„Olyan volt, mint egy könyvtár, tele volt dobozokkal. És minden dobozban készpénz volt” – 25 éve végezték ki fényes nappal Fenyő János médiacézárt
2023. február 11. 19:47
Fenyő János fotósból lett milliárdos vállalkozó, majd médiamogul. Már akkor mondogatták, hogy a könyörtelen üzletember jó néhány ellenséget szerzett magának ahhoz, hogy legyen indíték a gyilkossághoz. Fenyő Jánost napra pontosan 25 évvel ezelőtt, 1998. február 11-én végezték ki, fényes nappal az utcán. Viselkedése, módszerei és stílusa rendkívül megosztó volt, de hogyan emlékeznek rá azok, akikkel együtt dolgozott, mi igaz a mendemondákból és az őt körüllengő legendákból?
1998. február 11-e. Az átlagos budapesti szerda délutánt háromnegyed 6 körül golyózápor, nem sokkal később szirénák hangja törte meg, a II. kerületi Margit utcát pedig rendőrök tucatjai és bámészkodók lepték el. Az RTL operatőre az elsők között ért a helyszínre. Ekkor még nem lehetett tudni, mi történt, de hamar elkezdődtek a találgatások.
Dezső András a HVG újsgáírója szerint 1998-ban az emberek már hozzászoktak az alvilági leszámolásokhoz, sőt ahhoz is, hogy az utcán lőnek le valakit, a Fenyő gyilkosság azonban más volt.
Ezekben a gyilkosságokban az volt a közös, hogy alvilági kötődésű személyek voltak az áldozatok. Nem feltétlenül gengszterek, de olyanok, akik abban a körben mozogtak. Fenyő János viszont nem ebben a körben mozgott, hanem egy egészen magas szinten
– mondta.
Fenyő János 25 évvel ezelőtt a Margit körúton haladt. Autóját ekkor már egy drapp színű Mitsubishivel követte Jozef Rohac és társa. A vállalkozó a Margit híd előtt kapott piros lámpát, ezt használta ki Rohac, aki kiszállt autójából és odasétált Fenyő kocsijához.
Másfél méteres távolságból egy jugoszláv gyártmányú Agram 2000-es géppisztollyal nagyjából 20 lövést adott le Fenyő Mercedesére. A vállalkozónak esélye sem volt védekezni, azonnal meghalt. A gyilkos a kabátját és a sapkáját az egyik kapualjban hátrahagyva, gyalog menekült a Margit körúton. Bár ekkor még keveset lehetett csak tudni, a rendőrség már akkor sejtette, hogy bérgyilkosság történt.
Az elkövetés módja számunkra a helyszíni adatokból egyértelműen bérgyilkosságra utal. Tehát megbízott, vagy megbízó is kell, hogy legyen. Elég profi volt az elkövetés módja
– mondta Doszpot Péter nyomozó a gyilkosság másnapján.
Ennek ellenére 18 évet kellett várni, hogy a bíróság kimondja: Jozef Rohac húzta meg a ravaszt.
Fotóriporterként indult, milliárdos vállalkozó lett belőle
Fenyő János a hetvenes évek második felében fotóriporterként, divatfotósként kezdte karrierjét. Tehetségesnek tartották, felvételei magazinokban, újságokban jelentek meg. Pataki Ági akkoriban az egyik legismertebb modell volt Magyarországon, őt is fotózta a később milliárdossá vált vállalkozó.
Amikor még gyakorlatilag egy fotóstúdió létezett, az MTI fotó, én oda naponta jártam fel dolgozni. Fenyő világosítóként dolgozott, ott tanulta a szakmát. Akkor még nagyon kisfiú volt, nagyon szerény volt, de néha azért megvillantotta oroszlánfogait
– idézte fel az egykori modell, aki hozzátette, Fenyő János vele mindig tisztelettel bánt, sohasem volt konfliktusuk.
Fenyő a nyolcvanas években egy rövid, amerikai tartózkodás alatt alapozta meg vagyonát, majd Magyarországra hazatérve építgetni kezdte későbbi birodalmát.
