Külföld

Meghalt a 101 éves „cukorkabombázó”, aki bajtársaival az éhhaláltól mentette meg Nyugat-Berlint

rtl.hurtl.hu

2022. február 18. 17:45

Halvorsen ezredes mosolyt tudott csalni a gyerekek arcára a hidegháború egyik legsötétebb időszaka alatt.

Rövid betegség után, családja körében szerdán az Egyesült Államok Utah államában meghalt egy veterán amerikai pilóta, aki „Candy Bomber”, azaz „cukorbabombázó” néven vált ismertté a hidegháború egyik első, nagy jelentőségű konfliktusában – számolt be a gyászhírről a CNN. Gail S. Halvorsen ezredes 101 éves volt.

A pilóta a második világháborút követően, az 1948-1949 közötti, 15 hónapig tartó berlini légihíd során szerezte hírnevét. Miután 1948 júniusában az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaroszág által megszállt nyugat-németországi területeken bevezették az új német márkát – ezzel pedig újabb lépést tettek a nyugati demokráciák felé elkötelezett Német Szövetségi Köztársaság kikiáltása felé –, a Joszif Sztálin vezette Szovjetunió megtorlással válaszolt:

A légifolyosók kivételével a szovjet hadsereg hermetikusan elzárta a külvilágtól a nyugati hatalmak megszállása alatt lévő Nyugat-Berlint, amely lényegében a kelet-németországi szovjet megszállási zóna kellős közepén helyezkedett el.

A feszült helyzetből végül nem tört ki a harmadik világháború. Nyugat-Berlin élelmiszerrel és más létfontosságú anyagokkal való ellátását csak teherszállító repülőgépekkel lehetett megoldani, azonban az amerikai, brit és francia légierő ezt meg tudta oldani, a szovjetek pedig nem merték megtámadni a nyugatiak repülőit. Így a berlini blokád végül a szovjetek visszavonulásával, valamint a nyugatbarát Német Szövetségi Köztársaság és a szovjet uralom alatt álló Német Demokratikus Köztársaság kikiáltásával végződött 1949-ben.

Ennek a keserves, 15 hónapos hadműveletnek vált szimbolikus figurájává Halvorsen, aki egyik nyugat-berlini küldetése során megígérte néhány éhező német gyereknek, hogy édességet is fog nekik hozni. Ezután elkezdett apró, rögtönzött ejtőernyőkre erősített csokoládét kidobálni a repülőgépéből, a saját és pilótatársa ellátmányából, ráadásul a felettesei engedélye nélkül. A berlini gyerekek emiatt elkezdték Csokoládé bácsiként emlegetni és hálás levelekkel árasztották el a pilótát.

Berlinben kétmillió embernek volt szüksége élelemre, főleg nőknek és gyerekeknek. És így nagyon jól éreztem magam, hogy segíthettem az egykori ellenségnek, mert hálásak voltak

– mondta Halvorsen 2009-ben a CNN-nek, utalva arra, hogy alig három évvel a légihíd elindulása előtt az amerikai légierő még az Adolf Hitler uralma alatt álló Németországot valódi bombákkal pusztította. Halvorsen azonban a háború során nem vett részt bombázó küldetésekben.

A pilóta összesen 23 tonna édességet dobott le Nyugat-Berlinben. A légihíd során nemzeti hőssé vált, de karrierje ezután sem ért véget. Repülőmérnöki diplomát szerzett és az amerikai légierőnek kezdett dolgozni: közreműködött teherszállító repülők, sőt hordozórakéták és űrhajók fejlesztésében is. 1970 februárjában az amerikai légitámaszpont parancsnoka lett a berlini Tempelhof repülőtéren, ahol a 1948-1949 között a légihíd során szinte mindennap megfordult. Végül 1974-ben vonult nyugdíjba.

Az Egyesült Államokban német nagykövetsége csütörtökön a Twitteren fejezte ki gyászát és háláját Halvorsen tetteiért:

Köszönjük a kedvességét, ezredes úr!

Halvorsen 2014-ben kongresszusi aranyérmet kapott. Gyakran utazott, és még a 90-es éveiben járva is szívesen mesélte el a történetét.

Nyitókép: Gail Halvorsen részt vesz a berlini légihíd 70. évfordulójának megünneplésén a németországi Wiesbaden-Erbenheimben található amerikai katonai repülőtéren 2019. június 10-én. – Fotó: Getty Images

#Külföld#berlin#hidegháború#nszk#blokád#pilóta#gyász#édesség