Külföld

Több mint tíz embert mérgezhetett meg az ipolysági Gy. Teréz

rtl.hurtl.hu

2022. január 4. 17:48

A szlovákiai Gy. Teréz első fokon 25 évet kapott tíz gyilkosság miatt. Áldozatai korábban kölcsön adtak neki, ő pedig mérget tett a kávéjukba.

A pozsonyi Új Szó hosszú cikkben számolt be Gy. Teréz történetéről, aki a lap szerint egy nehezen kimutatható idegméreggel, atropinnal mérgezte meg áldozatait. A nő több tucatnyi embert ölhetett meg, ősszel tíz gyilkosságért ítélte el első fokon 25 évre a Bazini Specializált Büntetőbíróság – írja a lap. Az ítélet nem jogerős. A lap értesülései szerint Magyarországon is lehettek áldozatai.

A rendőrség öt éve indított nyomozást az ügyben, amikor három ipolysági nő leleplezte méregkeverő barátnőjüket. Teréz mindhármuktól kért kölcsönt. Azért adtak neki, mert az asszony köztiszteletben álló családból származott, bíztak pénzügyi jártasságában, a lap információi szerint a 2000-es évek elején az OTP Bank ipolysági fiókját vezette.

Később befektetésekkel foglalkozott, ehhez kérte a kölcsönöket, kamattal. Úgy tűnik, piramisjátékot épített, hasonlóan mint a karcagi Bróker Marcsi, és a gondok is nagyjából azonos időben jelentkeztek mindkét ügyben. Az Új Szó cikke szerint Teréz 2014-től kezdődően akadozott a kölcsönök törlesztésével. 

„2015 tavaszán meglátogattam őt Ipolyságon, kávéval kínált. Hazafelé megálltam a városházán, ott lettem rosszul. Kiszáradt a szám, forgott velem a világ. Bementem a mosdóba, rengeteg vizet ittam, és vártam, hogy jobban legyek. Annyira sikerült összeszednem magam, hogy elvezettem Léváig, elmentem az ügyeletre, de nem állapítottak meg semmit” – mondta a lapnak Zdenka Uhlárová, Teréz egyik áldozata.

Egy másik áldozat, Janka K. közjegyző volt. Neki is évekig kamatostul törlesztett Teréz, majd újra kért, de 2014-ben valami történt, mert csúszni kezdett a visszafizetéssel. 

2015 februárjában az irodámba jött, és az asztalomon hagyott kávémba tette a mérget. Amikor rosszul lettem, nem hívott mentőt, holott a szomszédban van a mentőállomás

– mondta Janka. 

Ő hívott segítséget, egy pszichiáter barátját. Mire odaért 240/120 volt a vérnyomása, már nem tudott magáról. Az orvosok agyvérzésre gyanakodtak, de a CT ezt kizárta. 

A három áldozat a pszichiáter ismerősük segítségével csalta lépre Terézt. Olyan helyzetet teremtettek, amikor a nő mérget tehetett egyikük kávéjába. Azt viszont már nem itta meg, hanem rendőrségi laborba vitték, ahol igazolták az atropint.

A rendőrség először nem akart nyomozni az ügyben, mondván, nehezen bizonyítható, hogy ki tette bele a kávéba a mérget. Többször fellebezés után indult csak nyomozás, de nem gyilkossági kísérlet, hanem testi sértés miatt, ezért maradhatott évekig szabadlábon. A cikk szerint ezután Teréz Magyarországon, Drégelypalánk környékén is tevékenykedett.

A lap úgy tudja, plébániai közösségekben, nyugdíjasotthonokban férkőzött idős emberek bizalmába, akiket aztán elkábított és kisemmizett vagyonukból. Közülük gyanúsan sokan haltak meg hirtelen agyvérzésben, ezt megelőzően pedig valamennyien neki ajándékozták a házukat. Volt kolléganője, akitől szintén kért kölcsön, a londoni reptéren halt meg hirtelen, agyérkatasztrófa következtében – derül ki a cikkből.

Teréz tagadta a vádakat, azt állította, segíteni akart vádlóinak, nem tudja, hogyan került az atropin a kávéjukba, és amikor rosszul lettek, szerinte egyszerűen részegek voltak. Az ítélet nem jogerős, a nő továbbra is szabadlábon van – írja az Új Szó.

Nyitókép: Illusztráció – Wikimedia Commons / Julius Schorzman

#Külföld#atropin#méreg#mérgezés#piramisjáték#kölcsön#otp#szlovákia#ipolyság

Címlapról ajánljuk