7 ismert és különleges újévi hagyomány a világból
2024. december 29. 17:05
Az újév ünneplése során a világ különböző pontjain olyan hagyományok alakultak ki, amelyek egyaránt szimbolizálják a reményt, a szerencsét és a boldog jövőt.
Legyen szó egy bátor tengerfürdőről, egy pohár pezsgőről vagy egy szimbolikus rituáléról, az újévi hagyományok minden kultúrában az új kezdet reményét hordozzák. Te hallottál már ezekről?
Hollandia: Újévi fürdés a jeges tengerben
Az újévi tengerfürdés talán az egyik legismertebb hagyomány, amelyet Európától Amerikáig sok helyen gyakorolnak. A bátor résztvevők január elsején merülnek a jeges vízbe, hogy „lemossák” a régi év minden gondját, és frissen kezdjék az új esztendőt.
Spanyolország: 12 szőlőszem, 12 harangütés
Spanyolországban éjfélkor minden harangütéskor egy szőlőszemet kell megenni – összesen tizenkettőt, az év 12 hónapját szimbolizálva. Aki minden szemmel időben végez, azt boldog és szerencsés év várja. Ez a hagyomány a spanyol ajkú országokban, például Mexikóban és Argentínában is elterjedt.
Brazília: Fehér ruha és óceánparti ünneplés
Brazíliában az emberek fehér ruhát viselnek az újévi ünnepségen, ami a békét és a tiszta kezdetet jelképezi. Az óceánparti szertartások során sokan virágokat is dobnak a hullámok közé, hogy a tengeri istennő, Yemayá megáldja őket. A tengerparti tűzijátékok és a pezsgés garantáltan felejthetetlenné teszik az év első éjszakáját.
Amerikai Egyesült Államok: Csók éjfélkor
Az USA-ban az újévi éjféli csók az egyik legismertebb hagyomány. Ez nemcsak a romantikus kapcsolatok megünneplését szimbolizálja, hanem azt is, hogy az újévet szerelemben és összetartozásban kezdjük. A hagyomány számos film és televíziós műsor révén vált világszerte ismertté.
Németország: Ólomöntés és szerencsejóslás
Németországban régi hagyomány, hogy az emberek kis ólomdarabkákat olvasztanak meg, majd hideg vízbe cseppentik őket. A dermedés során kialakult formákból jósolnak az újévre. Bár az ólomöntés mára kevésbé elterjedt, modern alternatívái továbbra is népszerűek.
Japán: 108 harangütés a buddhista templomokban
Japánban a buddhista templomok harangjai pontosan 108-szor kondulnak meg újévkor, hogy megszabadítsák az embereket a bűnöktől és rossz vágyaktól. A családok ilyenkor együtt látogatják meg a templomokat, és sokan elsőként imádkoznak a következő év sikereiért.
Skócia: „First Footing” – Az első látogató szerencséje
Skóciában, különösen az Edinburgh-ban tartott Hogmanay fesztivál keretében, az „első látogató” szokása kiemelt szerepet kap. Az első ember, aki átlépi a ház küszöbét éjfél után, szerencsét hoz az ott lakókra. Hagyományosan egy sötét hajú látogató, aki ajándékokat, például szénát vagy whiskyt hoz, számít a legszerencsésebbnek.
Bármilyen babona, hagyomány is álljon hozzád közel, az óévet búcsúztasd vidáman, és lépj át az újévbe is mosolyogva!
Szilveszterkor izzíthatod a rekeszizmaidat, mert kezdődik a humormaraton, érkezik a Showder klub az RTL kettőn, ahol a legviccesebb standuposok teszik majd felejthetetlenné az estét, akik újévkor sem hagynak cserben bennünket, januártól vasárnap esténként új epizódokkal találkozhatunk.