A Munkástanácsok vezetője szerint elég a három hónapig folyósított munkanélküli segély
2021. december 15. 6:55
Palkovics Imre úgy gondolja, ennyi idő alatt el lehet helyezkedni. Az ellenzék viszont népszavazást kezdeményezett azért, hogy újra kilenc hónapig járjon az álláskeresési járadék.
„Egy átlag munkanélküli Magyarországon két-három hónap alatt el tud helyezkedni” – így kommentálta Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a Világgazdaság kérdésére, hogy a Kúria jóváhagyta azt a népszavazási kezdeményezést, ami a munkanélküli segély jelenlegi, három hónapos időtartamát a korábbi kilenc hónapra állítaná vissza.
Kedden Márki-Zay Péter, az ellenzéki összefogás közös miniszterelnök-jelöltje jelentette be, hogy szerdán elkezdik az aláírásgyűjtést a népszavazási kezdeményezéshez kapcsolódóan. A Kúria a Karácsony Gergely főpolgármester által benyújtott népszavazási kérdések közül kettő hitelesítéséről döntött: az álláskeresési járadék folyósításának meghosszabbításáról szóló kérdésen túl azt is átengedte, ami a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának felépítését érinti. Korábban a Direkt36 írt arról, hogy az 540 milliárd forintra becsült beruházás jelentős részben kínai alapanyagokból és kínai munkával, nagyrészt kínai hitelből valósulna meg, és mindezt Magyarország fizetné. Az ellenzék szerint az erről szóló törvényt vissza kell vonni.
A munkanélküli segély folyósításának meghosszabbításával kapcsolatban Palkovics Imre úgy vélekedett, hogy „meghatározza az emberek motivációját, hogy mennyi idejük van a munkakeresésre”. Szerinte „ha kevés idővel rendelkeznek és van elég szabad munkahely, akkor intenzíven keresnek és nem süllyednek bele abba a függőségbe, amit a szociális segélyezés okoz”. Hozzátette, hogy a munkanélküliség szintje 4 százalék alatt van, a munkaerőhiány ismét megjelent, ezért „aki munkát akar találni, az talál is”.
Áprilisban a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke, Kordás László arra hívta fel a figyelmet, hogy „a Magyarországon hosszú évek óta változatlan 3 hónap, a legrövidebb az álláskeresési idő az EU-s országok között”, a döntéshozók viszont „egyszerűen átnéznek” azokon, akik a járvány megjelenése óta elveszítették megélhetésüket.
Nyitókép: Palkovics Imre a Digitális gazdaság - Kihívások a munka világában című konferencián 2016. október 6-án – Fotó: MTI / Soós Lajos