Hiába gúnyolják miatta, Putyin személyétől és politikájától elválaszthatatlanok a félmeztelen fotók
2022. július 3. 10:52
Nem véletlen, hogy ezeket a képeket nem paparazzik készítik, hanem egyenesen a Kreml teszi közzé.
Az Ukrajnával háborúzó Oroszország elnökének férfiassága ismét napirenden van a közéletben: a G7-tagállamok vezetői félmeztelen lovas fotóin élcelődtek, a brit miniszterelnök azt hangoztatja, hogy ha Putyin nő lenne, nem rontott volna rá a szomszédos országra, a brit védelmi miniszter pedig közölte, hogy az orosz államfő az alacsony férfiak kisebbrendűségi komplexusával szemléli a világot.
A válasszal Putyin sem maradt adós, szerinte a rajta gúnyolódó miniszterelnökök hozzá képest undorítóak lennének félmeztelenül, Margaret Thatcher pedig női kormányfőként küldte a brit csapatokat a Falkland-szigetekre.
Az orosz külügy hivatalos választ is adott: behívatták az Egyesült Királyság moszkvai nagykövetét, hogy tiltakozzanak a brit vezetők „Oroszországgal, annak vezetőjével, kormánytisztviselőivel és az orosz emberekkel” kapcsolatos, szerintük helytelen kijelentései ellen. A nagykövetnek jegyzéket is átadtak arról, hogy az Egyesült Királyság hatalmi intézményeit képviselők „sértő retorikája” elfogadhatatlan, és ki is oktatták a briteket arról, hogy „egy civilizált társadalomban bocsánatot szokás kérni az ilyen kijelentésekért”.
Az efféle felháborodás az oroszoktól nem szokatlan, de nem elképzelhetetlen, hogy a britek most különösen érzékeny pontra tapintottak. Áprilisban a The Conversation portálon megjelent egy írás, ami az Ukrajnával szembeni ellenségeskedés és a putyini férfiasságkultusz közti párhuzamot kereste: ebben megjegyzik, hogy amikor Putyin elnök lett, KGB-s hátterét és testi fittségre való törekvését használták fel arra, hogy egy olyan macsó erősember imázsát teremtsék meg, aki képes visszafordítani Oroszország hanyatlását.
A férfiasságnak ez a patriarchális felfogása központi szerepet játszott Putyin legitimációjában. Az elmúlt évtizedben ez egyre hangsúlyosabbá vált a Pussy Riot női punkegyüttes üldöztetésével, az LMBTQ+ emberekkel szemben nyílt erőszakot szító „melegpropaganda”-törvénnyel, a családon belüli erőszak részbeni dekriminalizációjával. Nem véletlen, jegyzi meg a The Conversation cikke, hogy nők, feministák, LMBTQ+ emberek járnak élen a háborúval és Putyinnal szembeni ellenállásban.
A nemi identitáshoz és szexuális irányultsághoz fűződő szabadságjogok a testi önrendelkezésre, sokszínűségre és befogadásra épülnek, miközben Oroszország a hagyományos, egyenlőtlen nemi szerepekre, a heteronormativitásra és a férfiasságkultuszra támaszkodik. Vlagyimir Putyin patriarchális nézőpontjából pedig Ukrajna „női” szerepe az lett volna, hogy behódoljon erősebb szomszédja akaratának – vonja le a cikk a tanulságot.
Egy hónapja az rtl.hu-n száz érdekes tényt gyűjtöttünk össze az orosz elnökről, ezek közt szerepel, hogy Vlagyimir Putyin egyetlen emlékezetes félmeztelen fotóját sem paparazzi készítette – mindet a Kreml adta ki. Államfői pályafutása alatt tömegével láttak napvilágot azok a fényképek, amelyek más állami vezetőktől kevésbé megszokottak: céljuk mindenekelőtt az aktív, férfias politikus képének hangsúlyozása.
Nyitókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök egy hegyi tó partján lévő stégen pihen a szibériai Tuva Autonóm Köztársaságban 2017. augusztusában Fotó: MTI / EPApool / Kreml / Szputnyik / Alekszej Nyikolszkij