Svájcban csaknem havi négymillió forintnak megfelelő összeget keres egy pedagógus, miközben már Romániában is több pénzt kapnak a tanárok, mint idehaza
2023. július 12. 21:07
A Fókusz stábja megnézte, mennyit keresnek a tanárok Horvátországban, Szerbiában, Montenegróban, Olaszországban, valamint Svájcban. Nagy Erzsébet szakszervezeti vezető szerint a pedagógussztrájk már nem csak a bérekről szól, hanem a tanári hivatás körüli méltatlan és rendezetlen helyzetről.
2023-ban már csak ezerhatszáz felvételiző jelölt meg tanári szakot, ami igen alacsony ahhoz képest, hogy hányan mennek nyugdíjba és hányan hagyták ott a pályát a státusztörvény miatti fennakadások miatt, a fizetésről nem is beszélve.
Ötből négy végzős pedagógus máshol keresi a boldogulást
Az épp csak befejezett tanévben több mint ötezer pedagógus ment nyugdíjba, az újonnan belépő tanárok száma pedig mindössze 1884 volt. Az a tendencia, hogy aki el is végzi a tanárképzőt, nem a közoktatásban helyezkedik el. Ötből négy végzős máshol keres boldogulást, és ebben a pénz is vastagon benne van.
Ősszel biztosan pedagógushiány lesz az iskolákban, mert már most is az van
– mondta a Fókusznak a tanárok helyzetéről Nagy Erzsébet szakszervezeti vezető.
Mi európai mértékkel mérve is valahol egészen hátul ballagunk, utánunk már csak tényleg olyan országok szerepelnek, ahol egyébként az árak is lényegesen alacsonyabbak
– ilyen például Montenegró vagy Szerbia. Összességében 50-60 százalékkal vagyunk elmaradva az uniós átlagtól.
Olaszországban a tanárok maguk dönthetik el, melyik tankönyvből tanítanak
A telex.hu nemrég megszólaltatott egy Olaszországban dolgozó magyar pedagógust, Évát, aki Rómában már húsz éve tanít fizikát és matematikát, heti 18 órában egy állami iskolában.
A legalapvetőbb különbséget nem is nagyon a gazdasági és társadalmi megbecsülés kérdésében látom, hanem az önérzet kérdésében. Az nem létezik, hogy itt Olaszországban lenyeljünk ilyen dolgokat, amiket a magyar tanárok szemrebbenés nélkül.
Olaszországban például a tanárok maguk dönthetik el, melyik tankönyvből tanítanak, és minden plusz munkáért pluszpénz jár.
Egy velem egyidős, 20 éves tapasztalattal rendelkező tanár kb 1700-1900 euró között keres. Van tizenharmadik havi fizetésünk is. Ebből kényelmesen meg lehet élni
– mondja Éva a Fókusznak, aki azt is hozzátette, hogy heti 18 órányi munkáért kapják az alapbérüket, ezen felül pedig mindenért plusz pénz jár.
Horvátországban közel félmilliónak megfelelő forintot kap egy nyugdíj előtt álló pedagógus
Horvátországban Maria Perkovic tanárnő éppen nyugdíjazás előtt áll. 26 éve él ott és német nyelvet tanít. Ő most a nyugdíjazás előtti évben érte el az országos átlagkeresetet 1321 euróval, ami közel félmillió forintnyi összegnek felel meg.
Nálunk inkább több a tanár, mint kéne. Olvasom, hallom a hírekben, hogy Magyarországon ez másként van az utóbbi időben. Mi azért harcolunk, hogy meglegyen a minimum óraszámunk.
Svájcot egyik európai országgal sem lehet összehasonlítani, ami a fizetéseket illeti
Kertész Gábor 2020-ban az év innovatív tanára volt Svájcban. A férfi a tanári diplomát már az alpesi országban szerezte meg egy rövidített, három éves képzésen, korábban újságíró volt Budapesten. Azt mondja, Svájcban kifejezetten jól meg vannak fizetve a tanárok.
Otthon sosem jutott eszembe, hogy tanár legyek, mert nem tudnám eltartani a családomat, itt viszont az én fizetésemből gyakorlatilag négyen élünk, a feleségem az elmúlt évtizedekben otthon volt
– mondja Gábor, aki német nyelv- és irodalom, angol, történelem, ének-zene és média, informatika tantárgyakat tanít hivatalosan, de sakkot is oktat, mint szabadtantárgy.
Svájcban nem kellemetlen a bérekről beszélni, hiszen a Volksschule-ban megkereshető jövedelmek teljesen transzparensek. Így ez sem marad titokban.
Jelenleg tizenegy év tapasztalattal, felső-tagozaton tanítok, én most százhúszezer frank bruttót keresek
– mindez bruttó 3.850.000 forintnak felel meg havonta.
A munkateher elég nagy, de sosem hangzik el, hogy többet szeretnénk keresni, mert tisztességesen meg vagyunk fizetve. Nem keresünk annyit, mint a középvezetők a bankban, de azt tudom, hogy én Magyarországon újságíróként dolgoztam és itt például egy újságíró 20 százalékkal kevesebbet keres, mint én tanárként.
A magyar tanárok inkább a romániai határmenti településekre mennek tanítani, már ott is jobb fizetést kapnak
A pedagógusbérekről hosszan lehetne értekezni, Romániában például már határmenti településeken megjelentek a magyar tanárok is, mert jobb a fizetés. Szlovákiában a kezdő bér körülbelül bruttó ezer euró, két év elteltével válik a jelölt önálló pedagógussá. A szolgálati idő kevésbé esik latba, inkább a szakvizsgák tudják emelni a jövedelmet. Az országos átlagbért, ami tavaly 1212 euró volt, egy pedagógus tíz év gyakorlattal és két szakvizsgával el tudja érni.