Hiába törölték el a sokat kritizált ukrán nyelvtörvényt, a magyar kormány szerint semmi sem változott
2022. december 15. 18:36
Hiába fogadott el néhány napja új nyelvtörvényt Ukrajna, a magyar kormány nem járul hozzá a NATO és Ukrajna közötti hivatalos együttműködés megindításához – közölte csütörtökön az RTL kérdésére a külügyminisztérium. A kormány évek óta a kisebbségi nyelvhasználatot korlátozó nyelvtörvényre hivatkozva blokkolta a kapcsolatfelvételt. Bár a Jobbik szerint miután az ukrán parlament új nyelvtörvényt fogadott el, meg kellene fontolni a blokkolás feloldását, ám a kormány úgy véli, az ukránok csak a törvény nevét változtatták meg, és az továbbra is korlátozza a kisebbségek jogait.
Még 2014-ben törölték el a kisebbségek, így a magyarok nyelvhasználatáról szóló törvényt Ukrajnában. Ez biztosította például a magyar lakosság anyanyelvű oktatását. Azóta többször is módosítottak a szabályokon, de a helyzet nem lett jobb, ez ellen a magyar kormány is többször tiltakozott.
Porosenko elnök eddig arról beszélt, hogy Ukrajnát közelebb akarja vinni Európához, ezzel a döntésével azonban jó messzire távolodott Európától
– mondta öt éve Szijjártó Péter. A magyar kormány ezután közölte azt is: mindaddig meg fogja vétózni Ukrajna NATO-csatlakozását, amíg nem biztosítják, hogy a kárpátaljai magyar gyerekek az anyanyelvükön tanulhassanak az iskolában.
November végén a magyar kormány azt is megakadályozta, hogy Ukrajna külügyminisztere részt vehessen a NATO bukaresti közgyűlésének hivatalos programjain. A külügyminiszter akkor azt mondta: az álláspontjuk nem változott.
Nekünk fontos a Kárpátalján élő magyar nemzeti közösség jogainak visszaállítása.
Néhány napja az ukrán parlament megsemmisítette a kárpátaljai magyarokat is hátrányosan érintő nyelvtörvényt. Feledy Botond külpolitikai szakértő szerint, ha az új ukrán szabályozás a Kárpátalján élő magyar kisebbség számára kedvező, az új helyzetet teremt:
A magyar kormányzatot helyzetbe hozzák, és tulajdonképpen a labdát átdobják Budapest térfelére.
A szakértő úgy látja: a blokkolás feloldása semlegesíthetné a nemzetközi kritikák egy részét.
Magyarországgal szemben Brüsszelben is gyakran hangoztatott vád, hogy túlságosan oroszpárti, vagy éppenséggel orosz ügynökvádak is elhangzanak, ezzel kapcsolatban lehet tiszta vizet önteni a pohárba.
A Jobbik szerint a magyar kormánynak az új törvény alapján felül kellene vizsgálnia az ukrán-NATO együttműködés blokkolását. Gyöngyösi Márton szerint minden jel arra mutat, hogy ezt a kormányt a Kremlből irányítják.
A Külügyminisztérum csütörtökön azt közölte csupán a törvény neve változott. A tárca értékelése szerint a régi helyébe lépő új szabályozás továbbra is hátrányosan érinti a kisebbségeket és fenntartja a kárpátaljai magyarok jogfosztottságát.