Külföld

Kiszivárogtak a tervek: így kebeleznék be az oroszok Belaruszt

rtl.hurtl.hu

2023. február 21. 16:21

Ha megvalósul a terv, az újabb 1250 kilométeres NATO-Oroszország-határt eredményez.

Több európai és amerikai médium, köztük az ukrán Kyiv Independent, az amerikai Yahoo News, a német Süddeutsche Zeitung és Westdeutscher Rundfunk, a svéd Expressen, illetve a V4-országok oknyomozó műhelyeinek együttműködésével létrejött VSquare közös cikkben dolgozza fel azokat a kiszivárgott iratokat, melyek szerint Oroszország 2030-ra bekebelezné Belaruszt.

A hvg.hu szemléje szerint a dokumentumok részletesen leírják Oroszország jövőbeni lépéseit, melyekkel politikai, gazdasági és katonai értelemben egyaránt átvenné az ellenőrzést Belarusz felett. A terv része, hogy Belarusznak közös valutát és adórendszert kell bevezetnie Oroszországgal, a médiatérnek orosz ellenőrzés alá kell kerülnie, a hadseregnek meg kell felelnie az orosz előírásoknak, és minden kulcsfontosságú hadiipari vállalkozást át kell helyezni Belaruszból Oroszországba.

A tervek része az oroszbarát érzelmek erősítése a politikai és katonai vezetésben, illetve a lakosságban, miközben korlátozzák a belarusz nacionalista, illetve nyugatbarát befolyást. Szerepel az iratokban az orosz érdekeknek és politikai berendezkedésnek megfelelő teljes alkotmányreform végrehajtása is. Az orosz kulturális jelenlétet különösen a gyerekekre és fiatalokra összpontosítva akarják fokozni Belaruszban. A belarusz vagyoni eliten belül is stabil, oroszbarát csoportok létrehozására van szüksége Moszkvának.

A középtávú tervek részeként kiterjesztenék az orosz katonai jelenlétet Belaruszban, megerősítenék az orosz média pozícióit az országban, szervezeti, pénzügyi és jogi támogatást nyújtanának oroszbarát civil szervezetek számára. 2030-ig véglegesítenék az orosz-belarusz államszövetséget, közös parancsnoki rendszert hoznának létre a fegyveres erők felett, átvennék az ellenőrzést a belarusz információs tér felett, és az orosz nyelv domináns helyzetét biztosítanák a belarusz nyelvvel szemben. „A történelem értelmezésének közös megközelítését” is célul tűzték ki.

Rácz András, a Német Külpolitikai Társaság vezető kutatója szerint az egész régió biztonságát veszélyezteti a terv megvalósulása.

Ha Fehéroroszország az Oroszországi Föderáció része lesz, akkor egy 1250 kilométeres plusz NATO–Oroszország-határ keletkezik

– mondta a szakértő. Ugyanakkor Martin Kragh, a Stockholm Center for Eastern European Studies igazgatóhelyettese úgy vélekedett, hogy Lukasenka belorusz elnök maga is halogatja a terv megvalósulását, de minél jobban függésbe hozza őt Putyin, és minél inkább meggyengül anyagilag és más tekintetben, annál nagyobb a valószínűsége, hogy ezek a tervek megvalósulnak.

Múlt héten Szijjártó Péter utazott Belaruszba, ami az országból elüldözött ellenzéki vezető, Szvjatlana Cihanouszkaja rosszallását is kiváltotta: mint közölte, a magyar külügyminiszter egy olyan országba látogatott, ahol orosz katonákat képeznek ki, mielőtt Ukrajnába küldik őket harcolni.

Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Pool/Orosz elnöki sajtószolgálat

#Külföld#belarusz#oroszország#vlagyimir putyin#Aljakszandr Lukasenka#szivárogtatás

Címlapról ajánljuk