Nézz a szemembe és megmondom ki vagy! De vajon mindig így lesz?
2020. november 23. 11:21
Egymás szeméből sok mindent kiolvashatunk. Szerelmet, meghatottságot, megértést, az öröm csillogását és az idő múlását is. Rosszabb esetben szomorúságot, fáradtságot vagy a betegség jeleit. Egy dolog közös ezekben a pillanatokban: éles szemünk minden részletet lát. Mint az agy első számú radarja, információival végtelen számú érzést és gondolatmenetet indíthat el. A kommunikációhoz azonban két ember szemei kellenek. Egyikük tekintetét a másik látja.
Mindannyian vágyunk a hosszú életre. Sokszor azonban csak az évszámokra gondolunk, és az ehhez szükséges kondíciókról elfeledkezünk. A Goodwill Pharma az Életünk történetéhez csatlakozva az utóbbi fontosságára hívja fel a figyelmet.
„Látni, amit mindenki lát, gondolni arra, amire még senki.”
Szent-Györgyi Albert
Ha a szem beszélni tudna
Döbbenetes, hogy tekintetünk mennyi mindenről árulkodik. Jelzései hasznos információkat tartalmaznak és számos funkciót töltenek be minden interakciónkban. Korunkkal a vonásaink megváltozhatnak, elmélyülnek, de szeretteink a tekintetünkben mindig ránk ismernek és látják azt is amilyenek valaha voltunk. A szerencsésebbek sok olyan őszinte kapcsolatra tesznek szert, ahol a szavakra nincs is mindig szükség, mert szükség esetén a szemek is beszélnek. Ehhez azonban látni és érteni kell a másik „nyelvén”.
Legtöbbször a tekintetet keressük
Számtalan következtetést vonunk le csupán abból, hányszor találkozik a tekintetünk valaki máséval, vagy beszélgetés közben hányszor néz félre a partnerünk. Szemünk mozgásai tudtunk nélkül, reflexszerűen közvetítik gondolatainkat. Aki a tekintetből olvasni akar, nem árt, ha ismeri a kódokat. Az oldalpillantás többféle jelentést - érdeklődést, bizonytalanságot vagy ellenséges érzéseket - hordozhat, attól függően, milyen gesztuskörnyezetben fordul elő. Vidám élményekre emlékezve felfelé mozdul el szemünk, ha kedvesünk érzelmeket idéz fel magában, lefelé és jobbra néz, ám ha kedvesünk elmélyülten gondolkodik, balra lefelé tekint. Kollégánk feszültségét vagy füllentését pislogásainak sokaságából ismerhetjük fel és ha a „gyanúsított” szeme ide-oda jár, emberünk a menekülőutat keresi.
A szemkontaktus hatással lehet arra, milyen érzések ébrednek a velünk szemben állóval kapcsolatban. Azokat, akik gyakrabban néznek a szemünkbe, hajlamosak vagyunk intelligensebbnek ítélni és őszintébb személyiségnek bélyegezzük őket. Az utóbbi hónapokban különösen felértékelődött a szem kommunikációja. Maszkos arcunkból csak a szem közléseit olvashatjuk le igazán.
Az őszinteség leginkább a szemből olvasható ki
A szemkontaktus képes olyannyira megragadni és lekötni a figyelmünket, hogy gyakran minden mást a háttérbe szorítunk, ami körülöttünk történik. Amikor egy kollegánk értekezlet alatt szemünkbe néz, vagy ide-oda tekinget, vajon melyik verzióban hiszünk neki? Az első randikon hosszasan nézünk egymás szemébe és hajlamosak vagyunk magunkhoz hasonlónak látni a nagy Őt, mivel figyelmének fókuszában mi magunk állunk.
A túlterhelt szem nehezen „beszélget”
Az emberi agy fűzi értelmes egésszé a látás, a hallás, a szaglás, az ízlelés és a tapintás információit, mint ahogyan a puzzle darabjai összeállnak. Legyen az bármilyen tevékenység, érzékszerveink segítenek nekünk. Nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy életben maradhassunk.
Aki még nem volt „Láthatatlan éttermi vacsorán”, ahol minden sötétben zajlik, valójában nem is érezhette még teljesen a látás fontosságát. Amíg például munkába induláskor a bőr „csak” arról közvetít, hogy mennyire van hideg, addig a szemünk megment a balesetektől, segít eligazodni a világban és számtalan feldolgozandó információval látja el az agyat. Ha ízérzésünk vagy szaglásunk nem működik megfelelően, a szemünk által látott információk segítenek eligazodni.
