Karácsony Gergely: Budapest ellenáll. Fidesz: Gyurcsány
2024. január 3. 13:08
A főpolgármester szerint a kormány meg akarja szüntetni a Budapest-bérletet és a fővárossal szeretnék megfizettetni a költségvetés hiányát. A fővárosi Fidesz frakcióvezetője kommentben reagált.
„Onnan lehet tudni, hogy a kormány kifogy az észérvekből, hogy hadrendbe állítják a hazug propagandát. Mint most, a Budapest-bérlet ügyében. A négy éve elkezdett Budapest-ellenes politikát 2024-ben újratöltik. De Budapest ellenáll” – kezdte Facebook-bejegyzését Karácsony Gergely főpolgármester.
Mint ahogyan arról az rtl.hu is beszámolt, december végén söpört végig a sajtóban a hír, hogy a kormány megszüntetné a Budapest-bérletet. Ennek köszönhetően a MÁV (és így a HÉV), valamint a Volán járataira nem kellett külön jegyet venni Budapest közigazgatási határán belül. Végül december 29-én sikerült megállapodni a Budapest-bérlet meghosszabbításáról, de hamar kiderült, hogy csak pár hónapra. A MÁV szilveszter napján azt közölte, hogy a BKK-val kötött megállapodás csak március 1-ig szól. Ez azt jelenti, hogy vonatokra, Volán-buszokra és HÉV-ekre nem lesznek érvényesek a BKK bérletei. A döntést a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium hozta meg. A tárca korábban egy 2 milliárd forintos elszámolási vitára hivatkozott, ám Karácsony Gergely főpolgármester az RTL Híradónak hétfőn azt mondta: ennek semmi köze a bérletrendszer ügyéhez.
A városvezető most hat pontban foglalta össze érveit, ahogyan ő fogalmazott, a tényeket a Budapest-bérlet ügyéről.
- A Budapest-bérlet jó a budapestieknek, jó az agglomerációban élőknek, jó a városnak, jó az államnak.
- A költségvetési törvény szerint 12 milliárd forint járna Budapestnek a közösségi közlekedés költségeihez való állami hozzájárulásként. Ez a pénz eddig Karácsony szerint nem érkezett meg.
- „Tavaly év végén egy olyan „ajánlatot” tett az ÉKM, hogy fizessen a főváros a HÉV és a Volán számára a 2022-es év elszámolásaként az eddigi 6,58 milliárd forint fölött plusz 2,17 milliárd forintot, de se a 12 milliárd forint folyósítása, se az agglomerációs megállapodás meghosszabbítása nem volt a része az „ajánlatnak”. Pedig ez a három, ahogy eddig is, kéz a kézben jár. Magyarán, a főváros hiába fizetne többet, a kormány akkor is megszüntetné a Budapest-bérletet.”
- „Három felelős közlekedési cég (a BKK, a MÁV-HÉV és a Volánbusz) az utolsó pillanatban, tavaly december 29-én kötött egy megállapodást”, amit a kormány fel akar rúgni.
- „Nincs semmilyen észérv a Budapest-bérlet megszüntetésére, a kormány a beborult költségvetését és a tönkrement MÁV helyzetét akarja Budapest kárára kezelni.”
- „A hét éve a kormány által einstandolt HÉV azóta egyre csak rohad, a január is járatritkításokkal kezdődik, hogy egyáltalán még működik, az nagyon nagy részben a BKK által nyújtott szolgáltatásoknak köszönhető.”
A főpolgármester hozzátette, hogy közben a budapesti közösségi közlekedés szerinte folyamatosan fejlődik.
Nem engedjük a Budapest-bérlet megszüntetését, és nem engedünk a kormány ultimátumának sem
– zárta sorait.
Fidesz: Gyurcsány
Karácsony Gergely bejegyzésére a fideszes Wintermantel Zsolt válaszolt, aki Újpest egykori polgármestere és a kormánypártok fővárosi frakcióvezetője.
„Napok óta jöttek mentek az információk a Budapest-bérlettel kapcsolatban. Karácsony Gergely nagyon sajnálkozott és természetesen, mint mindig, most is a kormányra mutogatott. Hangosan és látványosan” – kezdte hozzászólását Wintermantel. Hozzátette:
Ezzel szemben a ma nyilvánosságra került információk alapján kiderült: Karácsony Gergely, Gyurcsány bizalmi emberével, Draskovics Tiborral együtt fúrta meg a Budapest-bérletet.
Wintermantel kijelentését egy mérges emojival is nyomatékosította. A fenti kijelentés egyébként arra utal, hogy az Index ezzel a címmel jelentkezett szerdán: Nem a kormány, hanem Karácsony Gergely és Draskovics Tibor fúrta meg a Budapest-bérletet. A cikkben a címben szereplő kijelentést azzal azzal magyarázták, hogy a fővárosi tárgyalópartnerek nem fogadták el a kormány 16 százalékos díjemelésről szóló ajánlatát.
„Négy év változatlan díj után jövőre 8,6 Mrd lett volna a fizetendő összeg, amit nem írtak alá, tehát 1,2 Mrd forint növekedés (ami az infláció töredéke) miatt dobta el a főváros a további együttműködés lehetőségét, teljességgel veszélybe sodorva a Budapest-bérlet további fenntarthatóságát” – írta Wintermantel.
Nyitókép: Bruzák Noémi / MTI