Baleset-bűnügy

Négy év letöltendő börtönt kér az ügyészség Vitézy Tamásra, kilenc év fegyházat Töröcskei Istvánra

rtl.hurtl.hu

2023. január 9. 9:55

Fiktív hitelek és egy könyvvizsgáló, aki puskával lőtte fejbe magát – meredek dolgok szerepelnek a Töröcskei Istvánék elleni vádiratban, amely a Blikk birtokába került.

Kilenc és nyolc év, fegyházban letöltendő szabadságvesztést kér az ügyészség Töröcskei István milliárdos üzletemberre és feleségére – írja a Blikk a lap birtokába került vádirat alapján.

Mint arról beszámoltunk, vádat emeltek a Széchenyi Bank egykori vezetőjével, Töröcskei Istvánnal és feleségével, valamint tizenhárom másik személlyel szemben.

A vádirat szerint a házaspár saját cégén keresztül többségi tulajdonosi befolyást szerzett a bank felett, ezért pedig jelentős összegű hitelt vettek fel. A Széchenyi Bank azonban már a kezdetektől veszteségesen működött, ezért a pénzügyi felügyelet tőkepótlásra utasította a tulajdonos céget, amely azonban sem erre, sem pedig a hitel visszafizetésére nem volt képes.

Töröcskei – a vád szerint – elhatározta, hogy a szükséges anyagi forrásokat a bank saját pénzével, fiktív hitelek által szerzi meg. Ebben segítette felesége, valamint igazgatósági tagok és hiteligénylők.

Az ügyészség bűnszervezetben, különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntette, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat.

A vádirat alapján a Blikk azt írja: az egyik fiktív hitelügyletben a néhai Szebellédi István könyvvizsgáló közreműködött. Szebellédi 2014. március 4-én vadászpuskájával lőtte fejbe magát zuglói irodájának garázsában. Ő volt az, aki 2012 januárjában 225 millió forintos hitelkérelmet nyújtott be a bankhoz regionális vadászturizmus fellendítésére.

A vádpontok között szerepel Vitézy Tamás cégcsoportja, az Adriatiq Island Group d. d. hitelügylete is, írja a lap. Vitézy bátyjának első felesége a miniszterelnök édesanyjának volt testvére, és az üzletember elkötelezett híve volt a Fidesznek. 

Vitézy Tamás horvátországi cégcsoportja bajban volt, ezért akart hitelt felvenni a Széchenyi Banktól. Az ügyészség szerint az 500 millió forintos hitelt úgy kapta meg a cégcsoport, hogy a hitelfelvétel feltételeinek nem feleltek meg, amivel Vitézy és Töröcskei is tisztában volt.

A Széchenyi Bank felszámolója 2015. novemberben felmondta ezt a hitelszerződést, Vitézy Tamás 242 milliót fizetett vissza. A horvátországi cégcsoportot végül felszámolták, ami miatt Vitézy Tamás egy Facebook-posztban arra hívta fel a figyelmét, hogy „az igazságszolgáltatással is szövetkező bűnözői maffiák miatt” senkinek a vagyona nincs biztonságban.

 

Az ügyészség Vitézy Tamásra négy év börtönben letöltendő szabadságvesztést kért, azzal, hogy csak a büntetés kétharmadának letöltése után szabadulhasson. Töröcskei Istvánra és feleségére az ügyészség 9, illetve 8 év időtartamú fegyházbüntetést kért. A vádhatóság azt szeretné, hogy a teljes időt töltsék rács mögött, írja a lap.

Mint írják, Töröcskei Istvánt szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. 

Nyitókép: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezetője 2013. április 15-én. Fotó:  Kovács Attila / MTI 

#Baleset-bűnügy#töröcskei istván#fegyház#bankár