öt évig vele lakott a szállodában.
A férfit hosszú börtönbüntetésre ítélhetik. Letartóztatása után egyetlen telefonhívást engedélyeztek neki, amit arra használt, hogy a Fehér Házat tájékoztatta a hollétéről. Nem mintha komolyan gondolhatná bárki, hogy a Fehér Háznak köze van az ügyhöz, vagy lenne fogalmuk arról, hogy kicsoda Mickey Barreto.
Nyitókép: Daniel Schwen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons