Bemutatta Macron a francia elnökség tervét: legyen alapjog az abortusz és a környezetvédelem
2022. január 19. 16:25
Felszólalását heves vita követte az Európai Parlamentben
Az Európai Unióban „párbeszédet kell folytatnunk a jogállamiság védelme érdekében, mivel az közös történelmünk gyümölcse, és meg kell győzni azokat, akik eltávolodtak tőle” – mondta Emmanuel Macron francia elnök szerdán Strasbourgban az Európai Parlament plenáris ülésén, ahol bemutatta a francia soros elnökség tervét.
Szerinte új küzdelmet kell indítani az európai értékek megszilárdítására. Szorgalmazni fogja, hogy az abortuszhoz való jog és a környezet védelme bekerüljön az EU Alapjogi Chartájába.
Az EU Tanácsának féléves elnökségét ellátó Franciaország vezetője szerint „nem gyökeresedhet meg az a nézet Európában, hogy a jogállamiság Brüsszel találmánya”.
A jogállamiság elleni támadás mögött ideológiai harc áll, amelyet különböző tekintélyelvű hatalmak támogatnak. Amennyiben a jogállamiságnak vége, az önkény veszi át az uralmat
– mondta.
Szóba került, hogy Lengyelországot februárban hallgatják meg az uniós tagországok miniszteri tanácsában, Magyarországot pedig márciusban. A téma a jogállamiságot érintő 7-es cikk szerinti eljárás lesz.
A biztonságpolitikáról azt mondta: a francia elnökség folytatni fogja a schengeni térség reformját „a külső határaink védelme” és a „kormányközi gyorsreagálású erők” kialakítása céljából.
Szerinte a migránsokkal szolidárisan kell fellépni, és a közös befogadást kell ösztönözni.
Azt is hangsúlyozta, hogy az EU-nak új szövetséget kell kialakítania az afrikai országokkal a migráció kezelésének érdekében. Erről Franciaország csúcstalálkozót szervez a jövő hónapban. Felhívta a figyelmet egy új stabilitási és biztonsági megállapodás kidolgozásának fontosságára a NATO-val, Oroszországgal szemben, de egyúttal „őszinte és szükséges” párbeszédre szólított fel Moszkvával.
Magyar reakciók: kettős mérce, Pegasus
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-delegációjának vezetője a parlamenti vitában azt mondta: „ideje felhagyni a kettős mérce alkalmazásával és a politikai zsarolással: ezek tiszteletlenek, tisztességtelenek, jogellenesek, és súlyosan rombolják az európai értékeket”. Szerinte „nem kell és nem szabad mindenből politikai, pláne nem ideológiai kérdést csinálni”.
Az alapvető európai értékekkel ellentétes a liberális demokrácia jelszava alatti ideológiai kizárólagosság
– mondta.
Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselője arra kérte Macront, hogy a francia elnökség alatt lépjenek fel a demokratikus visszaélések ellen, és foglalkozzanak a Pegasus-kémbotránnyal. „Ugyanis ha a kormányok titkosszolgálati fegyvereket használhatnak a politikai ellenfelek ellen, akkor megszűnik a demokrácia” – mondta.
A Pegasus lehallgatási botrány felér egy európai Watergate-üggyel, uniós tagállamok kormányai, köztük az Orbán-kormány a saját állampolgárai, civilek, újságírók és ellenzéki politikusok ellen vetette be a Pegasust, amivel egyetlen céljuk volt, a megfélemlítés.
Nyitókép: MTI / EPA / Julien Warnand