A japán nő gyilkossági ügye miatt a rendőrség más eseteket is felülvizsgál
2025. február 18. 11:42
Az elmúlt hetekben hatalmas visszhangot váltott ki egy japán nő meggyilkolása, amely ismét fényt derített a családon belüli erőszak elleni fellépés hiányosságaira. Az eset rávette a rendőrséget arra, hogy felülvizsgálja a korábban elutasított ügyeit, valamint nőjogi egyesületekkel kezdjen egyeztetéseket. A Reggeli vendége volt Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza.
A rendőrség és a nőjogi szervezetek új együttműködése
A rendőrség beismerte, hogy hibázott a japán nő ügyében, ezért az elmúlt egy év során elutasított feljelentéseket újra megvizsgálják. Ennek keretében felvették a kapcsolatot a Patent Egyesülettel, amely szerint az ORFK és a BRFK vezetése személyes találkozón erősítette meg együttműködési szándékát.
A Patent Egyesület Facebook-posztjában arról is beszámolt, hogy a BRFK kiemelt kommunikációs csatornát hozott létre a NANE és a Patent Egyesület részére, ahol közvetlenül jelezhetik, ha eljárási szabálytalanságokat vagy méltatlan bánásmódot tapasztalnak ügyfeleik.
Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza elmondta, hogy több ügyfelük is kapott megkeresést a rendőrségtől, amely arra utal, hogy a korábban lezárt ügyek valóban újra vizsgálat alá kerültek. Szerinte ezek fontos kezdeti lépések, de még rengeteg munka áll a szervezetek és a hatóságok előtt.
A változás kulcsa: szemléletformálás és kötelező képzések
A Patent Egyesület szerint a hosszútávú változáshoz elengedhetetlen a rendőrképzés reformja és a szemléletformálás.
Az egyesület továbbra is gyűjti az aláírásokat a kötelező, átfogó képzések bevezetéséért.
A szervezet célja, hogy a nőjogi szervezetek aktív szerepet kapjanak a rendőrképzésben, így biztosítva, hogy a hatóságok jobban felismerjék a bántalmazás jeleit, és hatékonyabban tudjanak fellépni az erőszakos előzményekkel szemben.
A döbbenetes statisztikai adatok
Az Eurostat adatai szerint minden második magyar nő élt már bántalmazó kapcsolatban, és az Európai Unióban a magyar nők szenvednek el a legnagyobb arányban lelki vagy fizikai erőszakot. Az IDEA Intézet felmérése szerint a magyar lakosság 42%-a útjára bocsátaná az állami beavatkozást, 34% magánügynek tekinti a problémát, 18% pedig eltúlzottnak tartja.
Nagy port kavaró zaklatási esetek a közelmúltból
Nemcsak a japán nő esete rázott meg sokakat, hanem más tragikus történetek is. Egy 23 éves férfi hosszú időn keresztül zaklatott egy 21 éves nőt, majd egy XVIII. kerületi dohányboltban halálos támadást követett el ellene. A nő korábban többször is bejelentést tett a rendőrségen, de az ügyet nem kezelték kellő komolysággal. A támadót a helyszínen elfogták, és jelenleg eljárás folyik ellene, amelynek végén akár 15 év börtön is várhat rá.