Gondtalan nyugdíjas évek? Tegyünk érte már ma!
2020. november 13. 15:38
Fontos tudni, hogy életvitelünk határozza meg későbbi életminőségünket. Ez annyit jelent, hogy viselnünk kell legalapvetőbb és leginkább ösztönös cselekedetünk, vagyis a táplálkozásunk következményeit.
Ez nemcsak árnyoldallal bír, hiszen így a lehetőség is adva van számunkra, hogy elengedjük jelenlegi rossz szokásainkat és tegyünk jövőbeli egészségünkért! Gondoljuk át, és szükség esetén változtassunk rutinunkon, hogy nyugdíjas éveinket aktívan és egészségesen tölthessük!
1. „Táplálékod legyen az orvosságod!”
Hippokratész bölcs mondása nem is lehetne időszerűbb, hisz magas rizikófaktorú betegségeink nagy része drámai mértékben vezethető vissza a helytelen életmódra, ezen belül is a rossz táplálkozásra. Legtöbben azzal védekeznek, hogy nincs idejük arra, hogy testtudatos táplálkozással foglalkozzanak. Érdekes kifogás, amikor mindannyian átlagosan napi két órát töltünk közösségi média böngészésével. A rossz szokás megbosszulja magát: a helytelen étkezés nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem hosszútávon diabéteszhez, szív- és érrendszeri problémákhoz, és egyéb betegségekhez vezethet.
Jó tanács: Ha nem megy egyik napról a másikra, fokozatosan szoktassuk szervezetünket a megfelelő táplálkozáshoz. Válasszunk édesség helyett egy marék bogyós gyümölcsöt, vagy egy almát. Ha a sós rágcsálnivalókat szeretjük, fogyasszunk mértékkel magvakat, amikor ránk tör az éhség. Kerüljük a cukros, fehérlisztes ételeket. Gyorsan felszívódó szénhidrátok helyett részesítsük előnyben a lassúakat: sima rizs helyett basmati vagy barna rizs, bulgur, kuszkusz, hajdina és társaik. Kerüljük a túlzott burgonyafogyasztást, válasszunk zöldségköretet! Böngésszünk az interneten ebben a témában a közösségi média helyett! Konzultáljunk egy dietetikussal, amennyiben nehézséget jelent az életmódváltás ezen része!
2. Mozgással a hosszabb életért
Számos kutatás igazolja a rendszeres mozgás jótékony hatásait. A teljesség igénye nélkül ezek: csökkentik a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatát, valamint a magas vérnyomás és a diabétesz kialakulásának a veszélyét. Növelik az állóképességet és a tüdőkapacitást, ezzel együtt nő a várható élettartam, ami ráadásul jobb minőségű is lesz, mint mozgásszegény életmód esetén. Ami jó hír, hogy nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre is pozitív hatással van már heti öt alkalommal végzett fél órás mozgás is! Bizonyítottan javítja a hangulatot, segít a stressz oldásban, és még az önbizalmat is növeli.
Jó tanács: Sosem késő elkezdeni! Nem baj, ha sosem sportoltunk, vagy már évek óta nem űzünk semmit, csak az első pár alkalom lesz szokatlan nehéz és megterhelő. Válasszunk a teljesítőképességünknek megfelelő mozgásformát, olyat, amit élvezünk! Ma már számtalan lehetőség áll nyitva előttünk. Amennyiben tényleg hatékonyak szeretnénk lenni, érdemes szakember tanácsát kérni, aki segít az igényeinknek leginkább megfelelő edzésprogramot összeállításában.
3. Az átlagember alvásigénye: még öt perc.
Max Kauffmann idézete remélhetőleg mosolyt csal az emberek többségének arcára, azonban érdemes tudni, hogy a kialvatlanság koránt sem tréfa. Szív-, ér- és idegrendszeri betegségek, vérnyomásproblémák, daganatok, és a diabétesz is a listán van, nem beszélve a balesetekről, amelyek a kialvatlanság számlájára írhatók. Törekedjünk a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésre, ezzel is meghosszabbítva életünket!
Jó tanács: Aludjunk legalább 7-8 órát minden nap. Kutatások szerint az éjfél előtti alvás a leginkább pihentető! Lefekvés előtt kerüljük a kütyük kék fényét, ami megzavarja szervezetünket (ideértve telefonok, tabletek monitorok és TV készülékek kijelzőjét egyaránt!).
4. Töltsünk elég időt a szeretteinkkel!
Tudjuk, hogy a munkában mindenki maximalista – ezzel a legtöbben így vagyunk. Ahhoz azonban, hogy teljes és hosszú életet éljünk, mindenképpen időt kell szakítanunk rá, hogy jól érezzük magunkat szeretteink társaságában. Egy jó közös program csökkentheti a stressz-szintet, ami egyértelműen mérsékli a potenciális megbetegedések lehetőségét.
Jó tanács: Kössük össze a kellemeset a hasznossal, menjünk el a családunkkal közösen egy aktív programra (biciklizni, futni, vagy kirándulni) Így a listáról egyszerre két dolgot is kipipálhatunk!
5. Kezdjünk el gondoskodni a jövőnkről már most!
Ha beiktatjuk a fenti néhány dolgot a mindennapjainkba, már remek eséllyel pályázunk a hosszú és egészséges életre, fontos azonban felkészülnünk arra az esetre is, ha a dolgok nem teljesen úgy alakulnak, ahogy elterveztük. Ma már számos megtakarítási konstrukció közül válogathatunk, melyek segítségével lefektethetjük a gondtalan, anyagi biztonságban eltöltött nyugdíjas kor alapjait.
Az Allianz az Életünk története kiemelt partnereként szeretné felhívni a figyelmet a nyugdíjas korra való tudatos felkészülés és az öngondoskodás fontosságára, amivel saját magunk és családunk jövőjét biztosíthatjuk.