Nem csak cicagazdiknak: 8 meglepő ötlet a macskaalom kreatív felhasználásához
2024. április 1. 16:14
Gondolták volna, hogy a macskaalmot nemcsak a macskaürülék higiénikus eltávolítására lehet használni? Akár hiszik, akár nem, a kitűnő szag- és nedvességmegkötő macskaalom jó szolgálatot tehet a háztartás más területein is, így érdemes lehet annak is beszerezni belőle, aki egyébként az életben soha nem tartana macskát. Cikkünkben összeszedtünk 8 praktikus felhasználási módot, a büdös cipőtől kezdve, az elázott mobilon át a lefagyott járdáig.
A korszerű macskatartás egyik elengedhetetlen kelléke a macskaalom. A macskák abból a szempontból is csodálatra méltó lények, hogy kicsi korukban szinte azonnal megtanulják a macskaalom használatát, és hacsak nem éri őket valamilyen stressz vagy nem hanyagolja el őket a gazdájuk, akkor életük végéig bámulatos következetességgel használják kis- és nagydolguk elvégzésére a nekik kijelölt helyet. A macskaalom nem kevésbé csodálatos termék: segítségével könnyen és igazán higiénikusan rendet lehet tartani bármely macskás lakásban.
A legtöbb kiskereskedelmi forgalomba kerülő macskaalom nedvesség- és szagmegkötő tulajdonságú, ami pedig fizikai viselkedésüket illeti, kaphatóak pormentes, illetve csomósodó és nem csomósodó változatban is. Ezen felül vannak különféle adalékanyagokkal turbózott, illatosított, gyógynövényes, aktívszenes, antibakteriális almok is, kinek-kinek pénztárcájához mérten.
A macskaalmok kétféle természetes alapanyagból készülnek: lehetnek ásványi és növényi alapúak. Bár két teljesen eltérő csoport, nedvszívó, szagmegkötő képességük többé-kevésbé egyformán jó.
Az ásványi alapú macskaalmok közül a legnépszerűbbek a bentonitos almok. A bentonit olyan agyagféle, ami térfogatának akár húszszorosát is képes vízből megkötni. Gyártási technológiától, szemcsemérettől függően van jól csomósodó és nem összeálló változatai. Ásványi alapúak a zeolitos és a szilikagéles almok is, amelyek szintén rendkívül jó víz-, gőz- és gázmegkötő képességűek. Közös jó tulajdonságúak, hogy természetes forrásból származnak, nem környezetszennyezőek, akár komposztba is boríthatóak.
A szerves, nővényi alapú almok a fűrészportól kezdve, a tofuból, szójababból készült termékeken át, a cellulózgranulátumig meglepően sokfélék lehetnek. Nagy előnyük, hogy biológiailag lebomlóak, komposztálhatók, vagy akár a vécébe is boríthatók.
Túl azon, hogy a korszerű almok segítenek az amúgy is nagyon tiszta macskáknak környezetüket rendezetten és egészségesen tartani, más felhasználási lehetőségekkel is bírnak. A háztartásokban ugyanis gyakran szükség lehet nagy nedvszívó, szagmegkötő képességű anyagokra, pont amilyenek a macskaalmok is, még ha elsőre nem is gondolunk rá.
Az alábbiakban megmutatunk nyolc praktikus felhasználási módot, amelyek a macskaalom remek tulajdonságait használják ki.
1. Cipőbe szárítónak, szagtalanítónak
Befülledt, bebüdösödött cipőt meglepően könnyen lehet újra civilizált állapotba hozni. Öntsünk egy használaton kívüli zokniba macskaalmot (ha van aktívszenes, az a legjobb) és tegyük az így kitömött zoknit a cipőbe. Pár nap alatt elérhető vele a kívánt hatás, az almos zokni pedig óvatos mikrózással újra felhasználható állapotba kerül.
2. Konyhai szemetes aljába nedvességmegkötő
Sokan használnak különféle szemeteszacskót a konyhában keletkező hulladék gyűjtésére. Gyakran előfordul azonban, hogy ezek kilyukadnak, így a konyhai szemetes aljába esetleg gusztustalan folyadék csurog a zacskóból. Ezt a bosszantó jelenséget segít kezelni, ha a szemetes aljába ujjnyi macskaalmot borítunk. Felfogja és megköti a trutyit, és még a szagtalanításban is segít.
