Az anyatejes táplálás a legmegfelelőbb a csecsemőknek – válaszolta a Belügyminisztérium a tápszerek drágulását kifogásoló anyának
2023. augusztus 4. 17:34
Az anya nemrég közel hétezer aláírást vitt a minisztérium épületéhez azt követelve, hogy állítsák vissza a csecsemőtápszerek támogatását.
A csecsemők egészséges fejlődése kiemelkedő társadalmi és egészségpolitikai érdek – ezzel a mondattal kezdi levelét a Belügyminisztérium helyettes államtitkára annak az édesanyának, aki
július elején közel hétezer aláírást vitt a minisztérium épületéhez azt követelve, hogy állítsák vissza a csecsemőtápszerek támogatását,
írja a 24.hu. Mint arról beszámoltunk, a rekordmértékű infláció miatt tavaly több baba- és csecsemőtápszer ára is hirtelen csaknem a duplájára nőtt. A gyártók szerint a drágulást a kedvezőtlen gazdasági helyzet és a forintárfolyam alakulása indokolta. A szülőknek viszont azért is kell többet fizetniük, mert az emeléssel együtt csökkentették a tb-támogatás mértékét – méghozzá éppen annyival, hogy az államnak egy fillérrel se kelljen többet fizetnie a családoknak. Az RTL Híradó májusban számolt be arról, hogy a tápszerek drágulása miatt van, ahol vizezett tehéntejet adnak a csecsemőknek:
Az anya, Virágh Kitti magánakciója előtt májusban megkereste Novák Katalin köztársasági elnököt is, hogy arról érdeklődjön, miért kellett több tápszer támogatását jelentősen csökkenteni, a Sándor-palota azonban a levelét az illetékes Belügyminisztériumhoz küldte tovább.
A minisztérium részéről Bidló Judit helyettes államtitkár válaszolt az anyának: a portálhoz eljutott levél első részében hosszasan taglalja például az anyatejes táplálás fontosságát, és emlékezteti az anyát arra:
Bizonyított tény, hogy a csecsemők számára legmegfelelőbb az anyatejes táplálás, mivel az anyatej minden olyan tápanyagot tartalmaz, amire a csecsemők megfelelő fejlődéséhez szükség van, ezért kiemelt jelentősége van a gyermek testi és szellemi fejlődésében, illetve több betegség megelőzésében.
Az egyes tápszerek drágulásáról a Belügyminisztérium azt írta az anyának, hogy a tápszergyártók az elmúlt években jelezték, hogy „a több mint tíz éve változatlan áron támogatással elérhető tápszereik esetében olyan helyzet állhat elő, melyben bizonytalanná válik a csecsemőtápszerek támogatással történő további forgalmazása, emiatt áremelési kérelmet nyújtottak be az egészségbiztosítóhoz, melyben egyidejűleg kérték a támogatási szint csökkentését”.
Mint írták, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) több alkalommal egyeztetett a tápszereket forgalmazókkal, a gyártók áremelési kérelmei a 170-270 százalékos mértéket is elérték. A NEAK a benyújtott áremelési kérelmeket megvizsgálva csak „a valóban indokolt esetekben tette lehetővé egyes tápszerek árának emelését az infláció mértékéhez igazodóan annak érdekében, hogy azok továbbra is támogatással legyenek elérhetők a piacon”.
A Belügyminisztérium Virágh Kittinek írt levelében hangsúlyozta, továbbra is valamennyi támogatott csoportban elérhetők olyan termékek, amelyeknek az ára nem változott az elmúlt időszakban.
Úgy érvelnek, hogy a jelenleg támogatott anyatej-helyettesítő és anyatej-kiegészítő tápszerek átlag térítési díja 2500 forint, így támogatással még mindig kedvezőbb áron jutnak hozzá a szülők a csecsemőik számára szükséges tápszerekhez, mintha a közforgalomban elérhető, társadalombiztosítási támogatással nem rendelkező tápszereket vásárolnák meg, írja a portál.
Virágh Kitti válaszlevelet küldött a Belügyminisztériumnak, amelyben egyebek mellett leírta, hogy a témában létrejött Facebook-csoportban készített felméréséből az derült ki, hogy a válaszadó anyák 34 százaléka a Beba Expertpro Ha Sensiduot, 24 százalék a Milumil Komfortot, 13 százalék pedig a Milumil AR Optimát veszi a gyerekének. A támogatás mértéke épp ezeknél a tápszereknél csökkent – hívta fel a minisztérium figyelmét Kitti.
Nyitókép (illusztráció): koraszülött gyermeket etet édesanyja a budapesti Heim Pál Gyermekkórház Madarász Utcai Részlegének Koraszülött Osztályán. Fotó: MTI/Mónus Márton