Megvan a csodaszer a síró csecsemők elaltatására
2022. szeptember 13. 20:03
Tudományos kutatásban, kísérletekkel bizonyítják, hogy a módszer hatásos.
Tudományos alapokon nyugvó babanyugtatási stratégiát alkottak szakemberek, amelyet Japánban és Olaszországban végzett kísérletek alapoztak meg – számolt be a hírről a Current Biology című folyóirat alapján az RFI.
A cikk szerzői elmondták, hogy reményeik szerint a felfedezés hasznára válhat a stresszes szülőknek, különösen a tapasztalatlanoknak.
Kumi Kuroda, a japán RIKEN Center for Brain Science tudósa egy videós nyilatkozatban elmondta, a kutatócsoport korábban már tanulmányozta azt a jelenséget az emlősöknél,
hogy ha az állatok felveszik a kicsinyeiket, és járni kezdenek, a kicsinyek csendessé és szelíddé válnak, továbbá lelassul a szívverésük.
A kísérlethez toboroztak 21 anya-baba párt 0-7 hónapos korban, és négyféle szituációban tesztelték őket: hordozás az anya mozgása közben, mozdulatlan tartás az anya ülése közben, kiságyban fekvő gyerek, illetve hintázó kiságyban fekvő gyerek.
A csecsemők hordozásakor 30 másodpercen belül csökkent a sírás, és lelassult a szívverés.
Hasonló hatás mutatkozott, amikor ringatták őket. Viszont elmaradt a reakció, amikor mozdulatlanul tartották őket. Vagyis a korábbi feltételezésekkel szemben pusztán az, hogy az anya tartja a babát, nem elegendő a gyermek megnyugtatásához.
Ezután megvizsgálták a csecsemők ötperces hordozásának hatását, és megállapították, hogy a tevékenység hatására a csecsemők 46 százaléka elaludt, további 18 százalékuk pedig elaludt az azt követő egy percben. Vagyis a hordozás az alvást is elősegítette.
Az elektrokardiogram-mérések viszont azt mutatták, hogy a csecsemők szívverése abban a másodpercben megemelkedett, amint már nem érintkeztek anyjuk testével.
A kísérletek alapján a tudósok az alábbi protokollt javasolták a babák megnyugtatásra és az alvásuk elősegítésére:
tartsuk és sétáljunk a babával 5 percig, majd üljünk le, és tartsuk további öt-nyolc percig, mielőtt elaltatnánk.
Nyitókép: Getty Images