Betelt a pohár a Fővárosi Vízműveknél: nincs több olcsó víz az agglomerációs településeknek
2023. október 26. 7:28
Felmondják az állami víziközműcégek ellátási felelősségének teljesítését szolgáló vízátadási szerződéseiket, ha nem térítik meg veszteségeiket.
A Fővárosi Vízművek felmondja az állami víziközműcégek ellátási felelősségének teljesítését szolgáló – döntően az agglomerációs településeket érintő – vízátadási szerződéseit, ha az állam záros határidőn belül nem biztosítja bármilyen jogcímen az ebből származó veszteségének megtérítését az idei évre, valamint a következő évekre – tájékoztatta csütörtöki levelében Karácsony Gergely főpolgármester Lantos Csaba energiaügyi- és Gulyás Gergely kancelláriaminisztert a Népszava cikke szerint.
A Fővárosi Vízművek kitermeli és a saját vezetékein az átadási pontig elszállítja a vizet, majd kötelezően átadja az állami szolgáltatóknak anélkül, hogy ennek valós költségét megkapná. A lap szerint az átlagos veszteség köbméterenként akár 200-300 forint is lehet. A kieső milliárdokat a fővárosi, illetve a vízművekben még minimális tulajdonrészt birtokló településeknek (például Budaörsnek) kell pótolniuk.
A fenti lépés döntően a Fővárosi Vízművek ellátási területén kívüli, állami tulajdonú – DMRV, DPMV, Fejérvíz és ÉDV – víziközmű szolgáltatókat érinti. Vác ellátására például tavaly 4,9 millió, az idén 4,4 millió köbméter vizet adott át a Fővárosi Vízművek, míg Dunakeszi esetében tavaly 5,9 millió, idén 5,3 millió köbméter víz átadásáról van szó.
Ezzel a budapestiek adóforintjaiból fizetjük meg az állami cégek agglomerációs szolgáltatásának valós árát
– idézi a Népszava Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettest, aki hozzátette: a döntés nem a vízcsapok elzárását jelenti, hanem azt, hogy a Fővárosi Vízművek bíróságra megy és utólagosan behajtja az állami cégeken a valós költség és a hatósági ár közötti különbözetet. Ehhez szükségesek egyébként azok a vízdíjszámítási adatok, amelyeket a kormány most egy törvénymódosítással titkosítana 30 évre.
Nyáron több Pest megyei településen is spórolni kellett a vízzel, hogy ne legyen vízhiány. Budapesten az elöregedett hálózat nem bírta a hőség miatt megugró terhelést, a megfelelő karbantartásra nem volt pénz:
Nyitókép: Bruzák Noémi / MTI