Ha ő nem lenne, visszaesnék – így élnek az anyák a börtönben, akik a rácsok mögött szülték meg gyermeküket
2022. július 10. 9:02
Egy év. Ennyi időt tölthetnek édesanyjukkal azok a babák, akik a kórházból nem haza, hanem a rácsok mögé kerülnek, noha a kicsik szabad állampolgárnak számítanak. Az egy év elteltével a kicsik jobb esetben családtagjaikhoz kerülnek, rosszabb esetben a gyámhatóság veszi őket gondozásba. Magyarország egyetlen olyan börtönében jártunk Kecskeméten, ahol működik anya-gyermek részleg.
„Engem a kábítószer juttatott ide. Én tizenvalahány évig kábítószerfüggő voltam, és a bűncselekményeimet azért csináltam. Én nekem nem volt olyan, hogy tiszta napom legyen” – így kezdte megrendítő vallomását a Fókusznak a börtönbüntetését töltő Orsolya, aki a rácsok mögött adott életet kislányának. Az április 4-én, 55 centivel és 3390 grammal született kicsi az első gyermeke. Azt mondta, a baba teljesen megváltoztatta a gondolkodását.
Ha ő nem lenne, még akkor lehet, azt mondanám, hogy még most kikerülnék, lehet, hogy visszaesnék. Hozzányúlnék, ha a kislány nem lenne. Úgyhogy ő nekem nagyon nagy erőt ad
– mesélte Orsolya.
365 nap
Egyetlen év, mindössze ennyi időt tölthetnek édesanyjukkal azok a babák, akik a kórházból nem haza, a frissen berendezett gyerekszobába, hanem rácsok mögé kerülnek. Magyarországon ugyanis az elítélt anyáknak joguk van a büntetés megkezdése után a börtönben született gyermekükkel 1 évig együtt maradniuk.
Orsolya már várandós volt, amikor börtönbe került. Rablás miatt tartóztatták le, amiért 2 év letöltendő börtönbüntetést kapott. Ezen kívül azonban még 3 folyamatban lévő ügye is van, így egyelőre nem tudja, mikor szabadulhat. Erről jelenleg az anyaság eltereli a gondolatait.
Megvan a napirendünk: reggel az ébresztő, reggelizés, szabad levegő. Mindent mi csinálunk, a tápszert csinálja egyedül a nővérke, de mi csinálunk vele mindent. Mi fürdetjük, mi etetjük őket. Mi visszük ki, ugye babakocsival kivisszük őket szabad levegőre, mi tesszük tisztába, mindent mi csinálunk nekik
– mesélte.
Bölcsőde a börtönben
Magyarországon 2002 óta egyedül Kecskeméten van lehetőségük a börtönbüntetésüket töltő édesanyáknak arra, hogy gyermekeikkel legyenek. Itt egy speciális anya-gyermek részleg működik, ahol 20 anyának és 21 csecsemőnek van hely, de jelenleg mindössze 3 édesanya neveli itt a kisbabáját.
Ez nem egy börtön. Igyekszünk a büntetésvégrehajtás keretein belül, de igyekszünk egyfajta bölcsődei körülményeket teremteni a babák számára. Hiszen a babák szabad emberek, szabad állampolgárok
– mondta el a Fókusznak dr. Zakhar Tibor, büntetésvégrehajtási ezredes. Hozzátette, náluk nem zárkák, hanem nyitott lakószobák vannak, és az anyák a körleten belül szabadon mozoghatnak a kicsijeikkel. Egyetlen feladatuk van csak: gyermekeik gondozása, amiben szakképzett csecsemőgondozók segítik őket.
A körleten 24 órában dolgozik az egészségügyi személyzet. A gyermekorvoson és védőnőn kívül heti 1 alkalommal pszichológus is foglalkozik az édesanyákkal.
Ha a babát elszakítják az anyától, annak elég súlyos érzelmi következményei vannak. Kötődési sérülésnek hívjuk ezt, és a babában nem alakulnak ki olyan alapvető készségek, mint az érzelem-szabályozás, a kötődés
– mondta el Talmácsi Attila, börtönpszichológus, aki szerint az anya olyan alapokat tud lerakni a kicsi személyiségében, amit nagyon nehéz másoknak pótolni, bár az ingerszegény környezet miatt azért így hátrányt szenvednek a nem a börtönben nevelkedő társaikhoz képest.
Az értelmi fejlődésük egy kicsit megkésett, de hogy ha kikerülnek, egy év után, ezt gyorsan behozzák, ezt a hátrányt
– mondta a pszichológus.
Az elválás mindenképpen fáj
Orsolya azt mondta, előre fél, mi lesz akkor, ha kislánya egy éves lesz, hiszen neki még lesz hátra a büntetéséből, de ennél több időt nem tölthetnek együtt a rácsok mögött.
Alapesetben és legjobb esetben az édesanya együtt szabadulhat, együtt távozhat a körletről a babával
– mondta Zakhar Tibor, aki szerint, ha ez nem így van, akkor a börtön az anyán keresztül megkeresi a családot, hogy hajlandóak-e a kicsit fogadni.
Amennyiben igen, akkor ez a második legszerencsésebb eset és a családnak adjuk ki a babát. Amennyiben nincs ilyen fogadókészség, akkor megkeressük a gyámhivatalt, aki nevelőszülőt jelöl ki a baba gondozására
– tette hozzá a bv-ezredes.
Az elválásra fokozatosan kell felkészíteni az anyát és a babát is. Bár ez a folyamat mindenképp fájdalmas lesz, a kutatások szerint a gyerekek szempontjából minden olyan hónap számít, amit az anyukájukkal tölthetnek. Még akkor is, ha az egy börtön falai között telik.
Sokszor az anya számára a gyerek valamiféle vigaszforrás itt bent, mert, hogy az anyának nincs más kapcsolata, el van szakítva a családjától, gyermekeitől, párjától. Marad ez a baba, akivel vigasztalja ő itt sok esetben magát, és ha elszakad a gyermektől, kicsit az ő számára is ez egy fájdalom
– mondta a börtönpszichológus.