A lengyel kormány úgy döntött, hogy ne legyenek receptkötelesek az esemény utáni tabletták
2024. január 24. 16:35
Hamarosan már csak Magyarország lehet az egyetlen uniós állam, ahol szükséges recept az esemény utáni tabletták vásárlásához.
Elfogadta szerdán a lengyel kormány azt a törvénymódosító javaslatot, amely lehetővé teszi, hogy a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében alkalmazott esemény utáni tablettákat vény nélkül is lehessen vásárolni, jelentette be szerdai sajtóértekezletén Donald Tusk miniszterelnök az MTI szerint.
A módosító javaslat ezután a szejm elé kerül, ahol szavazni fognak róla. A gyógyszerügyi törvény módosítása értelmében konkrétan az ellaone nevű tabletta lenne szabadon forgalmazható a 15 évnél idősebb lányok és nők számára, a 15 évnél fiatalabbak esetében azonban vényköteles lesz - mondta el Tusk. Hozzátette: egy esemény utáni fogamzásgátló, nem pedig korai vetélést okozó szerről van szó, amely az Európai Unió államaiban „a legáltalánosabb megoldásnak számít”.
Több lengyelországi életvédő szervezet szerint az ellaone korai vetélést is okozhat. A kormányfő bejelentette továbbá: benyújtják a szejmbe a terhesség 12. hetéig végezhető legális és biztonságos abortuszról szóló tervezetet is.
Elismerte, hogy a széles kormánykoalíción belül eltérnek a vélemények a témáról, így a törvényjavaslatot nem kormánytervezetként, hanem civil szervezetekkel együttműködve terjesztik elő.
A 12 hétnél fiatalabb magzatok művi vetélésének engedélyezését a kormánykoalíción belül a Lengyel Parasztpárt és a Lengyelország 2050 ellenzi. Azt szeretnék, hogy népszavazás döntsön az ügyben, előtte azonban állítsák vissza a magzat védelméről szóló, 1993-ban elfogadott, abortusz-kompromisszumnak is nevezett törvény szerinti állapotot. A törvény három esetben engedélyezte a terhességmegszakítást: ha a terhesség nemi erőszak következménye, ha az anya élete veszélyben forog, vagy ha a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett.
A lengyel alkotmánybíróság 2020-as döntése nyomán csak az első két esetben megengedett az abortusz. Az alkotmánybírósági döntés annak idején tömeges feminista tüntetéseket váltott ki. A szintén a kormánykoalíció részét képező Baloldal frakciója már tavaly novemberben, röviddel a választások után benyújtott a szejmbe két, a terhességmegszakításra vonatkozó jelenlegi szabályozást liberalizáló tervezetet.
Lengyelországban az abortusz és a fogamzásgátlás különösen forró témává váltak az elmúlt években. Az itteni, úgynevezett „életpárti” aktivisták és törvényhozók tevékenységével több cikkben is foglalkoztunk:
- Abortuszellenes szervezetek szórólapokkal várják az ukrán menekülteket a lengyel határon
- Ne ölj meg minket! – skandálják a lengyel nők az utcákon, miután újabb társuk halt bele az abortusztörvény következményeibe
- Túl sokat isznak a lengyel lányok Jaroslaw Kaczynski szerint, emiatt születik kevés gyerek
- Abortusztablettát adott egy bántalmazott nőnek, bíróság elé állítják
A Fókusz korábbi riportjából az derült ki: az Európai Unióban – Lengyelországon és Magyarországon kívül – mindenhol recept nélkül kapható az esemény utáni tabletta. Ráadásul sok nő szerint itthon nagyon nehezen lehet hozzájutni ezekhez a készítményekhez. A Patent Egyesület felhívására rengeteg nő osztotta meg a tapasztalatát. Sokan arról számoltak be, hogy a háziorvos nem írta fel nekik az esemény utáni tablettát, mi több, felelősségre vonták őket, hogy előbb kellett volna gondolkodniuk. Most petíciót indítottak, hogy a készítmény vénykötelessége nálunk is szűnjön meg.
Nyitókép: Tüntetők az abortusz feltételeit szigorító alkotmánybírósági döntés ellen tiltakoznak Krakkóban 2020. október 28-án. A lengyel alkotmánybíróság alkotmányellenesnek mondta ki az abortuszt a károsodott vagy fogyatékos embriók esetében. A lengyel nők csak abban az esetben kérhetik terhességük megszakítását, ha nemi erőszak áldozataiként vagy vérfertőző viszonyban termékenyültek meg, vagy a terhesség súlyosan veszélyezteti egészségüket. – Fotó: MTI / EPA-PAP / Art Service 2