Az okoseszközök sajnos még nem annyira okosak, hogy kíméljék a szemünket, azonban a kommunikációs társ szerepét egyre nagyobb mértékben átveszik, így látásunkra óriási felelősség hárul, azonban mint az idegrendszer első vonalbeli szereplője, túl nagy teher alatt ugyanúgy elfárad, mint az agy. A kék fénnyel működő elektronikai eszközök elvehetik tőlünk a mély alvás, a relaxáció lehetőségét, álmatlanságunk pedig az élet minden területére hatással lesz. Nem csoda, ha a tekintetünk is azt sugallja, mindenki hagyjon békén.
A látás az élet természetes része, el sem tudjuk képzelni, milyen drasztikus változás lenne a precíziós funkció nélkül élni, pedig szemünk számos veszélynek van kitéve. A civilizációs ártalmak nem merülnek ki a fényekben. Míg szeretteink a tekintetünkben olvasnak, a szemorvos - belenézve szemünk legmélyébe- leolvashatja aktuális állapotunkat, például azt, milyen a vérnyomásunk, van-e cukorbetegségünk, magas-e a koleszterinünk, dohányzunk-e, túl nagy stressz alatt vagyunk, iszunk-e eleget, vagy túl sokat vagyunk a számítógép előtt.
Ahogy az évek múlnak, egyre élesebben látjuk meg a dolgok lényegét, meglátjuk az értéket ott is, ahol addig nem kerestük. Persze ehhez bölcsességre is szükségünk lesz, amit széles látókörünk, tapasztalatunk és spirituális énünk kifejlődése tesz lehetővé. Ehhez azonban nyitott szemmel kell járnunk és észre kell vennünk, értékelnünk az olyan nagyszerű ajándékokat, mint a látás képessége.
Lássuk tisztán a világot
Szemünk agyunk egyetlen olyan része, amely közvetlenül érintkezik a világgal. Az általa közvetített információk hiánya problémák halmazát hozza hétköznapjainkba. A látás gyengülésével személyiségünk is változik. Az egyszerű tevékenységek bonyolultabbá válnak. Felismerni a szomszédot az utcán, elolvasni a címkét a boltban, megkülönböztetni az ötezrest a húszezrestől, válaszolni az sms-ekre komoly kihívásokká válhatnak. Mindebben persze segíthet a jó szemüveg, de a szemeknek még másra is szükségük van.
A külvilág érzékelésének legprecíziósabb készüléke rendkívül érzékeny a változásokra. A hosszabb ideje fennálló káros hatások, mint például az érpálya rugalmatlansága vagy szűkülése, vagy a szem mikrotápanyagainak hiánya tartós és visszafordíthatatlan károsodásokat okozhat. Ereink állapotát egyedül a szemorvos képes egy speciális lámpával megvizsgálni. Ezért ne lepődjünk meg, ha szemüvegíráskor több mozgásra, egészséges táplálkozásra és mikrotápanyagok fogyasztására szólítanak fel bennünket. Igazság szerint ezt szemvizsgálat nélkül is megtehetjükJ
Az értorna elsőszámú fontosságú, ezért szükséges néha felvinni a pulzust egy kis mozgással, de jobb, ha több mozgással tesszük meg ezt. Az erek megfelelő rugalmasságához C-vitaminra is szükségünk lesz. A látás megőrzéséhez speciális mikrotápanyagokkal szerelkezhetünk fel, melyek hozzájárulhatnak radarunk egészségének hosszútávó fenntartásához és felvehetik a harcot az oxidatív stresszel szemben. A C- és E-vitamin, a lutein és zeaxantin, bioflavonoidok, és ásványi anyagok együttese segíthet, hogy jól láthassuk majd unokáink tekintetét is.
A test változik, a tekintet örök
Egészségünk megléte végtelen kalandokhoz segíthet bennünket. Egészségünk hiányában viszont minden értelmét veszítheti, ezért kell nagyon vigyáznunk rá. Az RTL Klub vadonatúj műsorában, az Életünk történetében a hosszú, egészséges élet vágyát minden vasárnap este felfedezhetjük. Peller Mariann szerint azonban sokkal boldogabb az élet, ha megoszthatjuk örömünket valakivel, magunk mellett láthatjuk, akiket a legjobban szeretünk és akik feltétel nélkül viszont szeretnek. Érdemes figyelnünk a társunkra is, hogy tekintetükben minél tovább megláthassuk saját magunkat is.
Az Életünk történetének partnereként a Goodwill Pharma társadalmi felelősségvállalásában szeretné a figyelmet felhívni a megelőzés, egészségmegőrzés fontosságára és arra, hogy a hosszú, mozgalmas, egészséges életért folyamatosan tenni kell.
Tegyék meg társukért is, őrizzék a szemüket!
Szakértő:
Dr. Kardos Mária
orvos, a Goodwill Pharma Kft. tulajdonosa