Trópusi piráját fogtak a Holt-Tiszában
2024. július 30. 9:05
A pirája Dél-Amerikában őshonos, de valahogy eltalált Magyarországra is.
Gyümölcsevő piráját fogtak az Alcsi Holt-Tiszából, írta honlapján a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság július 24-én. Emlékeztettek: a gyümölcsevő piráját hazánkban elsőként 1991-ben, a paksi atomerőmű csatornájában észlelték.
A mostani példányt még július 5-én fogta ki Csonó Tibor a Szolnok térségében elhelyezkedő Alcsi Holt-Tiszából. Elmondása szerint az egyedet nem tették el, de a Holt-Tiszába se került vissza.
Sólyom Norbert biológus szerint „a kép alapján csupán a legfőbb külső határozó bélyegek alapján lehet azonosítani a halfajt. Az oldalvonal mentén 104 pikkely számolható, az oldal fölött 34, míg alatta 27. Az első hátúszón megszámolható úszósugarak száma 14, a farok alattin 25, a mellúszón pedig 14. A külső morfológiai bélyegek alapján a halfajt pirapitingának (Piaractus brachipomus) azonosítottam”.
Kiemelte: a halfaj hazai vizekben történő megtelepedésére a szakirodalmi adatok alapján nem kell számítani, ugyanis a pirapitinga 13 Celsius-fokos vízhőmérséklet alatt elpusztul.
Sokkal nagyobb kockázatot jelent egy esetleg a hazai vizekben eddig ismeretlen, trópusi halbetegség elterjesztése, amely az adott víztér őshonos halállományát veszélyezteti.
Nyitókép: Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság / Csonó Tibor