Pusztító tűzvész Los Angelesben: Több mint 130 ezer ember hagyta el otthonát
2025. január 10. 11:25
Los Angeles és környéke óriási erdőtűzzel küzd, amely már több mint 130 ezer embert kényszerített otthonának elhagyására. A pusztító lángok megfékezését a szélsőséges időjárási körülmények is nehezítik.
A tűz keletkezése és gyors terjedése
A Pacific Palisades területén tegnap reggel kezdődött a tűzvész, amelyet Simon Viktor, egy helyi lakos testközelből látott. Elmondása szerint a lángok hihetetlen gyorsasággal terjedtek, mindössze percek alatt egy apró foltból az egész hegyoldalt beborították. „Mire elszóltam az egyik srácnak, hogy nézd már, ég a hegy, addigra az egész hegy begyulladt” – mesélte.
Evakuálások és veszteségek
A lángok gyors terjedése miatt már az első órákban több száz embert kellett evakuálni. Simon Viktor elmondta, hogy sokan nem vették komolyan a veszélyt, és csak az utolsó pillanatban hagyták el otthonaikat. „Volt, aki egy órával azelőtt távozott, hogy leégett a háza” – mondta. Az erős, 100 km/h sebességet meghaladó szél tovább nehezíti a tűzoltók munkáját, és jelentős mértékben hozzájárul a lángok terjedéséhez.
A hírességek otthonai sem menekültek meg
A térség, amely számos világsztár otthonának ad helyet, szintén áldozatul esett a tűznek. Paris Hilton, Sir Anthony Hopkins, Reese Witherspoon és Tom Hanks otthonai is megsemmisültek. Hilton a közösségi médiában osztotta meg fájdalmát, mondván: „Ez olyasmi, amit senkinek sem szabadna átélnie.”
A tűzoltás kihívásai
Jambrik Rudolf nyugállományú tűzoltó ezredes szerint az oltási munkálatok során az óriási szél a legnagyobb akadály. „A levegőből való oltás a leghatékonyabb, de ilyen időjárási körülmények között a repülők és helikopterek képtelenek közel kerülni a tűz fészkéhez” – nyilatkozta. A tűzoltók ezért modern robottechnikát és helyi víztározókból származó vizet használnak a lángok megfékezésére.
A közösség összefogása
A vészhelyzet idején a helyi közösség példátlan összefogásról tesz tanúbizonyságot. Simon Viktor elmondta, hogy a környékbeliek folyamatosan kapcsolatban állnak egymással, és segítik a rászorulókat. „Mindenki sms-ezik, hogy jól vagy-e, segíthet-e valamiben. Nagyon összetartó a közösség” – tette hozzá.
A tűzvész hatása a mindennapi életre
A katasztrófa megbénította a régió életét: filmforgatásokat állítottak le, elhalasztották az Oscar-jelölések bejelentését, és számos sportesemény sorsa is kérdésessé vált. A tűz pontos okát még vizsgálják, de a hatóságok szerint szinte bármi, akár egy eldobott üdítős doboz is képes tüzet okozni a jelenlegi szárazságban.
A remény az időjárásban
A szakértők szerint a tűzvész megfékezése szinte lehetetlen az erős szélben és a tartós szárazságban. Jambrik Rudolf nyugállományú tűzoltó ezredes elmondta, hogy a megoldás az eső lehetne, amely jelentős segítséget nyújtana a lángok megfékezésében. „A tűz oltása szinte csodaszámba menne ebben az időjárásban. Ha elkezdene esni az eső, az óriási előrelépés lenne” – tette hozzá.
Kalifornia lakói a hatóságokkal együtt tovább küzdenek a lángok megfékezéséért, miközben az érintett közösségekben folytatódik az összefogás és az egymás iránti támogatás. A helyzet ugyan továbbra is kritikus, de a helyiek bíznak abban, hogy a kedvező időjárási körülmények hamarosan segítséget nyújtanak a katasztrófa megfékezésében és a normalitás helyreállításában.