Kegyetlen joghézag: magára hagyta az állam a nagykorúvá vált SMA-s lányt gondozó családot
2024. július 21. 18:03
Magukra maradtak – ezt mondják a súlyosan beteg Cintia gondozó szülei. 2015 óta nevelik az SMA-s lányt, akit nem tudtak örökbe fogadni, mert a vér szerinti anyja nem mondott le róla. De amióta Cintia betöltötte a 18-at, már nem jár utána a gyermekek otthongondozási díja, és ápolási díjat sem kaphatnak, pedig a lány 24 órás ápolásra szorul.
Gyere babám, így – emel át az ágyból Deák-Olajos Éva Cintit, aki szereti, ha így szólítják. 36 kiló, de mindenhová cipelni kell.
A lány SMA-beteg, mostanra már csak egyetlen ujját tudja mozgatni. Nem tud enni, inni, szondán keresztül kell táplálni, éjszaka pedig lélegeztetőgép segítségével alszik. Vér szerinti édesanyja 2 éves korában adta be egy gyermekotthonba. Deák-Olajos Éva ott dolgozott ápolóként.
2015-ben a lány édesanyja kérte meg, neveljék ezentúl ők Cintiát. Nem mondott le róla, így örökbe nem tudták fogadni, úgynevezett családba fogadó gyámok lettek.
„Mentünk is rögtön érte és onnantól kezdve, és már attól a naptól kezdve anya, apa voltunk. Ez a szerelem onnan van köztünk” – meséli Deák-Olajos Éva.
Éva azóta otthon van a lánnyal, nem tud dolgozni, mert Cintit éjjel nappal gondozni kell. Eddig ezért járt neki a gyod, a gyermekek otthongondozási díja, havi 240 ezer forint.Ezt mostantól már nem kapják, mert Cinti betöltötte a 18-at. Gondozó szülei szerint nemcsak ezt, semmilyen támogatást nem kaphatnak.
Azt mondták a kormányhivatalban, hogy annyira egyedi az esetünk, hogy sehova nem tartozunk
– idézi fel beszélgetését a hivatal illetékesével.
Éva szerint azt mondták:
ápolási díjat kaphatna, ha vér szerinti szülő, rokon, közeli hozzátartozó vagy örökbefogadó szülő lenne, de ő egyik sem.
„Nem értem, mitől más ez a gyerek, hogy nem én vagyok a törvényes anyja. Semmivel nem másabb, eddig is ugyanúgy én ápoltam, én szerettem, én raktam tisztába, én etettem, én emelgettem. Ezután és én csinálom, senki más.”
Most Cintinek jár összesen 90 ezer forint rokkantsági és fogyatékossági támogatás, ezen kívül nincs más bevételük. Gondozó apja januárban elveszítette az állását, talán jövő héten kezdhet egy új munkát.
Hogy most most miből élnek?
A kis megmaradt spórolt pénzünkből, ami el fog fogyni, természetesen.
Úgy érzik, magukra maradtak.
„Itt vagyunk hárman, idézőjelben egyedül, senki nem támogat minket.”
A kormányhivataltól azt írták: a gyod folyósításának megszüntetése esetén minden esetben vizsgálják, hogy jogosultak-e a családok más szociális ellátásra. A konkrét ügyben azonban az érintettek egészségügyi és személyes adatainak védelme miatt nem adhatnak bővebb tájékoztatást.