Vesztésre álló háborúban ünnepli a győzelem napját Oroszország – fantasztikus fotókon a moszkvai katonai parádék 105 éves története
2022. május 9. 7:43
Várakozások szerint Putyin elnök fontos bejelentésre készülhet május 9-én, de hogy totális háborút hirdet-e, vagy az „ukrajnai különleges katonai művelet” lezárását mondja-e ki, nem tudni. Annyi biztos, hogy az idei díszszemlét a korábbiaknál szerényebb körülmények között és külföldi állami vezetők jelenléte nélkül rendezi meg a háborúban álló Oroszország.
Frissítés: itt olvasható, hogy mikről beszélt Vlagyimir Putyin a moszkvai idő szerint hétfőn délelőtt tízkor kezdődött katonai díszszemlén.
2022. május 9-én ünnepli Oroszország a második világháború európai lezárását, a náci Németország fölött aratott győzelmet – bizonyos értelemben a Szovjetunió legdicsőségesebb korszakát. Az ünnep hagyományosan az orosz fővárosban, a Vörös téren tartott hatalmas katonai parádén csúcsosodik ki, így lesz ez idén is. A 2022-es győzelem napja azonban más lesz, mint az eddigiek: Oroszország háborút folytat nyugati szomszédja, Ukrajna ellen, még akkor is, ha ezt Oroszországban hivatalosan továbbra sem nevezik háborúnak, csak különleges katonai műveletnek.
Az idei katonai parádé elé minden eddiginél nagyobb várakozással tekint a világ. Annak ellenére, hogy kevés teljesen megbízható információ érkezik az ukrajnai harcterekről, abban a katonai elemzők többsége egyetért, hogy Oroszország egyáltalán nem áll nyerésre. Az ukrán hadsereg keményen ellenáll az inváziónak, és hiába szörnyűek az ukrán lakosság szenvedései, Ukrajna nem rogyott térdre a túlerő előtt, miközben az orosz hadsereg a 2-3 naposra tervezett, immár több mint két hónapja húzódó harcokban súlyos veszteségekkel kénytelen számolni. A szakértők mindezek miatt azon spekulálnak, hogy mi várható május 9-én: tesz-e rendkívüli bejelentést a háborút kirobbantó Vlagyimir Putyin orosz elnök?
A háború: béke
Az előzetes szervezői információk alapján biztosra vehető, hogy a súlyos ukrajnai katonai veszteségek kihatnak a győzelem napi parádéra is. A honvédő ukrán erők annyi orosz haditechnikai eszközt semmisítettek meg vagy zsákmányoltak, hogy
az idei moszkvai seregszemle jóval szerényebb, nagyjából harmadával-negyedével csökkentett méretű lesz.
A tavalyi 191 katonai jármű helyett csak 130 vonul fel, és 12 ezer helyett csak tízezer katona vesz részt az eseményen. A korábbi évektől eltérően külföldi állami vezetőket nem is hívtak meg, ami önmagában jól jelzi, hogy világpolitikailag milyen elszigetelt pozícióba kormányozta magát és országát az orosz elnök.
Egyes várakozások szerint ezen körülmények között Putyin elnök fontos bejelentésre készülhet, de hogy miről fog beszélni a díszszemlén, arról megoszlanak a vélemények.
Az egyik fő feltételezés, hogy maga mögött hagyja a speciális katonai művelet kifejezést, és totális háborút hirdet Ukrajna ellen.
Akár nukleáris háborút. A legpesszimistább forgatókönyvek szerint az egész világ ellen.
Ezzel szemben lehetséges az is, hogy a győzelem napján Putyin győzelmet hirdet, megelégedve a kelet-ukrajnai területszerzéssel, Mariupol elfoglalásával, és Donyeck és Luhanszk népköztársaságok várható Oroszországhoz csatolásával. Ferenc pápa szerint a magyar miniszterelnök azt mondta neki áprilisi találkozójukon, hogy a háború május 9-én véget ér.
Elemzők szerint egy biztos: Putyin nem ismer el semmiféle vereséget, kudarcot. A Kreml mindenesetre a találgatásokra válaszul azt közölte, hogy május 9-én nem történik semmi olyasmi, ami kihatással lenne az ukrajnai hadműveletekre.
