Ablakon kidobott bútor, színes bugyi, fagyöngy a párna alatt: íme a legbizarrabb újévi tradíciók
2022. december 31. 8:08
Gyorsasági szőlőevés, gyerekverés hagymával. Színes alsóneműk bonyolult színkódrendszerrel, barátok ajtajához vagdosott tányérok és vízbe öntött forró fém. Őrület, mit meg nem tesznek az emberek december 31-én azért, hogy szerencséjük legyen a következő évben!
Mi, magyarok is bővelkedünk újévi hagyományokban, babonákban, amelyektől azt várjuk, hogy a következő évre szerencsét vagy gazdagságot hoznak. Ilyen például, hogy tilos szárnyashúst enni, nehogy elszálljon a szerencsénk, disznót enni viszont kifejezetten ajánlott, mert az viszont előtúrja a jó dolgokat. Továbbá a szilvesztert egymástól távol töltő szerelmesek koccintáskor öntsenek egy kis pezsgőt a földre, hogy a következő évben együtt maradjanak, a lencse, a bab vagy bármilyen apró szemes étel fogyasztása pedig köztudottan gazdagságot hoz jövőre.
A világ minden táján más és más szokások uralkodnak az év utolsó és első napján, igaz, egyesek kicsit extrémebbek, mint mások. Összegyűjtöttük a világ legfurább újévi tradícióit, amelyek közül sokat a mai napig megtartanak.
Olaszország és az ablakon kidobált berendezési tárgyak
Olaszország egyes részein, például Nápolyban szilveszterkor életre kell a jelmondat, miszerint: „Ki a régivel!”. Az olaszoknál ez egészen pontosan úgy értendő, hogy a régi, már kevésbé használt, esetleg öreg bútorokat kidobálják az ablakon, ez jelképezi náluk az újévet, az újrakezdést. Nápolyban tehát szilveszter napján érdemes nagyon körültekintően sétálgatni, mert elég sokan tartják ezt a hagyományt. Ma már persze kisebb, puhább tárgyakat dobálnak, hogy elkerüljék a sérüléseket, de olykor azért egy-egy konyhai szék vagy fotel is kirepül az ablakon. Apró érdekesség, hogy egészen távol Olaszországtól, a Dél-afrikai Köztársaságban, Johannesburgban is gyakorolják ezt a hagyományt.
Írország és a párna alá dugott fagyöngy
Írországban az egyedülálló nők sokszor úgy fekszenek le az év utolsó napján, hogy a párnájuk alá fagyöngyöt helyeznek, ugyanis az európai kultúrkörben a fagyöngy sokszor termékenység jelképe. Ezt a fagyöngyöt az év első napján aztán elégetik, mert a hiedelem szerint így hamarosan rájuk talál a szerelem. Egy másik kifejezetten fura, kívülről komikusnak tűnő hagyomány, hogy szilveszter napján a ház falait és az ajtókat kenyérrel ütik, csapkodják. Ezzel a gyakorlattal elvileg elűzik a rossz szellemeket, és megszabadulnak a balszerencsétől is.
Dél-Amerika és a színes alsóneműk
A dél-amerikai országokban terjedt el az a fura hagyomány, miszerint a következő évet pénz és szerencse tekintetében az határozza meg a leginkább, hogy milyen színű fehérneműt viselünk az év utolsó napján. Ezt a babonát tartják Mexikóban, Bolíviában és Brazíliában is. A különböző színekkel az életük különböző területeit tudják megerősíteni, tehát nem csak a szerencséről vagy a pénzről szól ez tradíció. A következők a színkódok: ha piros alsót viselnek, akkor az új év szeretetben, szerelemben gazdag lesz. Ha sárgát vesznek fel, az gazdagságot eredményezhet. A zöld a szerencse színe, a fehér alsóval pedig azt nyerhetik, hogy békés és harmóniában gazdag lesz a következő évük.
Dánia és a tányértörés
A dán hagyomány szerint az óévet búcsúztató emberek tányérokat, edényeket és üvegből készült tárgyakat törnek össze azoknak az ajtajánál, akiknek szerencsét akarnak hozni a következő évben. Ez egész egyszerűen úgy zajlik, hogy december 31-én átmennek egymáshoz, és a magukkal vitt tányérokat az ajtó elé dobálják. Ez sokszor egyfajta verseny is az emberek között: minél nagyobb valakinek a portáján a törött tányérhalom, annál több barátja van az életben. Vannak ennél kevésbé hangos és veszélyes újévi tradícióik is: a klasszikus menü az év utolsó napján a főtt, mustáros tőkehal és a marcipános fánk, a kransekage.
Spanyolország és 12 szem szőlő
Spanyolország egyik legérdekesebb újévi hagyománya elsőre nem tűnik túl nagy számnak, 12 szem szőlőt ugyanis bárki meg tud enni, még csak nem is kell hozzá éhesnek lenni, vagy nagyon szeretni a szőlőt. Ám ezt a tucat szőlőszemet az év utolsó napján, éjfél előtt 12 másodperccel kell elkezdeni megenni, és éjfélig másodpercenként meg kell enni egy szemet. Arról nem szól a babona, hogy egyszerre több szőlőt is be szabad-e tömni, de mindenesetre ez elég gyors tempó. A 12 szem szőlő a következő 12 gazdag, szerencsés hónapot szimbolizálja. A hagyomány az 1900-as évek elején indult azokból a régiókból, ahol különösen jó volt a termés.
Finnország és az olvadt ón
Finnországban az emberek december 31-én úgy jósolnak a következő évre, hogy olvadt ónt öntenek vízbe. Az így létrejött formák alapján próbálják megmondani, hogy mit hozhat az új esztendő. A szív vagy gyűrű formájú olvadék esküvőt jelent, míg a hajó utazást jósol, a disznó pedig bőséges étkezéseket vetít előre.
Görögország és a hagyma
Görögországban egy meglehetősen érdekes, szagos szokást követnek az emberek az év utolsó napján. Újévkor hagyományosan az otthonok bejárati ajtajára akasztanak hagymát az újjászületés szimbólumaként. Az igazán vicces rész másnap jön, amikor a szülők az ajtóra akasztott hagymát leveszik, és január 1-én a gyerekeiket úgy ébresztik fel, hogy a hagymát a fejükhöz ütögetik. Ez a következő évre egészséget jelent az egész családnak, na meg egy alapos reggeli zuhanyzást.
Nyitókép: illusztráció / iStock / Getty Images