Ismét módosíthatják a magyar rendszámtörvényt
2023. január 3. 21:39
Megoldanák, hogy ne lehessen náci utalás a rendszámokban.
Megvizsgálja az Építési és Közlekedési Minisztérium azokat a németországi szabályokat, melyek gátat szabnak a náci utalásokat tartalmazó, egyedi rendszámtáblák terjedésének, és ezek alapján módosíthatják a törvényt, írja a Telex.
A lap tavaly egy SSI-488-as rendszámú autóról írt, amelynek új rendszáma a HH-HH-888 lett. A karakterek a náci Németországra utalnak, és bár felmerült, hogy esetleg véletlen egybeesésről van szó, a rendszámok gazdája – miután Facebookon büszkélkedett el velük – úgy reagált a dicséretekre, hogy
Hűség a becsületem 88/14,
amelynek német eredetije az SS jelmondata volt.
Bár Németországban és Ausztriában 1947-óta tilos az SS szimbólumrendszeréhez szorosan köthető jelmondat használata, a fellelhető források szerint szélsőjobboldali szervezetek mégis sokszor szerepeltetik ezt. Magyarországon nem vonatkozik tiltás a szlogenre, noha szintén semmilyen más összefüggésben nem találunk rá hivatkozást, csak a náci Németország jelmondataként, úgy viszont itthon is előfordult ilyen – emlékeztet a lap.
A Telex megkereste az üggyel kapcsolatban a Fővárosi Kormányhivatalt, ám onnan semmilyen választ nem kaptak. Végül a Belügyminisztérium válaszából derült ki, hogy a rendszámkérelmek elbírálása a Miniszterelnökséghez, a jogi szabályozás pedig az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz tartozik.
A kormányhivatalokat felügyelő Miniszterelnökség nem válaszolt, a Lázár János vezette, nemrég létrejött építésügyi tárca viszont megtette mindenki helyett. A válasz szerint: „a cikkben hivatkozott rendszámtáblák – már ha ismerjük azok szimbolikáját – kétséget kizáróan tömegeket sérthetnek. A hivatkozott, a jelenlegi gyakorlatot szabályozó jogszabályok bár tiltják a közrend vagy közerkölcs megsértését a rendszámtáblák esetében, de nem számoltak a totalitárius diktatúrák »ünneplőinek« kódrendszerével és a furcsa szimbólumaival.
Részben éppen öntől, illetve a Telextől is értesültünk arról, hogy a témában Németország sokszorosan érintett, ahol ugyanakkor ennek szabályozását is megoldották. Amennyiben Németországban ezt a kérdést valóban megnyugtatóan tudták kezelni, és azok a jogi megoldások itthon is alkalmazhatóak, úgy német mintára pontosítani fogjuk a szabályokat.
Nyitókép: MTI/Demecs Zsolt