Felfedjük a Kreml rejtett világát: így épült ki Putyin birodalma

Dörmer CsabaDörmer Csaba

2025. március 15. 18:15

Putyin bejelentése felforgatta a világpolitikát! Nézd vissza a teljes riportot az rtl.hu-n!

Egy könyv, amely túl veszélyes lett

2003-ban egy moszkvai könyvesboltban kígyózó sorok álltak egy különleges kiadványért: Jelena Tregubova könyvéért, amely a Kreml titkait tárta fel. A szerző, aki egykor maga is bejáratos volt az orosz hatalom folyosóira, már nem tudta tovább hallgatni azt, amit látott. Könyvében kendőzetlenül írt a sajtószabadság eltűnéséről és a politikai manipulációkról. Akkoriban ezt még el lehetett mondani – ma már elképzelhetetlen lenne. Tregubova végül menekülni kényszerült, és 2007-ben politikai menedékjogot kért Londonban.

A Jelcin-örökség és a KGB visszatérése

Borisz Jelcin 1999 augusztusában jelentette be, hogy az általa megkezdett reformokat egy fiatal, addig kevéssé ismert politikus, Vlagyimir Putyin folytathatja. A korábbi KGB-ügynök és FSZB-vezető ekkor még nem tűnt jelentős figurának, ám néhány hónap múlva minden megváltozott. A 1999-es lakóházrobbantások megrázták Oroszországot, és ürügyet adtak egy újabb csecsenföldi háborúra. Az ország vérbosszút követelt, és Putyin határozott fellépése az egekbe emelte népszerűségét.

A reformok kudarca és a birodalom újjáépítése

A Szovjetunió összeomlását követő gazdasági válság és Jelcin alkoholgőzös kormányzása után Putyin a stabilitás ígéretével lépett színre. Az olajárak emelkedése segítette őt, de a hatalmát nem csupán a gazdasági fellendülés biztosította. Szisztematikusan számolta fel a demokratikus intézményeket, ellenőrzése alá vonta a sajtót és felszámolta politikai ellenfeleit. Miközben Nyugat felé mosolygott és demokráciáról beszélt, otthon vaskézzel uralkodott. Hollywoodi módon építette fel saját imázsát: Putyin a jégen hokizott, tigriseket simogatott, delfineket etetett, és közben fokozatosan visszaépítette Oroszország birodalmi státuszát.

A Kreml titkai és a háborús gépezet

A 2010-es években Putyin már nem próbálta rejtegetni valódi arcát. A sajtószabadság végleg a múlté lett, a Kreml dezinformációs gépezete pedig teljes erővel működésbe lépett. Oroszország erődemonstrációkkal jelezte, hogy a posztszovjet térség az ő befolyási övezete. 2014-ben bekebelezte a Krímet, majd 2022-ben teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. A világ egy új hidegháborús korszak küszöbén találta magát, ahol a Kreml titkai és manipulációi újra és újra megrengetik a globális rendet.

Nyitókép: Gavriil Grigorov / MTI / AP / Szputnyik / Elnöki sajtószolgálat