Az Egyesült Államok elkezdte kivonni EBESZ-megfigyelőit Kelet-Ukrajnából
2022. február 14. 7:01
Az EBESZ közölte, hogy egyes tagországok a növekvő feszültségekre tekintettel visszahívták megfigyelőiket Ukrajnából. Oroszország kritizálta a döntést.
Az Egyesült Államok vasárnap megkezdte az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) keretében szolgáló személyzetének kivonását a kelet-ukrajnai Donyeck városából egy esetleges orosz invázió veszélye miatt.
Vasárnap kora reggel az EBESZ ismertetőjelét viselő több páncélozott járművet lehetett látni a szervezet helyi székháza előtt. A járműveket bőröndökkel pakolták meg, majd elhajtottak, írta meg a Reuters nyomán az MTI.
A Reuters két forrásból is úgy értesült, hogy az Egyesült Államok kivonja EBESZ-megfigyelőit Ukrajnából, Nagy-Britannia pedig átirányítja sajátjait az ukrán kormány kezén lévő régiókba.
Az EBESZ vasárnap este közölte, hogy a válság ellenére folytatni kívánja megfigyelő misszióját, Ukrajna tíz nagyvárosában folytatják tevékenységüket. Ám elsődleges fontossággal bír az EBESZ személyzetének védelme és biztonsága, ezért folyamatosan szemmel tartják majd a biztonsági helyzetet.
Az EBESZ azt is közölte, hogy egyes tagországok a növekvő feszültségekre tekintettel visszahívták megfigyelőiket Ukrajnából. Egyelőre nem világos, hogy a misszió kisebb létszámkerettel folytatja, vagy a távozók helyére más megfigyelők érkeznek.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója a Reutersnek elmondta: Kijev abban érdekelt, hogy az EBESZ különleges megfigyelő missziója teljes kapacitással működjön, ugyanakkor nem kommentálta „az EBESZ-re tartozó ügyeket”.
Oroszország azonban kritizálta a döntést. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő felszólította az EBESZ vezetését, hogy „határozottan vessen véget a misszió manipulálására irányuló kísérleteknek, és akadályozza meg, hogy a szervezetet belerángassák a körülötte játszott tisztességtelen politikai játszmákba”.
Egy diplomáciai forrás szerint a dán EBESZ-megfigyelők is elhagyták Donyecket. A Reuters nem tudta megállapítani, hogy elhagyták-e Ukrajnát, vagy az ukrán kormányerők felügyelte térségekbe mentek. Eddig 21 EBESZ-megfigyelő hagyta el a felkelők uralma alatt lévő várost, és további harminc tervez így tenni.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet különleges megfigyelő missziója a Krím-félsziget Oroszország általi 2014-es elcsatolása nyomán a kijevi kormányerők és az Moszkva-barát szakadárok között Kelet-Ukrajnában folyó harcok kitörése óta működik a régióban. Az EBESZ honlapja szerint az Ukrajnában állomásozó 680 megfigyelőből 515-en az ország keleti felében tevékenykednek.
Washington és szövetségesei a kiújult feszültségek közepette felszólították állampolgáraikat, hogy haladéktalanul hagyják el Ukrajnát.
Nyitókép: MTI/EPA/Sztanyiszlav Kozliuk