Mitől olyan fontos a győzelem napi parádé?
A Vörös téri felvonulás az orosz/szovjet birodalmi/nagyhatalmi lét kulcsfontosságú katonai prezentációja gyakorlatilag 1917, a nagy októberi szocialista forradalom óta. Az orosz központi politikai hatalom jelképe, a Kreml előtti téren elmasírozó katonák és harceszközök ezrei fenntartják a világ legerősebb hatalmának képzetét, és amióta tévéközvetítés van a világon, ezt meglehetősen hatékonyan el is tudják juttatni a világ minden szegletébe.
Katonai parádét már a második világháború előtt is tartottak Moszkva központi terén, a XX. század elején a szovjet hatalom nagyszabású felvonulásokkal ünnepelte a Szovjetunió megszületését, az 1917-es októberi forradalmat. 1945-ben aztán a világháborúból győztesként kikerülő Szovjetunió megtartotta minden idők legnagyobb katonai díszszemléjét, az első győzelem napja parádét. A nácik legyőzését 1945. június 24-én hosszú órákon át ünnepelte Moszkva, negyvenezer vörös katona és több mint 1800 katonai jármű felvonulásával. Hogy milyen lehetett a 77 évvel ezelőtti parádé, abból az alábbi videó ad ízelítőt:
Ezután húsz évig nem tartottak győzelem napi parádét, de ez nem jelenti azt, hogy demonstratív díszszemle nélkül maradt volna a főváros: a forradalom évfordulóinak megünneplése, illetve a május elsejék mindig adtak alkalmat a nagyhatalmi katonai erő fitogtatására. A Szovjetunió összeomlásáig mindössze háromszor ünnepelték még meg a győzelem napját: 1965-ben a 20, 1985-ben a 40, 1990-ben a 45 éves évforduló alkalmából vonultak fel a hadsereg egységei a második világháborús győzelemre emlékeztetve. (Itt érdemes megjegyezni, hogy körülményeiben igazán az 1985-ös parádé fogható a 2022-eshez: akkor hatodik éve tartott a Szovjetunió afganisztáni háborúja, ami súlyos veszteségekkel járt, és megalázó kivonulással végződött 1989-ben a Vörös Hadsereg számára.)
A Szovjetunió romjai alól előbújó új orosz állam létrejöttéig eltelt zűrzavaros években nem tartottak győzelem napi parádét, tekintettel az ország gazdasági helyzetére. 1995-ben aztán az 50 éves arany évfordulóval egyben az Oroszországi Föderáció megszületését is ünnepelték, és azóta minden évben tartanak győzelem napi parádét, nemcsak Moszkvában, de Oroszország más nagyvárosaiban is. A friss ukrajnai értesülések szerint idén a megszállt Mariupolban is várható katonai felvonulás, legalábbis erre utal, hogy a stratégiai fontosságú kikötővárosban gőzerővel zajlik a holttestek összegyűjtése, a romok eltakarítása.
2020-ban a pandémia a győzelem napi parádét is sújtotta: majd' két hónappal el kellett halasztani a felvonulást. 2021-ben visszatért minden a rendes kerékvágásba, hogy aztán 2022-ben talán végleg kizökkenjen. Hogy tényleg így lesz-e, május 9-én kiderül.
A moszkvai katonai parádék történetét az alábbi képes válogatással elevenítjük most fel.
Nyitókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök a moszkvai Vörös téren fölállított hatalmas kivetítőn, 2021. május 9-én – Fotó: Mikhail Svetlov/Getty Images
Felhasznált források:
- Moscow, St. Petersburg Rehearse WWII Parade as Ukraine War Rages
- War or peace: Russia’s plan for Ukraine to mark Victory Day on 9 May still under wraps
- Russia not seeking to end Ukraine war by May 9: Lavrov
- Russian Victory Day Parade Cut By 35%, Emphasizing Ukraine’s Battlefield Prowess
- Moscow Victory Parade of 1945
- Moscow Victory Day Parade