1988-ig szinte csak fotós munkái miatt írtak róla az újságok, az évtized fordulóján azonban más hírek is megjelentek vele kapcsolatban: például, hogy cége megvette a Nők Lapját. Majd az RTV újságot, a Népszavát és a Vasárnapi Híreket is. Korábban a XXI. század készített filmet a Nők Lapjáról, ahol az újság egykori főszerkesztője arról is mesélt, hogy milyen volt Fenyő Jánossal együtt dolgozni.
Kereszty András 1994 januárjától a Népszava főszerkesztőjeként dolgozott, Fenyő maga hívta őt a laphoz. Az újságíró arról beszélt, Fenyő imádta a készpénzt, és volt is neki rengeteg belőle.
A szobájától, ha szemben álltunk jobbra, volt egy ajtó. Azon, ha belépett az ember, ott ült a Lajos. Lajos őrizte a Fenyő János pénzét. Olyan volt, mint egy könyvtár, tele volt dobozokkal. És minden dobozban készpénz volt. Annyi pénz volt abban a szobában, hogy az ember nehezen tudja elképzelni. Minden polcon pénz, minden dobozban pénz.
A Népszava hamarosan a médiabirodalom egyik koronaékszere lett, de a vállalkozó befolyásában is nagy szerepe volt. Akkoriban a magyar politikai élet legfontosabb szereplői megfordultak az újságnál. Kereszty András azt mesélte, ennek rituáléja volt.
„Meghívtuk a politikust, az eljött az én szobámba, készítettünk vele egy interjút, utána megjelentek a pincérek. Hozták a finom falatkákat, és utána a János lehívta magához és ott beszélte meg a saját privát dolgait, amibe persze mi már nem voltunk beavatva”.
2005-ben a Fókuszt beengedték az egykori rózsadombi VICO székházba, ahol egy férfi mesélte el, milyen körülmények között dolgozott Fenyő. Ő csak annyit árult el magáról, hogy Mihálynak hívják és 4 évig dolgozott a vállalkozó mellett. Azt mesélte a liftet senki sem használhatta addig, amíg a médiamogul felment az irodájába.
Perzsa szőnyeg volt végig, nem izé…nem így járkáltak csak. És akkor a másik szobában ugyanúgy a mennyezeten tükör volt végig. Hallottam, hogy volt itt szökőkút
– mesélte.
Fenyő néhány év alatt valóságos médiamágnássá nőtte ki magát: cége fénykorában 13 újságot adott ki, a példányszám meghaladta a 12 milliót.
Egykori alkalmazottai úgy emlékeznek rá, hogy minden feltételt biztosított a sikeres munkához; üzleti ügyeit viszont enyhén szólva sem tisztességes módon bonyolította.
Pataki Ágival hiába voltak például jó viszonyban, ez nem tartotta vissza vállalkozót attól, hogy a modell férje, Kovács Gábor által készített animációs munkát fizetés nélkül felhasználja .
Kereszty 1996 szeptemberében távozott a Népszavától, elmondása szerint egy tartalmi kérdés miatt. Ő éppen szabadságon volt, amikor megjelent egy cikk, erről pedig nem egyeztettek vele, mint főszerkesztővel.
Agresszív stílus, sok ellenség
Fenyő – köszönhetően könyörtelen üzleti stílusának és nagyívű, másokat nem mindig kímélő terveinek – rengeteg ellenséget szerzett magának. Kereszty András a tévéből tudta meg, hogy Fenyőt meghalt, és azt mondja, nem lepődött meg rajta.
Indíték tehát bőven akadt, a kérdés csak az volt: kinek állt annyira útjában, hogy emiatt megbízzon valakit a megölésére, és ki az, aki elvállalta a vállalkozó likvidálását. Az áttörésre 13 évet kellett várni. A gyilkosság közelében talált sapkában a hajszál DNS-e megegyezett Jozef Rohac DNS-ével. Rohacot a Fenyő- gyilkosságért és az Aranykéz utcai robbantásért 2016-ben ítélték el, 2017-ben jogerősen. Életfogytig tartó fegyházbüntetést kapott, leghamarabb 30 év letöltése után szabadulhat.
