Kikerülhet a politikai karanténból a szíriai diktátor
2023. május 20. 9:00
Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg például át is ölelte őt, miközben egy évtizeddel ezelőtt a szaúdiak Aszad-ellenes milíciákat finanszíroztak.
Kikerülhet a politikai karanténból Bassár el-Aszad, szíriai diktátor, aki mint a polgárháború győztese vehetett részt az Arab Liga dzsiddai csúcstalálkozóján – írta a BBC.
Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg például át is ölelte őt, miközben egy évtizeddel ezelőtt a szaúdiak Aszad-ellenes milíciákat finanszíroztak. A herceg most a Közel-Keletet akarja újjáépíteni, és Szíriára is szüksége van ehhez.
Aszad elnök beszédében kitartott amellett, hogy Szíria mindig az arab világhoz fog tartozni, de más országoknak nem szabad beleavatkozniuk abba, ami országa határain belül történt.
Fontos, hogy a belügyeket az ország lakosságára bízzuk, hiszen ők tudják a legjobban intézni azokat
– mondta a több éve polgárháborúval küzdő ország vezetője.
A BBC tudósítása szerint a dzsiddai eseményeket döbbenten nézik a szíriaiak, akik az Aszad-rezsimet hibáztatják országuk elpusztításáért.
Kaisz Szaíd tunéziai elnök történelmi jelentőségűnek nevezte a Bassár el-Aszad szíriai államfővel tartott pénteki tárgyalásait az Arab Liga dzsiddai csúcstalálkozóján.
„Közösen lépünk fel a sötétség ellen!” – jelentette ki a szíriai elnök egy tunéziai televíziónak nyilatkozva Dzsiddában, utalva mind a Tunéziában, mind Szíriában a hatalom által szélsőségesnek bélyegzett erőkre utalva. „Tunézia az iszlamista gondolkodásmód melegágya volt valamikor, de Kaisz Szaíddal való találkozóm után meg vagyok győződve arról, hogy az emberek nem változtak meg ott, és Tunézia ugyanolyan, mint volt” – tette hozzá.
A 2010-ben éppen Tunéziából kiindult forradalmi hullám, az arab tavasz ottani eseményei eredményeképpen Tunézia Aszad egyik legélesebb bírálója volt, Szaíd személyében azonban a tunéziai vezetés 2019 óta ismét egyre nagyobb hatalmat összpontosít a kezében.
2012-ben Tunisz is megszakította diplomáciai kapcsolatait Damaszkusszal, de idén áprilisban helyreállította.
A csúcstalálkozón felszólalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is. Hivatalának közleménye szerint elsősorban a béketervéről tárgyalt a szaúdi koronaherceggel, valamint az ukrajnai helyzetet ismertette, és az ország újjáépítését célzó befektetések lehetőségéről érdeklődött. A találkozón Zelenszkij kijevi látogatásra invitálta a koronaherceget.
A csúcstalálkozón felszólalva Zelenszkij sürgette a résztvevőket, hogy álljanak ellent Moszkva befolyásának, és vegyék fontolóra az általa javasolt béketervet, amely magába foglalja az orosz csapatok kivonását a megszállt ukrajnai területekről.
Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy az ukrajnai muszlim közösségek is a háború áldozatai:
A Krím volt az első (terület), amely megadta magát az orosz megszállásnak, s a legtöbben, akik ettől az elnyomástól szenvednek a félszigeten, muszlimok
– mondta, utalva a tatárokra.
„Biztosan állítom, hogy önök közül senki nem volna hajlandó betolakodók javára lemondani az országa egyharmadáról” – jelentette ki Zelenszkij.
Nyitókép: Szlim Abid/MTI/AP/Tunéziai elnökség