Tudomány-Tech

Páratlan kutya- és macskakoponya adatbázist készítettek az ELTE kutatói

rtl.hurtl.hu

2024. július 16. 14:56

A kutatók szerették volna, ha ez az egyedülálló koponyagyűjtemény mindenki számára hozzáférhetővé válna.

Az ELTE Biológiai Intézete több mint százötven kutyafajta, kilenc macskafajta és egyéb állatok koponyáját őrzi, melyek 431 darabja most már digitalizált formában is elérhető az érdeklődők számára.

A közleményük szerint az értékes gyűjteményből készült adatbázis értékes forrást jelenthet az oktatásban, orvoslásban és az evolúciós kutatásokban is. Garamszegi László Zsolt, a HUN-REN Ökológiai Kutatóintézet igazgatója, valamint etológusok részben erre a gyűjteményre alapozva állapították meg, hogy a modern, utóbbi kétszáz évben kitenyésztett kutyafajták agya nagyobb, mint az ősi eredetű fajtáké.

A kutatók szerették volna, ha ez az egyedülálló koponyagyűjtemény mindenki számára hozzáférhetővé válna.

Hasonló kutatásokhoz korábban a kutatóknak személyesen fel kellett keresniük a kollekciókat, ma már azonban lehetőség van a koponyák digitalizálására, így bárki, a világ bármely pontján végezhet kutatásokat ezzel a biobankkal. Összesen 431 koponyát digitalizáltak egy orvosi CT használatával: 

52 kutyafajta, 9 macskafajta és 12 vadon élő rokonfaj, köztük farkas, sakál, prérifarkas, leopárd, szervál koponyáját.

A tanulmány 2024. július 16-án jelent meg a Scientific Data című folyóiratban. Kubinyi Enikő, az MTA-ELTE Lendület Társállat és az ELTE NAP Kutyaagy kutatócsoportok vezetője, a tanulmány levelező szerzője elmondta: „a digitális koponyabank használható összehasonlító anatómiai és evolúciós vizsgálatokra, állatorvosok és biológusok képzésére, valamint akár gépi tanulási algoritmusok fejlesztésére is, például automatizált fajazonosításhoz és állatorvosi diagnosztikához”.

A kutatók egy videót is készítettek az adatbázisról, amely ide kattintva nézhető meg. 

Nyitókép: Family Dog Project Research Group / YouTube

 

#Tudomány-Tech#kutya#macska#koponya#gyűjtemény#adatbázis#biobank#elte