Biden pár napja még élesen kritizálta Szaúd-Arábiát, de most inkább „nem sietné el” a helyzet megoldását
2022. október 16. 19:50
Viszont ragaszkodik ahhoz, hogy módszeresen felülvizsgálja a két ország kapcsolatát.
Az amerikai elnök módszeresen fogja felülvizsgálni az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia kapcsolatait, a döntést nem sieti el, és politikai egyeztetések után hozza meg, közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap, írja az MTI.
Jake Sullivan kijelentette, hogy Joe Biden tárgyalni fog mindkét politikai oldal képviselőivel, „nem fog elhamarkodottan cselekedni, hanem szisztematikusan és stratégia alapján lép, időt hagyva az egyeztetésekre”.
Amikor a kongresszus újra összeül, akkor az elnök a törvényhozás tagjaival személyesen is egyeztet majd, és minden lehetőséget megvizsgálnak - hangsúlyozta a nemzetbiztonsági tanácsadó. Jake Sullivan megjegyezte, hogy a felülvizsgálat során a lehetőségek között szerepel a változás a Szaúd-Arábiának nyújtott a biztonsági segítségnyújtásban is.
A nemzetbiztonsági tanácsadó arról is beszélt: Biden elnök nem tervezi, hogy a G20-csoport novemberben esedékes indonéziai tanácskozásán külön is találkozzon a Mohamed bin Szalmán szaúdi miniszterelnökkel, a királyság trónörökösével.
A szenátus külügyi bizottságának demokrata elnöke hétfőn éles hangú közleményben követelte az amerikai fegyvereladások befagyasztását Szaúd-Arábia felé. Bob Menendez azzal vádolta a szaúdi királyságot, hogy a kőolajkitermelő országok kibővített tanácsában (OPEC+) elfoglalt vezető szerepét arra használja fel, hogy Oroszország és annak ukrajnai katonai beavatkozása mellé álljon.
Szaúd-Arábia külügyi államtitkára és egyben klímaügyi minisztere, Adel al-Dzsubeir szerdán a CNN-nek adott interjúban visszautasította, hogy országa politikai megfontolásokat követne és Oroszország pártjára állna, amikor kőolajkitermelésről szóló döntésekről van szó. Mint mondta, az OPEC+ kizárólag a kőolajpiacok stabilitását tartja szem előtt, és azt akarja elkerülni, hogy nagy mértékű kilengések legyenek az olajárban.
Az OPEC+ október 5-i ülésén arról döntött, hogy novembertől napi kétmillió hordóval mérsékli a kitermelést, aminek indokául a világpiaci kőolajárak meredek csökkenését hozta fel. A kitermelés visszafogásának mértéke a koronavírus-járvány óta a legnagyobb volt, elemzők ennek felére számítottak. Az emiatt kialakuló feszültségekkel hosszabb cikkben foglalkoztunk.
Nyitókép: Royal Court of Saudi Arabia / Handout / Anadolu Agency via Getty Images