Megbélyegzés, harc és győzelem: a HIV-vel élő Marci kiáll a megkülönböztetések ellen
2025. április 23. 16:11
Egy tabletta, amely életet ment – Sebesta Márton története nemcsak a HIV-fertőzéssel való együttélésről szól, hanem a tudatlansággal, előítéletekkel és diszkriminációval vívott mindennapi harcról is, amit az országban tapasztal. Miközben külföldön nyíltan beszélnek a témáról, nálunk még mindig tabu övezi. Marci célja, hogy ez megváltozzon. Íme a története a Fókuszban!
Egy tabletta naponta – és a vírus nem fertőz tovább
Sebesta Marci 37 éves, és már 11 éve él együtt a HIV-vírussal. Azt mondja, ez ma már nem egyenlő a halálos ítélettel, ha valaki megfelelő kezelést kap. Neki naponta egyetlen gyógyszert kell bevennie, aminek köszönhetően az AIDS nem alakul ki, és ő sem fertőz meg másokat.
Küldetése a tájékoztatás: „Túl sok a félelem és a tudatlanság”
Marci szerint Magyarországon még mindig nagy a tudatlanság a HIV-vel kapcsolatban. Küldetésének tartja, hogy erről nyíltan beszéljen. Úgy tapasztalja, hogy a vírussal élőket gyakran éri diszkrimináció, miközben a tesztelés és a megelőzés fontosságát sem hangsúlyozza eléggé a hazai rendszer.
Külföldön nem tabu – itthon még mindig szégyen?
Marci egy külföldi légitársaságnál dolgozik menedzserként, és tapasztalatai szerint más országokban sokkal elfogadóbbak, szolidárisabbak a HIV-vel élőkkel.
Külföldön természetes, hogy beszélnek a tesztelés fontosságáról – itthon viszont sokan inkább el sem mennek vizsgálatra, félve az eredménytől és a megbélyegzéstől.
„Én is azt hittem, ez velem nem történhet meg”
2013-ban még úgy gondolta, őt ez nem érinti. A következő évben azonban pozitív lett a tesztje. Azóta nyíltan vállalja az állapotát. Az orvosokkal és ápolókkal is őszintén közli, milyen gyógyszert szed – bár ez sokszor döbbenetet és elutasítást vált ki.
Magyarországon több ezer olyan HIV-fertőzött él, aki nem is tud róla, hogy a vírus jelen van a szervezetében.
Egy dokumentum, ami mindent elmond
Egy alkalommal egy magyar klinika írásban utasította el Marcit, mondván: „nem tudnak megfelelően fertőtleníteni utána”. Ezt az esetet ombudsmani ügy követte – és most már per is zajlik. Marci számára nemcsak a megalázás elfogadhatatlan, hanem az is, hogy az egészségügyi dolgozók egy része sincs tisztában a HIV természetével.
Miért nem elérhető a megelőzés mindenki számára?
Ma már létezik olyan gyógyszer (PrEP), amely megakadályozhatja a fertőződést. Ezt azonban Magyarországon nem lehet állami rendszerben felíratni, csak drága magánúton. Ez súlyos akadályt jelent a megelőzésben – és rengetegen emiatt nem jutnak hozzá.
Sport, küzdelem és közösség – Marci ereje
Marci nemcsak lelkileg erősödött meg az évek során, de fizikailag is – rendszeresen sportol, futóversenyeken indul, a Balatont is átúszta. A londoni maratonon való részvételéhez kapcsolódóan 1,66 millió forintot gyűjtött jótékonysági célra, amit a Háttér Társaságnak adományozott.
Egyedül, de mégsem: a legnehezebb évek
Amikor kiderült, hogy HIV-pozitív, épp Magyarországon dolgozott. A munkahelyén zaklatták, végül elbocsátották. Négy évig tartott a per, amelyben a bíróság megállapította a diszkriminációt és a magántitokkal való visszaélést. Ez az időszak lelkileg megviselte, de a családja mellette állt, és terápiás segítséget is kért.
Üzenet mindenkinek: tájékozódj, tesztelj, fogadj el
Marci ma már teljes életet él, de nem felejtette el a nehézségeket. Történetével segíteni akar másoknak – nemcsak azoknak, akik HIV-vel élnek, hanem mindenkinek, aki hajlandó meghallgatni. A célja az, hogy lebontsuk a stigmákat, beszéljünk nyíltan, és végre úgy kezeljük ezt a vírust, ahogy azt a 21. században kell.