Az, hogy ki lehetett a felbujtó, még mindig nem tudni, 2018 áprilisában mindenesetre emberölésre való felbujtással gyanúsították meg Gyárfás Tamást. Eszerint az úszó szövetség volt elnöke adhatott megbízást Fenyő János vállalkozó kivégzésre.
Gyárfás Tamáshoz a rendőrök különböző hangfelvételek nyomán jutottak el. Ezekre az üzletember és Portik Tamás beszélgetéseit rögzíthették. A szalagokkal később megzsarolták Gyárfást. Portikot egyébként az Aranykéz utcai robbantás és a ’96-os Prisztás-gyilkosság felbujtása miatt is elítélték.
Nekem dobták be, és én adtam oda a rendőrségnek. Gondolhatja, hogy nem teszek ilyet, hogyha úgy érzem, hogy ez rám nézve dehonesztáló
– reagált a vádakra még 2018-ban Gyárfás.
A két médiacézár
Gyárfás Tamás vagyonát az egykor a közszolgálati tévében látható Nap TV producereként alapozta meg, erre vethetett szemet Fenyő János.
A vád szerint Gyárfás – mivel Fenyő az ő gazdasági ellehetetlenítésére törekedett – megbízhatta Portik Tamást, hogy ölesse meg Fenyőt. Ezt végül Rohac hajthatta végre. Gyárfás az ügy kezdetétől ártatlannak vallja magát, szerinte ő maga is áldozata „ennek a szörnyűségnek”.
Dezső András nem hiszi, hogy a Fenyő ügyben nagyon erős bizonyítékok lennének, úgy véli, kétesélyes, hogy mi lesz az ítélet.
Kereszty András is hasonlóan gondolkodik.
Én őszintén szólva a Gyárfást is nagyon jól ismerem, én túl gyávának tartom a Gyárfást ahhoz, hogy egy ilyen gyilkosság kalandba belemenjen
– mondta.
Fenyő János médiabirodalmát, a VICO lapcsoportot másfél évvel halála után kezdték értékesíteni. Autója - amelyben meggyilkolták- 2011-ben bukkant fel egy hirdetési oldalon. Özvegye, Kristyán Judit a hatalmas vagyon öröklésével akkor az ország egyik leggazdagabb nője lett. Kerüli a nyilvánosságot, mindössze egyetlen interjút adott, 2004-ben egy hazai magazinnak. Nincs is Magyarországon, Pataki Ági szerint Svájcban él.
A tárgyalássorozat február 9-én, tanúk kihallgatásával folytatódott, legalábbis folytatódott volna. Portik és kirendelt védője között „kibékíthetetlen ellentét” alakult ki, a tárgyaláson közel 2 órán keresztül vitatkoztak a bíróval.
Gyárfás Tamást az ügyészség felbujtóként előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettével vádolja; amennyiben bűnösnek találják, akár életfogytig tartó szabadságvesztést is kaphat. Elsőfokú ítéletet májusban hozhat a bíróság, de ez akár őszre is tolódhat. Az viszont szinte biztos, hogy az ügy a fellebbezések miatt másodfokon folytatódik tovább.
Egy ítélet az ügyben mindenesetre már van. Ahogyan arról az rtl.hu is beszámolt, első fokon elítélték Ihász Sándor egykori főügyészt. A fellebbviteli főügyész nem jogerősen egy év felfüggesztett börtönt kapott hivatali visszaélés miatt. A vád szerint Ihász barátja, a felbujtóként megvádolt Gyárfás Tamás védelme érdekében visszatartott olyan iratokat, amelyek bizonyítékul szolgálhattak volna az eljárásban.
A vádlott a felmentés érdekében fellebbezést jelentett be, hangsúlyozva, hogy véleménye szerint az ítélet teljes egészében megalapozatlan, a jogkövetkeztetés pedig törvénysértő. A védelem elsődlegesen a vádlott felmentése érdekében, másodlagosan a kiszabott büntetés enyhítése érdekében, harmadlagosan pedig az elsőfokú határozat hatályba léptetése ellen és új eljárás lefolytatása érdekében fellebbezett.