3. Szűk, zárt helyekre szagtalanítónak
Sok háztartásban vannak olyan szűk helyiségek, szekrények, amelyekben mindenféle tisztítószert, takarítóeszközt, koszos holmit tárol az ember, jól eldugva a szem elől. A lakás ilyen távolról sem rózsaillatú tereit segít szagmentesen tartani, ha egy edénybe vagy lazább szövésű anyagból készült zsákba macskaalmot rakunk, és állandó jelleggel ott tároljuk.
4. Hányás, miegymás feltakarításához
Bizony, a macskák rendszeresen hánynak, még akkor is, ha rendben van az emésztésük, így szabadulnak meg a mosakodás közben lenyelt szőrszálaktól. De persze nemcsak a macskák, hanem a gyerekek vagy éppen a házibulik mindent összeivó és -evő tagjai is kidobják olykor a taccsot. Legyen kicsi vagy nagy, ha kéznél van macskaalom, egyszerűbb azt feltakarítani, és eközben persze jól jön a szagmegkötő képessége is.
5. Vízkárosult elektronikai eszközök kiszárításához
Közkeletű tévhit, hogy a vízbe ejtett okostelefont rizs közé kell tenni és az segít kiszáradni. Ezt nyugodtan el lehet felejteni, a rizsszemeknek nincs olyan erős páramegkötő képességük, ami erre a célra alkalmassá tenné ezt a konyhai alapanyagot. Sőt, adott esetben még nagyobb bajt okozhatunk, ha a beázás nem vágta teljesen haza a kütyünket.
Ajánló: Ön is rizsbe rakja elázott telefonját? Az Apple könyörögve kéri: ne tegye!
A rizs helyett érdemes megfontolni a macskaalom használatát. A szárazra törölt, de belül valószínűleg átnedvesedett készüléket kikapcsolt állapotban, valami laza szövésű anyagba tekerve tegyük pár napra egy alommal töltött dobozba, az alom tetejére. Ehhez olyan alom a legjobb, ami nem porzik, ezzel is minimálisra csökkentve az esélyét annak, hogy szennyező anyagok jussanak a telefon belsejébe. A legmegfelelőbb alomtípus a szilikagéles, amely semennyire nem porzik, viszont víz- és gőzmegkötő képessége kiváló.
6. Kifolyt zsiradék, olaj, üzemanyag felitatásához
Előfordulhat, hogy a konyhában vagy akár a garázsban a padlóra valamiféle nehezen feltörölhető csúszós, netalán tűzveszélyes folyadék kerül. Kiömölhet főzőcskézés közben az étolaj, vagy autószerelés közben egy kis motorolaj vagy benzin. Ha nincs a kezünk ügyében homok, ami az ilyen tócsák felitatásához a legegyszerűbb módszer, akkor egy lapátnyi macskaalom is jó szolgálatot tesz.
7. Festékmaradék megkötéséhez
Kinél ne kallódna otthon néhány, javarészt már üres festékesdoboz a legutóbbi lakásfelújításból? Ezek veszélyes hulladéknak számítanak, ha a doboz alján még lötyög némi festék, akkor tilos a kommunális hulladék közé, a kukába dobni, részben azért is, mert ha kifolyik, akkor összekulimászol mindent. Legjobb persze, ha az ilyen festékmaradékot mindenki leadja a lakhelyéhez legközelebbi hulladékudvarban, ahol végeznek veszélyeshulladék-gyűjtést is, de ha ez valami okból nem lehetséges, akkor érdemes egy jó nagy adag macskaalmot önteni a festékes vödörbe és jól összekeverve a maradék festéket így megkötni.
8. Síkosságmentesítéshez
A durvább szemcséjű macskaalom hirtelen jött hó és jegesedés esetén jól használható járdák, kocsibeállók síkosságmentesítésére, ha nincs otthon kifejezetten erre a célra vásárolt szóróanyag. A konyhasónál sokkal jobb választás, mivel nem terheli a környezetet, az olvadás és száradás után visszamaradó por pedig egyszerűen elseperhető. Mondjuk erre a célra a méregdrága illatosított, hipoallergén, antibiotikus, aktívszenes macskaalmot nem javasoljuk, de mondjuk a zeolitos almok tökéletesek – elvégre a közútkezelők is a zeolitra esküsznek.
Összeállításunkhoz a Lifehacker cikke adta az ötletet.
Nyitókép: Nagy Attila Károly / rtl.hu