Hepatitisz A Magyarországon: hogyan alakul most a járvány?

rtl.hurtl.hu

2025. április 15. 12:00

Márciusban kitört a hepatitisz A-járvány Magyarországon, a fertőzések száma hétről hétre növekszik. Mi van most? Utánajártunk. 

Hogyan terjed a hepatitisz A?

A hepatitisz A egy főként fertőzött széklettel szennyezett étel, víz vagy jég által terjedő vírusos májgyulladás. A rossz higiénés körülmények, a nem tisztított ivóvíz, valamint a nem megfelelő kézmosás hozzájárulhat a fertőzés terjedéséhez. Szoros kontaktus, közös háztartásban élés vagy közösségi helyeken (pl. mosdók, nyilvános illemhelyek) történő érintkezés szintén rizikót jelenthet.

Soha nem látott ütemben terjed a Hepatitis A Magyarországon – már hétszer annyi a fertőzött, mint tavaly ilyenkor. A Dél-Pesti Centrumkórházban is nőtt a betegek száma, köztük súlyos esetek is vannak. Mit kell tudni a megelőzésről, tünetekről és az oltásról?

Kik a legveszélyeztetettebbek?

Az alábbi csoportok fokozott kockázatnak vannak kitéve:

  • Trópusi és szubtrópusi országokba utazók
  • Krónikus májbetegségben szenvedők (pl. hepatitis B vagy C hordozók)
  • Intravénás kábítószer-használók
  • Nem megfelelő higiénés körülmények között élő emberek

Megelőzési lehetőségek

A hepatitisz A elleni legjobb védelmet a védőoltás jelenti, amely vényre, patikákban elérhető. Ezen kívül az alábbi megelőzési lépések kulcsfontosságúak:

  • Alapos kézmosás szappannal, főleg étkezés előtt és mosdóhasználat után.
  • Tiszta ivóvíz fogyasztása, jégkerülés bizonytalan eredetű italoknál.
  • Felületek, főként mosdók, kilincsek, villanykapcsolók fertőtlenítése hipóval.
  • Biztonságos szexuális érintkezés.

A hepatitis A fertőzések száma hétszeresére nőtt Magyarországon az év elején. Dr. Szlávik János infektológus elmagyarázza, hogyan terjed a vírus, milyen tünetekkel jár, és mit tehetünk a megelőzés érdekében.

Van ok az aggodalomra?

Bár a fertőzöttek száma jelentősen megnövekedett, szakértők szerint nincs kilátásban országos járvány. A hepatitisz A időszakos fellángolása a fejlett országokban ritka, de nem ismeretlen jelenség, és a megfelelő megelőzési intézkedések betartásával a terjedés lassítható.

Mit tehetünk?

Az NNGYK kéri az egészségügyi szakembereket, hogy hívják fel a betegek figyelmét a megelőzési lehetőségekre. Az oltás felvétele, a megfelelő higiénés szabályok betartása, valamint a fertőzésgyanús esetek időben történő felismerése segíthet a járvány visszaszorításában.

További információ és hivatalos javaslatok az NNGYK honlapján érhetők el.

Fotó: Getty Images